enfeksiyonlar.com https://www.enfeksiyonlar.com Enfeksiyon, Enfeksiyon Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, enfeksiyonlar.com Thu, 02 Mar 2017 00:00:00 +0000 Thu, 14 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Kronik İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/kronik-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Sun, 14 Oct 2018 16:26:51 +0000 Kronik idrar yolu enfeksiyonu, sistit olarak tanımlanan rahatsızlık, akut ve kronik olmak üzere iki şekilde gelişebilir. Akut idrar yolu enfeksiyonu basit antibiyotik tedavisiyle kontrol altına alınabilirken kronik idrar y Kronik idrar yolu enfeksiyonu, sistit olarak tanımlanan rahatsızlık, akut ve kronik olmak üzere iki şekilde gelişebilir. Akut idrar yolu enfeksiyonu basit antibiyotik tedavisiyle kontrol altına alınabilirken kronik idrar yolu enfeksiyonunda tek tedaviyle yanıt alınamayabilir. Kadınlarda ve çocuklarda sık karşılaşılan kronik idrar yolu enfeksiyonu ağrılı bir döneme neden olur ve beraberinde farklı şikayetler eşlik eder. Doktorun uygulayacağı tedaviyle genelde iyileşen kronik idrar yolu enfeksiyonunda eğer tedavi aksatılırsa ya da doktorun önermiş olduğu şekilde yapılmazsa hastalık ilerleyebilir. Kronik idrar yolu enfeksiyonu kolaylıkla teşhis edilebilen bir rahatsızlıktır. Basit idrar testiyle bile enfeksiyon teşhis edilebilir. Kronik idrar yolu enfeksiyonu bazı kişilerde yaşam boyunca devamlılığını koruyabilir.

Kronik idrar yolu enfeksiyonu nedenleri nelerdir

Kronik idrar yolu enfeksiyonu birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Eğer enfeksiyona neyin neden olduğu bilinirse ve bu nedene dikkat edilirse tedavilerde daha başarılı olunabilir. Kronik idrar yolu enfeksiyonu genelde aynı nedenlere bağlı olarak gelişir. Bu nedenler;

 • Genital bölge hijyenine dikkat etmemek idrar yolu enfeksiyonunun kronikleşmesine neden olabilir. Tuvalet ihtiyacı karşılandıktan sonra bölgenin düzgün bir şekilde temizlenmesi gerekir. Temizlik düzgün yapıldığında hem kronik idrar yolu enfeksiyonu hem de bölgeyle ilgili gelişebilecek başka hastalıkların önüne geçilebilir.
 • Böbrek taşı kronik idrar yolu enfeksiyonu oluşması için nedenler arasında yer alır. Böbrek taşı idrar yolunu tahriş ederek enfeksiyon riskini arttırır.
 • Devamlı kabızlık yaşayan kişilerde idrar yolu enfeksiyonu gelişme riski fazladır. Kabızlık aşırı ve devamlılığını korursa idrar yolu enfeksiyonu kronikleşebilir.
 • Özellikle çocuklarda kronik idrar yolu enfeksiyonu bağışıklık sisteminin zayıflığı nedeniyle ortaya çıkabilir. Aynı şekilde yetişkinlerde de kronik idrar yolu enfeksiyonu bağışıklık sistemine bağlı olarak gelişebilir.
 • Şeker hastalığı, menopoz, gebelik ve cinsel ilişki de kronik idrar yolu enfeksiyonu için nedenler arasında yer alabilir.

Kronik idrar yolu enfeksiyonu belirtileri nelerdir

Kronik idrar yolu enfeksiyonu belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterse de genelde aynı belirtiler yaşanır. Kronik idrar yolu enfeksiyonu uygulanan tedaviyle iyileşip bir süre sonra şikayetlerle birlikte ortaya çıkar. En önemli belirtisi de tekrarlayan rahatsızlıktır. İdrarda kan, ağrı, devamlı idrara çıkma hissi, idrar yaparken yanma, idrarın bulanık olması, karın alt kısmında dolgunluk ve rahatsızlık hissi, diğer belirtiler arasındadır. Bu belirtilere ek olarak, mide bulantısı, kusma, ateş, 65 yaş üstü olmak, gebelik döneminde olmak, kaburga altında ağrı, sırt ağrısı gibi belirtiler varsa vakit kaybı yaşamadan bir hekime başvurulmalıdır.

Kronik idrar yolu enfeksiyonu tedavisi

Kronik idrar yolu enfeksiyonunda tek tedavi genelde başarılı olmaz. Hasta için ilk olarak antibiyotik ve diğer şikayetleri gidermek için ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Kullanılan ilaçlara rağmen hastalık kontrol edilemiyor ya da devamlı nüksediyorsa hastane ortamında tedaviye başlanabilir. Kronik idrar yolu enfeksiyonu için bazı bitkilerden de yardım alınabilir.

Kronik idrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi

Oğul otu: Kronik idrar yolu enfeksiyonu yaşayan kişiler oğul otundan yardım alabilir. Enfeksiyon için oldukça etkili olan oğul otu, bir tutam olacak şekilde bir su bardağı suya ilave edilerek 3-4 dakika kaynatılır. Kaynayan karışım süzülerek günde iki defa 2 hafta süreyle düzenli içilebilir.

Limon: Kronik idrar yolu enfeksiyonu tedavisi için basit ve etkili yollardan biridir. Mikrop kırıcı özelliği bulunan limon idrar yolu enfeksiyonu tedavisi için tüketilebilir.

Kızılcık suyu: İdrar yolu enfeksiyonuna yol açan bakterileri etk]]> Bebeklerde Kanda Enfeksiyon https://www.enfeksiyonlar.com/bebeklerde-kanda-enfeksiyon.html Mon, 15 Oct 2018 11:15:48 +0000 Bebeklerde kanda enfeksiyon, bebeklerin vücuduna sızan mikroorganizmaların arttığı ve hastalığa karşı ortamların hazırlamasıdır. Bu mikroorganizmalar bebekler için çok ciddi zararlardır. Bebeklerin kanında enfeksiyon olu Bebeklerde kanda enfeksiyon, bebeklerin vücuduna sızan mikroorganizmaların arttığı ve hastalığa karşı ortamların hazırlamasıdır. Bu mikroorganizmalar bebekler için çok ciddi zararlardır. Bebeklerin kanında enfeksiyon olup olmadığını kan testinden CRP diye söylenilen parametrenin yapılmasından sonra anlaşılmaktadır. CRP parametresinin kan testinden yüksek çıkması bebeğin kanında enfeksiyonun olduğunun belirtisidir.  Bebeklerin kanında enfeksiyonun oluşmasının birden fazla sebebi vardır.


Bebeklerdeki kanda enfeksiyon, birden daha fazla iç organı etkilemektedir. İç organların fonksiyonlarını bozmakla birlikte ve bebeklerde biranda ölüme sebep açmaktadır. Bebeklerdeki kanda enfeksiyon hayata geldikten sonra uzun bir süre hastanede kalması ve de bağışıklık sisteminin zayıflayanlar da daha da fazla gözükmektedir. Bebeklerdeki kan enfeksiyonun görülmesinin en çok görülmesinin sebebi romatizmal ateş hastalığıdır. Bebeklerdeki vücutta enfeksiyon olması bile kanda enfeksiyon oluşturmaktadır. Mesela; bağırsak enfeksiyonun çoğalması ve kötü enfeksiyonların artması kanda enfeksiyon  yansımaktadır. Parazit, bakteri ve mantarlarda bebeklerdeki kanda enfeksiyonu tetiklemektedir. Bebeklerde kanında enfeksiyon çoğalması ile tüm vücuda yayılmaktadır. Bunun nedenle erkenden müdahale edilmelidir. 
]]>
Yara Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/yara-enfeksiyonu.html Mon, 15 Oct 2018 13:50:25 +0000 Yara enfeksiyonu, Yara herhangi bir nedenden dolayı vücutta bulunan deri bütünlüğünün bozulmasıyla oluşur. Bozulan deri bütünlüğünün çeşitli mikroorganizmalar tarafından istila edilmesiyle yara enfeksiyonları meydana gelir Yara enfeksiyonu, Yara herhangi bir nedenden dolayı vücutta bulunan deri bütünlüğünün bozulmasıyla oluşur. Bozulan deri bütünlüğünün çeşitli mikroorganizmalar tarafından istila edilmesiyle yara enfeksiyonları meydana gelir. Enfeksiyonlar vücutta bulunan diğer organlara da sıçrayarak kişilerde septisemi ye neden olabilir. Deri kişilerin iç organlarımızı dış tehlikelere karşı koruyan savunma kalkanıdır. 

Deri yüzeyi birçok mikroorganizma ile kaplıdır. Yara enfeksiyonlarının iyileştirmek için yapılan müdahaleler sonucunda deri daha fazla hasar görebilmektedir. İleri ki yaşlardaki kişiler ve bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu hasta olan kişilerde görülen yara enfeksiyonlarının iyileşme süreci daha uzun sürer. Bu tip hastalarda oluşan enfeksiyonlar tedavi sürecini zorlanmasına neden olacağı için kronik enfeksiyonlar olarak kendini gösterebilir. 

Yara enfeksiyonu bölümleri

Yüzeysel enfeksiyonlar: Bu enfeksiyonlar cerrahi müdahaleler sonucunda oluşmaktadır.
Derin enfeksiyonlar: Vücutta bulunan ve yara alınan bölgede ki dokuların ve kasların hasar görmesi ile oluşan enfeksiyonlardır.
Organlarda oluşan enfeksiyonlar: Bu tip enfeksiyonlar organları ve organları çevreleyen kaslar arasında oluşabilir.

Yara enfeksiyonu belirtileri

Yara enfeksiyonu, oluşması sırasında kızarıklık, ağrı, hassasiyet, ateş, yara oluşan bölgede şişlik ve yaranın bir türlü iyileşmemesi gibi bulgular ile kendini gösterir. 

Yara enfeksiyonu tedavisi

Cerrahi bölgelerde oluşan enfeksiyonlar mikroorganizmaların bu bölgeye bulaşması ile meydana gelir. Bu nedenle yaraya müdahale eden kişinin çok steril bir şekilde davranması şarttır. Yapılan cerrahi operasyonun iki saatten fazla sürmesi, karın ameliyatları, hastanın sigara kullanımı, çeşitli diyabetik rahatsızlıklar, aşırı kilo, bağışıklık sisteminin çok zayıf olması, kanser rahatsızlıkları ve hastaya tıbbi acil müdahale edilmemesi sonucu hasta çeşitli enfeksiyonlara maruz kalabilir.

Yara enfeksiyonları büyüklüğüne göre antibiyotik kremleri ve ağızdan alınan antibiyotik ilaçları ile tedavi edilir. Fakat hastalarında bu konuda bilinçli olması ve yeterli derecede hijyenik olması ileride daha tehlikeli sonuçlarla karşılaşmaması için şarttır.
]]>
Mide Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/mide-enfeksiyonu.html Mon, 15 Oct 2018 23:12:42 +0000 Mide Enfeksiyonu; Genellikle halk arasında gastrit olarak bilinen mide rahatsızlığına verilen oldukça sık yaşanan bir sağlık sorunudur. Mide enfeksiyonu, midenin iç yüzeyinde bazı mikroorganizmalar nedeni ile enfeksiyon oluşabilm Mide Enfeksiyonu; Genellikle halk arasında gastrit olarak bilinen mide rahatsızlığına verilen oldukça sık yaşanan bir sağlık sorunudur. Mide enfeksiyonu, midenin iç yüzeyinde bazı mikroorganizmalar nedeni ile enfeksiyon oluşabilmektedir. Mide enfeksiyonu kişide bir anda ortaya çıkabilirken yavaş yavaş da oluşabilmektedir. Günümüzde oldukça orta yaşlardadaha fazla yaşanmaktadır. Kişinin mide enfeksiyonu olduğunda yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Kişinin bir haftadan fazla süren şikayetleri olduğunda mide enfeksiyonunun şiddetlenmemesi için mutlaka doktora gitmesi gerekmektedir. Aksi halde enfeksiyon midede iltihap oluşmasına neden olabilmektedir. Kişinin daha ciddi sorunlara maruz kalarak mide kanaması geçirebilmektedir.

Mide Enfeksiyonunun Belirtileri; 
 • Bulantı
 • Kusma
 • Yemekten sonra kişide hazımsızlık hissi
 • Üst karın bölgesinde ağrı
 • Yemekten sonra geğirme olabilir
 • Mide bölgesinde sancı olabilmektedir
 • Midede yanma hissi olabilmektedir
Mide Enfeksiyonunda Tedavi; 

Mide enfeksiyonu geçiren kişi yemekleri sık sık ve az yemelidir. Kızartma türlerinden ve asitli içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durması faydalı olacaktır. Kişi mide enfeksiyonu için nane çayı içtiğinde mide asitini alacaktır ve midesi rahatlayacaktır. Ayrıca yemekleri az tuzlu ve az baharatlı yemesi çok faydalı olacaktır. Zencefil kökü çayını ılık içmeyi de ihmal etmemesi gerekmektedir. Zencefilin mikrop öldürücü özelliği sayesinde kişinin mide enfeksiyonu rahatsızlığından kurtulacak ve mide bulantıları son bulacaktır.
]]>
Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/bebeklerde-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Tue, 16 Oct 2018 11:21:28 +0000 Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu, sık karşılaşılan sıkıntılar içerisinde yer alır. Bebeklerin bağışıklık sistemi henüz tam anlamıyla gelişmediği için bağırsakta bulunan bakteriler enfeksiyonuna sebebiyet verebilir. Bu ba Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu, sık karşılaşılan sıkıntılar içerisinde yer alır. Bebeklerin bağışıklık sistemi henüz tam anlamıyla gelişmediği için bağırsakta bulunan bakteriler enfeksiyonuna sebebiyet verebilir. Bu bakteriler organlara doğru ilerlediği zaman idrar yollarında bulunan problemler sebebiyle kana geçebilir. Bebeklerde huzursuzluk olmasının yanında yüksek ateş, kilo almada problem, idrarın renk değişikliği, idrardan koku gelmesi, sürekli ağlama gibi belirtilerle kendini belli ederken bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu bu belirtilerle kendini belli ettiği zaman bir an önce tedavi edilmesi gerekir. Bu süreç içerisinde bebeğin idrar yapması ile esnasında güçlük yaşadığı gözlenirken; idrar yolu enfeksiyonu bebeğin cinsiyetine göre farklılık gösterir. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu, kızlarda daha fazla görülme oranının yüksek olduğu belirtilir. İdrar yolu enfeksiyonu oluşmasının sebepleri içerisinde tuvalet eğitimindeki yanlışlık, bebeğe hastalık sebebiyle sonda takılması, kabızlık gibi problemler yer alır. Erkek bebeklerde ise genellikle bakteri sebebiyle enfeksiyon görülmesi gözlenir. Bunun yanı sıra idrar yolunda bulunan anormallikler idrar yolu enfeksiyonunun sebepleri arasında yer alır.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri

Yeni doğan bebeklerde kendini belli etmezken; ilerleyen dönemlerde gelişme de problem, kusma, ishal, yüksek ateş gibi problemler görülür. Bebeklerde birbirinden farklı olarak gözlerinden belirtiler ile ortaya çıkarken; bazı bebeklerde hiç belirti vermeden vücudunun içerisinde yayılabilir. Bunun anlaşılabilmesi için bebeğin rutin kontrolleri sırasında uygulanacak tetkikler ile anlaşıldığı da belirtilmektedir. Genellikle bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu hiç belirti vermeden yayılma özelliği gösterir.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu teşhisi ve tedavisi

Bebeklere uygulanacak tetkikler ile ortaya konulur. İdrar kültürü yapılması bebeklerde bulunan idrar yolları enfeksiyonu teşhisi için önemlidir. Ayrıca bebeğe yapılacak kan tahlilleri enfeksiyonun ne düzeyde olduğunu belirtir. Bu süreç içerisinde bebek sıkıntılı zaman geçirdiği için ailesi de kendisi de huzursuz olur. Vücutta bulunan enfeksiyonlarının giderilmesi için bebeği ilaç tedavi uygulanır. Özellikle verilecek antibiyotik tedavisi ile enfeksiyon tedavi edilirken; 10 gün sonra tekrar bebeğe yapılacak idrar yolu enfeksiyonu tetkiki ile hastalığın geçip geçmediği saptanır. İdrar yollarında anormallik bulunmuyor ise veya böbrekte herhangi bir hastalık yoksa ilaç ile tedavi edilmesi sağlanır. Tekrarlama olasılığı yüksek olan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu tetkiklerinde ürolojik değerlerde anormallik bulunur ise diğer tedavi işlemleri yapılır. Bebeklerde bulunan idrar yolu enfeksiyonunun giderilmesi için bebeğin günlük ılık suyla yıkanması, bebeğin rahatlamasını sağlar. Bu süreç içerisinde sıkça bezinin değiştirilmesi gerekir. Tuvalet temizliğine dikkat edilmesi halinde idrar yolunda bulunan enfeksiyonlarda azalma sağlanır. Özellikle bebeklerin alt kısmı temizlenirken önden arkaya doğru silinmesi tavsiye edilir. Bez değiştirilme esnasında popo kısmının ılık suyla yıkanması veya silinmesi tavsiye edilir. Özellikle kız bebeklerde bez değiştirme esnasında hijyen kurallarına dikkat edilmesi son derece önemlidir. Yapılan dikkatli uygulamalar ile bebeklerde bulunan idrar yolu enfeksiyonunda azalma sağlanır. Özellikleri bebeklerde mevsim değişikliklerinde daha fazla rastlanan bu problemin ortadan kaldırılması sürecinde bebeğin anne sütüyle beslenmesi, vücudunun bağışıklık sistemini güçlendireceği için daha faydalı sonuç alınmasını sağlar. Yapılan ilaç tedavi ve uygun bakayım ile bebekte bulunan idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilir.
]]>
Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/gebelikte-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Wed, 17 Oct 2018 03:03:56 +0000 Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu; Anne adayı için oldukça zor ve can sıkıcı bir durumdur. Gebeliğin getirdiği özel şartlar nedeniyle ilaç her ilacı kullanmanın mümkün olmadığı bu dönemde idrar yolu enfeksiyonu gibi oldu Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu; Anne adayı için oldukça zor ve can sıkıcı bir durumdur. Gebeliğin getirdiği özel şartlar nedeniyle ilaç her ilacı kullanmanın mümkün olmadığı bu dönemde idrar yolu enfeksiyonu gibi oldukça hassas bölgede oluşmuş bir hastalık anne adayını maalesef çok rahatsız eder. Gebeler genellikle çok ciddi ve şiddetli ağrı ve rahatsızlık olmadığı sürece ilaç kullanmayı reddederler bu süreci zorlaştıran durumlardan birisi de budur.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu aslında basit bir rahatsızlık gibi gelsede öyle değildir. Özelikle gebeliğin ilk haftalarında oluşan idrar yolu enfeksiyonu bebeğin vücut ve beyin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bebeğin oluşum kesesine oldukça yakın olan idrar yolları ve vajina bebeğin kesesine zarar verebilir ve bazen sadece gelişimini etkilemekle kalmaz bebek ölüm yada düşüklerine bile sebep olabilir. Bu yüzden gebelikte idrar yolu enfeksiyonu hafife alınmamalıdır.  Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu tanısı için bir doktora gidip gereken testlerin yapılması istenmelidir. Yapılan testlerin sonucunu ise bir kadın doğum uzmanı olan doktor tarafından değerlendirilip gereken ilaçların kadın doğum uzmanı olan doktorun yazması gerekmektedir. Bunun sebebi ise hem anneyi iyileştirecek hem de anne karnındaki bebeğe zarar vermeyecek olan ilaçları en iyi kendi alanında uzan olan doktorlar bilir. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu bazense sadece basit yollarla tedavi edilebilir. Evde bol bol su tüketilerek ve bol meyve sebze ağırlıklı beslenip vücut direncini artırarak da gebelikte idrar yolu enfeksiyonunu önleyebilmek mümkündür. Aynı zamanda genital bölge temizliğine dikkat edip özelikle vajinal duş gibi temizlikleri özen ve dikkatle yapmak sonrasın düzgünce kurulanmakta bir nevi önlemdir.

 Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri nelerdir
 • Sık sık idrara çıkma isteği ve sürekli idrar varmış gibi bir hisse kapılma
 • Vajinal bölgede oldukça fazla kaşıntı ve yanma hissi
 • İdrar renginde değişiklik ( bu genelde normalden çok daha koyu olur)
 • İdrar kokusunda keskinlik ve ağır koku
 • Vajinal akıntı oluşumu
 • Kasıklarda yoğun ağrı ve sancı
Bu gibi durumlarda anne kendini düşündüğü kadar anne karnındaki bebeği de düşünerek hareket etmesi ve kafasına göre ilaç yada başka bir şey kullanmaması gerekmektedir. Bu süreçte anne adayının bol bol su tüketerek gereken temizliği yapıp ve hemen bir doktora başvurmasında fayda vardır. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu için gereken tedavi yöntemini doktorunun söylediği şekilde ve önerdiği ilaçlarla uygulayıp hastalığından bir an önce kurtulması mümkündür.]]>
Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer https://www.enfeksiyonlar.com/gebelikte-idrar-yolu-enfeksiyonu-nasil-gecer.html Thu, 18 Oct 2018 01:35:27 +0000 Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer, genel olaraktan her yüz kadından 10 una yakın kişide görülmektedir. Gebelik döneminde hormonal değişiklikler sebebi ile idrar yolu enfeksiyonu artmaktadır. Büyüyen rahmin mekanik bas Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer, genel olaraktan her yüz kadından 10 una yakın kişide görülmektedir. Gebelik döneminde hormonal değişiklikler sebebi ile idrar yolu enfeksiyonu artmaktadır. Büyüyen rahmin mekanik baskısı ile idrar yolunda genişleme olmaktadır. Bu sebeple idrar torbasının bir kısmı boşalmamakta ve kalmaktadır. Kalan idrar da bakteri üretmekte ve enfeksiyon oluşmaktadır. 

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
 • Sık sık idrar yapma isteği duyulması
 • İdrara yeterince yapamama
 • İdrar yaparken yanma ve acıma hissi oluşmaktadır. 
 • Karının alt bölgesinde ağrı hissi oluşur.
 • İdrardan kan gelmesi
 • İdrarda koku oluşmaktadır. 
 • İdrar kaçıracakmış hissi 
 • Gece idrara çıkma hissi
 • Enfeksiyon tedavi edilmediği taktirde böbreklere sıçramakta ve bel ağrısı, titreme, bulantı, kusma gibi şikayetler görülmektedir. 
Enfeksiyon tedavi edilmediği zaman düşük veya erken doğum riski görülebilmektedir. Genel olarak doktorlar 5-7 gün bebeğe zarar vermeyen ilaç önermektedir. İdrar testi veya idrar kültürü ile enfeksiyon olup olmadığı görülmektedir. 

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi 
 • Genel olarak doktorlar 5-7 günsüren antibiyotik kullanımı önermektedir fakat 3. gününde hala devam ediyor ise iğne kullanımına başlanılmaktadır. 
 • Kızılcık suyu içmek enfeksiyonu temizleyecektir. 
 • Hijyene dikkat etmek. İç çamaşırınızı sıklıkla değiştirmek ve tuvalet temizliğine dikkat etmek gerekir. 
 • Sürekli olarak sarımsak yemek enfeksiyonu temizleyecektir. Kokusu sizi rahatsız ediyor ise direk olarak yutabilirsiniz. 
 • Soğanın suyunu içmek gebelikte zararlı olabileceği için taze soğan yiyebilirsiniz.
 • Bol bol su içmek fakat suyu kaynatıp daha sonra içmeniz gerekir. Çeşme suyu da enfeksiyonu artırabilmektedir. 
 • Bol bol c vitamini yemek ve maydanoz tüketebilirsiniz.
Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Önlemek İçin Yapılması Gerekenler
 • Her gün en az düzenli olarak su içmeniz gerekir. Şekerli meyve suları da enfeksiyonu artırdığı için içmemeniz gerekir. 
 • Bol bol vitamin içeren meyveler tüketebilirsiniz. 
 • İdrar geldiği zaman fazla sıkmadan tamamen boşalana kadar yapılması gerekir. 
 • Cinsel ilişki öncesi ve sonrası tuvalete gidilmesi gerekmektedir. 
 • Genital bölgenin temizliğine dikkat etmek gerekir.
 • İç çamaşırı sürekli değiştirilmesi gerekir. 
 • Sıkı vücuda yapışan pantolonlar giymemek gerekir. Ayrıca pamuklu iç çamaşırı ve kıyafet kullanmak gerekir.
]]>
İdrar Yolu Enfeksiyonu Kasık Ağrısı Yaparmı https://www.enfeksiyonlar.com/idrar-yolu-enfeksiyonu-kasik-agrisi-yaparmi.html Thu, 18 Oct 2018 05:20:31 +0000 İdrar yolu enfeksiyonu karın ağrısı yaparmı, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alırken; idrarda bulunan enfeksiyon birçok probleme sebebiyet verir. Genellikle kadınlarda karşılaşılan problemler içerisinde yer alı İdrar yolu enfeksiyonu karın ağrısı yaparmı, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alırken; idrarda bulunan enfeksiyon birçok probleme sebebiyet verir. Genellikle kadınlarda karşılaşılan problemler içerisinde yer alırken kasıkta ağrı, karın ağrısı gibi şikayetlere neden olur. Kendiliğinden dinlenerek geçeceğe gibi ilerlemiş safhasında doktorun yazacağı ilaçların kullanılması ile geçeceği belirtilmektedir. Çocuklarda, yetişkinlerde, yaşlılarda görülen bu problemde gerekli tahlillerin yapılması ile kesin tanı konulur. İdrar yolu enfeksiyonu kasık ağrısı yaparmı, vücudun gerekli işleyişleri içerisinde vücutta bulunan bakteri ve enfeksiyonlar idrar ile vücuttan atılırken; vücudun savunma sistemi bozulduğu zaman enfeksiyon ve bakteriler vücudun içerisinde kalarak belirli bölümlere yerleşir. İdrar yolu, idrar kanalı, üretra, böbrekler içerisinde yer alan enfeksiyonlar idrar yolları enfeksiyonuna sebep olur. Burada bulunan mikroplar dışkıyla dışarı atılmadığı için birçok şikayete sebebiyet verir.

İdrar yolu enfeksiyonu karın ağrısı ve diğer belirtiler

İdrar yolunda bulunan enfeksiyon karın ağrısı, şişkinlik, ağrı, ateş, halsizlik gibi problemlere sebep olur. Özellikle enfeksiyon böbreklere ulaşmış ise bu bölümde ciddi problemlere sebebiyet verir. Hastada aniden başlayan titreme, mide bulantısı, bel ve karın ağrısı, ani başlayan kusma, idrarın renginde koyuluk ve kan görülmesi, idrarın aşırı şekilde kokulu olması, idrarın azalması ve idrara sık çıkma gibi problemler birlikte gözlenir. Karın ağrısının yanında görülen bu problemlerde vakit kaybedilmeden doktor kontrolü yapılması gerekir. Sindirim sisteminde olan enfeksiyonlar sebebiyle oluşan şikayetler tedavi edilmezse daha fazla problemlere neden olur. Kişi oluşan enfeksiyon kabızlığa sebebiyet verirken;bağırsaklar görevini düzenli şekilde yerine getiremez. Mesane tam boşalmadığı için karında aşırı şekilde şişlik ve ödem oluşmasına neden olur. 

İdrar yolu enfeksiyonu karın ağrısı tanı ve tedavi

Yukarıda saydığımız belirtileri bulunan kişinin doktor kontrolü yaptırması gerekir. Uygulanacak tetkikler sayesinde yapılan idrar kültürü ile vücutta bulunan idrardaki enfeksiyonunun oranı saptanır. Tanı için bir miktar idrar alınması yeterlidir. Bu test ile enfeksiyonun türü tespit edilir. Testin sonucuna göre doktorun vereceği karar ile antibiyotik uygulaması yapılır. Öncelikli olarak enfeksiyonun nedenini tespit edilmesi kan ölçümleri, ilaçlı böbrek filmi gibi uygulamalar ile kesin tanı konulması sağlanır. İdrar yolu enfeksiyonu karın ağrısı yaparmı, noktasında antibiyotik tedavisiyle hastaların büyük oranda iyileşmesi sağlanır. Ancak bazı hastalarda antibiyotik yeterli olmaz. Bunun yanı kişinin başka tedaviler ile tedavisi sağlanır. Bu süreç içerisinde bol sıvı tüketmeleri tedavide başarı oranının artmasını sağlar. Genellikle bu hastalarda yüksek enfeksiyon bulunuyor ise antibiyotik uygulamasının yanında hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi sağlanır. Karında bulunan ağrının giderilmesi için kişinin sıcak su uygulaması yapması ağrının giderilmesi için fayda sağlar. 
]]>
Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonu Nasıl Geçer https://www.enfeksiyonlar.com/bebeklerde-bogaz-enfeksiyonu-nasil-gecer.html Thu, 18 Oct 2018 18:21:06 +0000 Bebeklerde boğaz enfeksiyonu nasıl geçer, bebeklerin bağışıklık sistemi zayıf olduğu için karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Özellikle boğaz enfeksiyonu mevsimsel geçişler sırasında bebeklerin maruz kald Bebeklerde boğaz enfeksiyonu nasıl geçer, bebeklerin bağışıklık sistemi zayıf olduğu için karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Özellikle boğaz enfeksiyonu mevsimsel geçişler sırasında bebeklerin maruz kaldığı hastalıklar içerisinde yer alır. Özellikle havaların soğuk olması bebeklerin bu hastalığa maruz kalmasına neden olur. Bulunduğu ortamın sıcak ve soğuk hava değişimi bebeğin etkilenmesine neden olur. Bebeklerde bulunan enfeksiyonun temiz olmayan ortamdan dolayı bulaşma ihtimali oldukça yüksektir. 

Bebeklerde boğaz enfeksiyonu nasıl geçer, bebeklerin kullanıldığı oyuncaklarda bulunan bakteri ve enfeksiyonların boğaz bölümüne yerleşmesi olumsuz yönde etkiler. Özellikle üst solunum yollarında bulunan enfeksiyon ve bakteriler bebeğin huzursuz olmasına neden olur. Boğaz tıkanması, burun tıkanıklığı gibi problemlere sebebiyet verirken; tedavi edilmesi gerekir. Bebeklerin boğazında bulunan enfeksiyon lenf bezlerinin şişmesine neden olur. Bu süreç içerisinde bebekte yüksek ateş, ses kısıklığı, yutkunma problemi, emmeme isteği, sürekli ağlama, burunda tıkanıklık, öksürük, gözde akıntı ve kızarıklık, bebeğin halsizliği, kusması gibi problemleri beraberinde getirir. Bebekte bulunan boğaz enfeksiyonu hem bebeği hem de aileye olumsuz yönde etkiler.

Bebeklerde boğaz enfeksiyonu tanı ve tedavi, 

Böyle şikayetleri bulunan bebeklerin vakit kaybedilmeden doktora götürülmesi gerekli tedavi için uygulanan testler ile tedavi edilmesi gerekir. Uygulanacak tetkikler sonrasında bebeğe verilecek ağrı kesici, ateş düşürücü ve enfeksiyonu hafifletici antibiyotik ilaçlar ile bu hastalığın giderilmesi sağlanır. Bu şikayet testlerde yüksek çıkıyor ise bebeğin hastaneye yatırılması ile tedavi edilmesi daha sağlıklı olur.

Bebeklerde boğaz enfeksiyonu nasıl geçer
 • Bebeklerde bulunan boğaz enfeksiyonunun geçmesi için doktorun verdiği ilaçların doğru ve saatinde uygulaması tedavi için son derece etkili olur.
 • Bebeğin bolca emzirilmesi boğazda bulunan enfeksiyonu geçmesine fayda eder. Anne sütünde bulunan doğal antibiyotik sebebiyle vücudunun bağışıklık sistemini güçlendirmesine fayda sağladığı belirtilir. 
 • Bebeğin bulunduğu ortamda sıcaklık değerlerinin doğru ayarlanması, boğazda bulunan enfeksiyonun giderilmesine fayda sağlar. 
 • Odanın aniden soğuması veya aniden ısınması bebekte terleme veya üşüme gibi problemlere sebebiyet vereceği için boğazdaki enfeksiyonunu olumsuz yönde etkiler. Bu süreç içerisinde bebeğin kalın giydirilmemesi, oda sıcaklığına uygun kıyafetler giydirilmesi gerekir.
 • Bebeğin bulunduğu ortamın günlük havalandırılması gerekirken; bebeğin odadan çıkartılarak havalandırılmasının ardından bebeğin odaya alınması gerekir. Ayrıca hijyenik ortamda bebeğin büyümesi boğazda bulunan enfeksiyonun giderilmesine fayda sağlar. 
 • Bebeğim banyo yaptırılmasının ardından iyice kurutulması tavsiye edilir. 
 • Bebekte boğaz enfeksiyonunun geçmesi için içtiği suyun kaynatılarak verilmesi son derece önemlidir. 
 • Bu süreç içerisinde bebeğin kullandığı emzik, biberon gibi aparatların kaynatılarak steril hale getirilmesi boğazda bulunan enfeksiyonun geçmesine fayda sağlar.
 •  Ayrıca bebeğin kullandığı oyuncakların sürekli dezenfekte edilmesi bu problemin geçmesine fayda sağlar. 
 • Bebekler küçük oldukları için elini aldıkları her şeyi ağızlarına götürür. Bu sebepten dolayı boğazda bulunan enfeksiyonunun daha fazla yayılmasına neden olur. 
 • Bebek hasta olduğu zaman ailenin verecekleri oyuncakları önce temizlemesi sonra bebeğe vermesi tavsiye edilir. Böylece bebekte bulunan boğaz enfeksiyonunun giderilmesi sağlanır.
]]>
Akciğer Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/akciger-enfeksiyonu.html Fri, 19 Oct 2018 09:26:30 +0000 Akciğer enfeksiyonu; akciğerler vücudumuz için gerekli oksijenin (O) alınmasında ve vücutta oluşan karbondioksit(CO2) atılmasında görevli bir organımızdır. Oksijen dokular, beyin, kalp gibi organlarımız için hayati öneme sahi Akciğer enfeksiyonu; akciğerler vücudumuz için gerekli oksijenin (O) alınmasında ve vücutta oluşan karbondioksit(CO2) atılmasında görevli bir organımızdır. Oksijen dokular, beyin, kalp gibi organlarımız için hayati öneme sahip bir atomdur. Akciğer enfeksiyonları çeşitli olup, bu enfeksiyonun türü ve etkisine göre vücudun oksijen alması zorlaşmaktadır. Akciğer enfeksiyonları genelde bakteriyel ve viral enfeksiyon olup buna mantar enfeksiyonları da ara sıra dahil olmaktadır. 

Akciğer enfeksiyonuna neden olan hastalıklar;
 • Verem
 • Astım
 • Tüberküloz
 • Zatürre 
 • Akut tonsilitis
 • Plörezi
 • Koah
 • Bronşit 
Akciğer enfeksiyonunun korunmasında öncelikle sağlıklı beslenmeli, düzenli egzersiz yapılmalı, bazı hastalıklara karşı aşı yaptırılmalıdır. Özellikle akciğer enfeksiyonları havadan bulaştığından, hasta kişiler ile yakın mesafeden konuşulmamalıdır. Soğuk hava akciğer enfeksiyonunu tetiklemektedir. Bu sebeple iklime uygun kıyafet giyilmeli ve soğuk havalarda üşütülmemelidir. Akciğer enfeksiyonlarında hastalıkların yanı sıra kömür tozu, sigara, ev tozları, keten ve pamuk tozu gibi tozları da akciğer enfeksiyonlarına neden olmaktadır.

Akciğer enfeksiyonu belirtileri;
 • Nefes darlığı
 • Öksürük ve göğüsde ağrı hissi
 • Ateşlenme ve üşüme hisssi
 • kötü nefes kokusu
 • Akciğer ve boğaz iltihaplanması
 • Titreme
 • Balgam oluşumu
 • Bitkinlik ve yorgunluk hali
Akciğer enfeksiyonu; sigara içenlerde, bebeklikte ateşli hastalık geçirenler, vücut direnci düşük olanlarda, sağlıksız ve düzensiz beslenen kişilerde görülme sıklığı yüksektir. Akciğer enfeksiyonuna neden olan bakteri ve virüsler vücut direnci düşük olan kişilerde çok çabuk gelişir. 

Akciğer enfeksiyonunda tedavi şekilleri;
 • Antibiyotik tedavisi
 • Antiviral tedavisi
 • Ameliyat
 • Ateş düşürücü
 • Ağrı kesici
 • Balgam söktürücü 
 • vücut direncini güçlendirme
Akciğer enfeksiyonu bazı bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon ise antibiyotik tedavisine başlanır. Enfeksiyondan kaynaklı ateş ve ağrı için parasetomol etkili ilaç tedaviye dahil edilir. Akciğer enfeksiyonu viral kaynaklı bir enfeksiyon ise antibiyotik etkili olmamaktadır. Virüs den kaynaklı enfeksiyonda antiviral ilaçlar ve vücut direncini artırıcı vitamin, mineral gibi ilaçlar etkili olmaktadır. Hastalığın kesin teşhisi belirlemeden veya her hangi bir soğuk algınlığında direk antibiyotik kullanılmamalıdır. Bu şekilde kullanacağınız antibiyotik de tedavi edici amacının dışında size zarar verecektir. Bilinçsiz antibiyotik kullanımı böbrek ve karaciğer hasarına sebebiyet vermektedir. Akciğer enfeksiyonlarında öksürük, ateş, ağrı, titreme gibi semptomların medikal olarak tedavisi mümkün. Fakat akciğer enfeksiyonların da bazı hastalıkların tedavisinde cerrahi müdahale şarttır. Verem, empiyema, akciğer apsesi, bronşiektazi gibi ilerlemiş akciğer enfeksiyonu olgularında antibiyotik, ağrı kesici gibi ilaçlar çalışmaz. Bu hastalıkların operatif olarak müdahale edilmesi gerekmektedir. Akciğer enfeksiyonlarında ilaç tedavisinin yanında evde hazırlayabileceğiniz bazı bitkisel karışımlarla, çaylarla faydasını görebilirsiniz. Özellikle hafif soğuk algınlığında, ateş, kusma, titreme gibi gibi akciğer enfeksiyonunun semptomlarında bitkisel tedavi faydalı olabilir.

 Akciğer enfeksiyonlarında faydalı bitkiler;
 • Kekik nane
 • Öksürük otu
 • Ebegümeci
 • Biberiye
 • Meyan kökü
 • Karakafes otu
 • Ihlamur
 • Papatya
Akciğer enfeksiyonlarında bu saydığımız bitkiler çay şeklinde demlenip içilebilir veya yemeklere, salatalara katılarak da tüketilebilir. Zencefil gibi bitkiler akciğerleri güçlendirir, allerjenleri uzaklaştırır, balgam gibi mukuslu sıvıların atımını kolaylaştırır. Kekik, nane, biberiye gibi bitkilerden haz]]> İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi https://www.enfeksiyonlar.com/idrar-yolu-enfeksiyonu-bitkisel-tedavi.html Fri, 19 Oct 2018 15:36:58 +0000 İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alan, idrar yolu enfeksiyonun giderilmesi için tıbbi tedavinin yanında yapılacak doğal yöntemler ile vücutta bulunan enfeksi İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alan, idrar yolu enfeksiyonun giderilmesi için tıbbi tedavinin yanında yapılacak doğal yöntemler ile vücutta bulunan enfeksiyonun giderilmesi sağlanır. Özellikle doğada var olan bitkilerin kullanılması ile bu hastalıkta gerileme sağlanırken; vücudun sağlıklı şekilde işlevini yerine getirmesi desteklenir. İdrar yolu enfeksiyonu en çok sonbahar aylarında meydana gelen rahatsızlık olarak tanımlanır. Tedavi edilmesine rağmen çoğalarak tekrarlayabilir. Tedavide antibiyotik kullanmak doğru değildir. Kullanılan Antibiyotikler giderek etkisini azaltmış olur. Bazı bitkisel ürünler kullanılarak hastalığın yarattığı olumsuzlukların giderilmesi sağlanabilir. İdrar yolu enfeksiyonda sıkça kullanılan  bitkisel tedavinin yanı sıra günlük en az 3 litre su içilmesi gerekmektedir. Ayrıca kullanmak için seçilen bitkilerin araştırılması son derece önemlidir. Hamilelerin ve emziren annelerin bitkisel otları kullanmadan önce doktoruna sorması tavsiye edilir. Şimdi idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelen bitkilerden bahsedelim.

İdrar yolları enfeksiyonunda uygulanabilecek bitkisel tedaviler                                          

Altın başak otu:  doğada yer olan bitkiler içerisinde bulunan Altınbaşak otunun kullanılması halinde birçok hastalığa şifa kaynağı olduğu belirtilmektedir. İçerdiği bileşenler sayesinde mikrop  ve iltihaplarda kullanılması halinde faydaları görülmüştür. Bu bitkiyi bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı atarak yaklaşık 7-8 dakika bekletip ılık olarak içilmelidir. Bu uygulamanın her öğün taze olarak yapılması gerekir.                                         

Limon, geçmişten günümüze birçok hastalık için kullanılan limonun vücuda birçok fayda sağladı belirtilmektedir. Özellikle  enfeksiyonların vücuttan atılmasın destekler. bitkidir. Günde 1 adet limonun suyunun sıkılarak içilmesi halinde bir çok hastalığa şifa olduğu belirtilirken; özellikle  enfeksiyon, bakteri, virüs gibi vücutta yer alan olumsuz oluşumların giderilmesine fayda sağladığı belirtilmektedir.                                                               

Maydanozidrar enfeksiyonunda kullanmamızda fayda vardır. Maydanozun taze olarak tüketilmesi vücutta bulunan enfeksiyonların giderilmesine fayda sağlarken; sapı ile birlikte kaynatılarak elde edilen suyunun günlük tüketilmesi ile vücutta bulunan enfeksiyonların giderilmesine fayda sağladığı belirtilmektedir. Bu uygulamanın günlük düzenli olarak yapılması halinde hem enfeksiyonunu gider  hem de vücutta bulunan şişlik ve ödemin giderilmesine fayda sağladı belirtilmektedir.  

Oğul otu,  Altarnetif tıp içerisinde kullanılan oğul otunun  birçok faydası olduğu belirtilmektedir. Düzenli olarak kullanılması halinde oğul otu idrar yolu enfeksiyonunda azalma sağlar. Aktardan alınan oğul otunun sıcak suya atılarak 5 dakika bekletilmesinin ardından tüketilmesi vücuttaki enfeksiyonların giderilmesinde son derece etkili olur.

Ardıç otu,  içerdiği bileşenler sayesinde vücuttaki birçok problemin giderilmesi ne fayda sağlar. Özellikle idrar söktürücü, kramp giderici özelliği vardır. Ardıç meyvesinin kür halinde 3-5 hafta kullanılması tavsiye edilir. Yapılan bu uygulama ile idrar yolu enfeksiyonlarında büyük oranda giderilmesi sağlanır.

Karnabahar kürü, sık olarak sonbahar aylarında başlayarak kış bitene kadar devam eden idrar yolu enfeksiyonlarda kronik hale gelmiş hastalığın giderilmesinde oldukça önemli bir bitkidir. İçerdiği anti baktariyel maddelerin sayesinde enfeksiyonların giderilmesinde etkili olduğu belirtilmektedir.Taze olarak tüketmesinin yanında haşlanarak suyunun içilmesi de bir çok fayda sağlar. Bunun yanı sırta bu uygulama ile birlikte C vitamini içeren taze sebze ve meyve tüketilmesi İdrar yolu enfeksiyonuna bitkisel tedavidir.

]]>
Bademcik Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/bademcik-enfeksiyonu.html Sat, 20 Oct 2018 03:00:11 +0000 Bademcik enfeksiyonu, bademcik tıp dilinde tonsil olan ve ağızda solunum yolunun başlangıcında bulunur ve her iki tarafta birer tane bulunur. Bademcik enfeksiyonu vücudun savunmasında yer alan bademciklerde oluşan apselerdir. Apseler Bademcik enfeksiyonu, bademcik tıp dilinde tonsil olan ve ağızda solunum yolunun başlangıcında bulunur ve her iki tarafta birer tane bulunur. Bademcik enfeksiyonu vücudun savunmasında yer alan bademciklerde oluşan apselerdir. Apseler genellikle hastanın boğazının acımasına, şişmesine, yanmasına neden olmaktadır. Bu belirtiler sonucu bademciklerde enfeksiyon meydana gelmiştir. Mikroplar ağız yoluyla ve yiyecek içecek ile vücuda girerek, boğazda birikerek bademciklerde apse ve iltihaba neden olurlar. Enfeksiyon ilk olarak bademciklerde kızarık meydana gelerek kendini belli etmektedir. Bademcik enfeksiyonu diğer aylara göre kış aylarında çok daha fazla öne çıkıyor. Bulaşıcı bir hastalıktır. Doğru teşhis ve tedavi ile bademcik enfeksiyonunu etkisiz hale getirebilirsiniz. Bademcik enfeksiyonu vücudun direncinin düşmesi sonucu aşırı yorgunluk, aşırı fiziksel egzersiz uykusuzluk, beslenmede düzensizlik gibi nedenler sonucu vücuda bulaşır. Bademcik dokusu iltihaplanınca mikroplara ait toksinlerin kana karışması ile ortaya çıkar. Bademcik enfeksiyonu kendisini seviyesine göre belli etmektedir. 

Bademcik enfeksiyonunun belirtileri; 

Boğazda ağrı, yutkunurken acı ve zorlanma, halsizlik, kusma, ateş, ağızda rahatsız edici koku, seste değişiklik, mide bulantısı ve kusma. 

Bademcik enfeksiyonu tedavisi; 

Bademcik tedavisi ilk olarak vücudun direnci arttırılarak başlar. Doktora gidilerek teşhis sonucu ilaç kullanılabilir. Bunun yanı sıra evde yapılabilecek tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Kısaca bunlar; Bol bol dinlenmek, bol su içmek, çok fazla soğuk ve sıcak gıdalardan uzak durmak, meyve tüketmek ve bol vitamin almak, sigaradan uzak durmak, boğaz rahatlığı için boğaz pastili kullanılabilir, ortamı mikroptan arındırmak için sürekli havalandırmak. Bademcikler sık sık enfeksiyon geçiriyor ise korunamaz bir organ haine gelirler ve hastalara ameliyat önerilir. Alt sınır olarak üç yaş kabul edilmektedir. Bademcikler tamamen alınmaz ise tekrar büyüyebilmektedir. 
Bademcik enfeksiyonu başlangıçta basit bir rahatsızlık olarak görünse de tedavi edilmezse ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bunlar; kan iltihabı, böbrek rahatsızlıkları, akciğer enfeksiyonu, menenjit, kulakta hasar ve enfeksiyondur. bademcik enfeksiyonunun doğru şekilde tedavi edilmesi önemlidir.

Bademcik enfeksiyonundan korunmak için yapılması gerekenler; 

Bademcik enfeksiyonu yiyecek ve içecekler ile veya ağız yoluyla bulaştığından öncelikle bu durumlar dikkate alınmalıdır. Yiyecek ve içeceklerde hijyene çok önem verilmelidir. Mikropların olabileceği tozlu, havasız ortamlar boğaz enfeksiyonuna neden olacağından böyle ortamlardan uzak durulmalıdır ve ortam sürekli havalandırılmalıdır. Bulunulan ortamlar nemlendirilmelidir.  Aşırı sıcak ve soğuk içeceklerden uzak durulmalıdır. Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan da mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
]]>
Hıv Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/hiv-enfeksiyonu.html Sat, 20 Oct 2018 06:44:21 +0000 Hıv enfeksiyonu, ne yazık ki henüz tam tedavisi olmayan hastalıktır. Hıv enfeksiyonu belirli yollarla bulaşıcı bir hastalıktır. Ve hıv enfeksiyonu kronik de olabilmektedir. Hıv enfeksiyonu bulaştıktan sonra yaklaşık olara Hıv enfeksiyonu, ne yazık ki henüz tam tedavisi olmayan hastalıktır. Hıv enfeksiyonu belirli yollarla bulaşıcı bir hastalıktır. Ve hıv enfeksiyonu kronik de olabilmektedir. Hıv enfeksiyonu bulaştıktan sonra yaklaşık olarak bir ile iki ay içerisinde belirtilerini göstermektedir. İlk belirtisi olarak grip belirtileri göstermektedir. Bundan dolayı tam olarak anlaşılamamaktadır. Kimi zaman bu enfeksiyon bir yıl boyunca da anlaşılmaya bilinir. Hıv olduğunu düşünen kişilerin yapması gereken ilk iş belirtileri takip etmek olmalıdır.

Hıv enfeksiyonunun ilk belirtileri, 

Baş ağrısı, ateş, mide bulantısı, kusma, halsizlik, yorgunluk, ishal, boğaz ağrısı, kas ağrısı, vücutta beliren kırmızı olan ve kaşınmayan döküntüler meydana gelmektedir. Hıv enfeksiyonu ile temas etmiş olduğunu düşünen kişi bu belirtileri görmeye başladıysa yapması gereken ilk iş bir uzman gidip test yaptırmak olmalıdır. Hıv enfeksiyonu ile temas eden kişi temastan sonra yaklaşık  gün çerisinde anti-hıv ilaçları kullanmalıdır. Bu ilaçların kullanımı hıv enfeksiyonunun bulaşmasını önleyebilir.

Hıv enfeksiyonu aşamaları, 

Hıv enfeksiyonu üç aşama ile gerçekleşir. Birinci aşama, hıv belirtilerinin görülmeye başlanmasıdır. İkinci aşama, ilk aşamanın belirtilerinden anlaşılmaması durumunda ikinci aşamada bu belirtiler ortadan kalkar ve bu aşama yaklaşık  yıl kadar uzayabilmektedir. Bu aşamada bağışıklık sistemi yavaş bir şekilde çöker. Ve bu aşamanın sonunda hıv enfeksiyonu yerini artık AIDS’e bırakır. Üçüncü aşama ise, AIDS hastalığının aşamalarından oluşmaktadır. Üçüncü aşamada tedaviye başlanır ve bu tedavi ile bağışıklık sistemi yeniden kendini inşa eder.

Hıv enfeksiyonunun bulaşma yolları, 

Hıv enfeksiyonu grip gibi bir hastalık olmadığından her yolla bulaşmamaktadır. Hıv enfeksiyonu, cinsel yolla bulaşmaktadır. Ve hasta olduğunu bilmeyen kişi bu yolla bu hastalığı başkalarına da bulaştırmaktadır. Kan yolu ile de bulaşabilmektedir. Kanda yoğunlukla bulunan hıv enfeksiyonu vücutta bir yerin kanayıp bu kanın başka birine bulaşması yolu ile de bulaşabilmektedir. Anneden bebeğe bulaşmaktadır. Hasta olduğunu bilmeyen anne adayı hamilelik esnasında bu enfeksiyonu daha doğmamış bebeğe bulaştırabilmektedir. Yada emzirme yolu ile de bulaşabilmektedir.

]]>
Enfeksiyon Riski https://www.enfeksiyonlar.com/enfeksiyon-riski.html Sat, 20 Oct 2018 18:29:48 +0000 Enfeksiyon riski, genel olarak çoğu insanın yaşayacağı bir durumdur. Endeojon kaynaklı ya da patojen bir virüs, bakteri ve diğer parazitlerin vücutta yarattığı hastalık durumuna enfeksiyon adı verilir. Enfeksiyon riski ise, vüc Enfeksiyon riski, genel olarak çoğu insanın yaşayacağı bir durumdur. Endeojon kaynaklı ya da patojen bir virüs, bakteri ve diğer parazitlerin vücutta yarattığı hastalık durumuna enfeksiyon adı verilir. Enfeksiyon riski ise, vücudun herhangi bir hastalığa ya da olaya bağlı olarak enfeksiyon kapma riskinin bulunduğu durumlarda kullanılan bir tanımlamadır.  Enfeksiyon riski hastaneye yatırılmış olan tüm hastalarda alınması gereken tanılardan birisidir. Hastalarda ilk kontrol edilmesi gereken durumlardan en önemlisi enfeksiyon riski taşıyıp taşımadığıdır. Enfeksiyon ile ilgili risk faktörlerini bilmesi ve enfeksiyonlardan korunmak için en uygun önlemleri almak. 

 Enfeksiyon Riski Durumunun Nedenleri
 • Bağışıklığı baskılayan ilaçların kullanımı bu enfeksiyon riskine neden olabilir.
 • Kişisel bakımın yetersiz kalması.
 • Uzun süreli olarak hastanede istirahat etmek.
 • Kişinin açık kalmış bir yarasının bulunması.
 • Bulunulan ortamın hijyen koşullarının yetersiz kalması.
 • AIDS hastalığı da enfeksiyon riski oluşumuna neden olur.
 • Hasta kişinin bulaşıcı hastalığa sahip biriyle aynı odada yatırılması.
 • Hastanın kişisel bakım eşyalarını başkalarının da kullanması.
 • Deri ve dokudaki bütünlüğün sağlanmamış olması.
 • Sigara ve alkol tüketiminin çok fazla olması.
 • Stres yapmak.
 • Tramva, yaralanma ve kesiklerin oluşumu.
 • Hastanın diyaliz uygulaması alması
 • Beslenme bozukluğu yaşamak.
 • Uzun süreli immobilite yaşamak.
 Enfeksiyon Riski İçin Alınması Gereken Önlemler
 • Hastaya virüs, mikrop ve bakteri gibi mikroorganizmaların bulaşmasını engellemek.
 • Enfeksiyon riski yatkınlığına neden olan durumlar değerlendirilir.
 • Hasta ve ailesine enfeksiyon belirti ve bulguları anlatılıp, öğretilir.
 • Ziyaretçi kısıtlanır ve gelen ziyaretçinin ellerinin yıkanması ve gerekli hijyen koşullarının sağlanması.
 • Hastanın hastanede kaldığı sürece hastane enfeksiyonlarına karşı korunması.
 • Düzenli aralıklarla ateş, nabız ve tansiyon durumlarının kontrolünün yapılması.
 • Hastanın diyet yemeği uzman bir diyetisyen ile görüşülerek kalori ve besin açısından zengin olacak şekilde ayarlanması.
 • Pansuman ve yara yerlerinin temizliğine özen gösterilmeli.
 • İnsizyon bölgesindeki ağrı, şişlik ve kızarıklık gibi belirtiler gözlenmeli.
 • Hastaya solunum ve öksürme egzersizleri yapılmalıdır.
 • Hastanın kaldığı oda sık sık havalandırılmalıdır.
 • Hastaya çok sıcak içecekler yerine ılık içecekler içirilmelidir. 
 • Hastanın bol sıvı alması sağlanmalıdır.
 • Hasta ve ailesi enfeksiyon riski durumuna karşı uyarılmalıdır.
 • Pnömoni ve komplikasyonları önlemek gerekir.
 • Hastanın ellerinin sık sık yıkanması, eğer yıkayamıyor ise de dezenfektan olarak kullanılan sabunlardan kullanmak.
 • Hastaya uygulanacak girişimlerde asepsi ilkelerine dikkat edilmesi gerekir.
 Enfeksiyon Riskini Artıran Durumlar
 • Kanser
 • Diyabet ve benzeri kronik hastalıkların yaşanıyor olması
 • Kollajn hastalıklar
 • Alkol ve sigara kullanımı
 • Renal Yetmezlikler
 • Hematolojik bozukluklar
 • AIDS
 Enfeksiyon Riski Belirtileri
 • Hastanın ateşinin yükselmesi.
 • Deri ve dokuda bozulmalar yaşanması.
 • Diğer hastalıkların yaşanması.
 • Yaranın çevresinde kızarıklık ve şişlik oluşumu.
 • Enfeksiyon oluşan bölgedeki derinin renginin değişmesi ya da morarması.
 • Yara çevresinde hassasiyet oluşması.
 • Halsizlik durumunun meydana gelmesi.
 • Yorgunluk gözlenmesi.
 • Solunum yollarında enfeksiyon oluşumu ve ses kısıklığının yaşanması.
 • Ağrı ve acı oluşumu.
]]>
Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir https://www.enfeksiyonlar.com/bebeklerde-bogaz-enfeksiyonuna-ne-iyi-gelir.html Sun, 21 Oct 2018 03:15:23 +0000 Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir; Boğaz enfeksiyonu bebeklerde de meydana gelen bir rahatsızlıktır. Boğaz enfeksiyonunda bebeklerde boğaz ağrısının yanı sıra ateş ve grip görülebilmektedir. Boğaz enfeksiyonu o Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir; Boğaz enfeksiyonu bebeklerde de meydana gelen bir rahatsızlıktır. Boğaz enfeksiyonunda bebeklerde boğaz ağrısının yanı sıra ateş ve grip görülebilmektedir. Boğaz enfeksiyonu oluşmaması için bebeğe soğuk algınlığı yaşayan hasta kişilerin yaklaşmaması iyi olacaktır. Bebeğin bakteri kapmaması için kişisel bakım eşyalarından olan emziği hijyen olması gerekmektedir. Bebeklerin tırnak makasının kendine ait olmasıda ellerini sürekli ağzına götüreceği için bebeğin bakteriden uzak kalmasında yardımcı olacaktır. Bebeklerde boğaz enfeksiyonu olduğu zaman ateşi giderek yükseliyorsa ve aynı zamanda ishal görülebilen boğaz enfeksiyonlarında doktora muayene ettirilmesi gerekmektedir. Bebeklerin bağışıklık sistemleri henüz zayıf olduğu için bebeği bu tür rahatsızlıklardan korumak için kalabalık ortamlardan uzak tutmak gerekmektedir. Bebek bol bol anne sütü alarak vücudu direnç kazanmalıdır. Bebeklerde boğaz enfeksiyonu için doktor uygun bulmadığı takdirde antibiyotik ilaç kullanılmamalıdır. Bebeklerin direnç kazanmalarını sağlamak için bitkisel yollarla tedavi edilmesi uygun olacaktır.

Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonu Olduğunda Ne Yapılmalı;

Bebekler boğaz ağrısının yanı sıra burun tıkanıklığıda görülebilmektedir. Tıkanan burnu için bebeğin burnuna anne sütü damlatılması iyi gelecektir. Anne sütü ile hem boğaz ağrısı geçecek hemde bebeğin tıkanan burnu açılacaktır. Ayrıca boğaz ağrısının hafifleyerek boğazın yumuşaması için bebeğin odasına buhar verilmesi iyi gelecektir. Bebeklerde boğaz enfeksiyonu olduğunda adaçayı içirilebilir. Karanfilde boğaz enfeksiyonları için iyi geleceği için karanfil suyu verebilirsiniz. Bebeklerde boğaz enfeksiyonu olduğu zaman bağışıklık sisteminin güçlenmesi için bebeğe tavuk çorbası, elma püresi, yoğurt yedirilmesi gerekmektedir. Ateşinin kolay düşmesi için ince ve bebeği bunaltmayan giysiler tercih etmeniz gerekmektedir. Anne sütü alan bebekleri  daha sık besleyerek rahatsızlığı daha çabuk atlatması açısından faydalı olmaktadır.
]]> Bağırsak Enfeksiyonu Kaç Gün Sürer https://www.enfeksiyonlar.com/bagirsak-enfeksiyonu-kac-gun-surer.html Sun, 21 Oct 2018 12:37:24 +0000 Bağırsak Enfeksiyonu Kaç Gün Sürer; Bağırsak enfeksiyonu bir tür virüs, bakteri ya da parazitlerin oluşması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Tedavisi yapılmazsa hastalık ciddi sorunlara yol açabilmektedir.
Bağırsak Enfeksiyonu Kaç Gün Sürer; Bağırsak enfeksiyonu bir tür virüs, bakteri ya da parazitlerin oluşması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Tedavisi yapılmazsa hastalık ciddi sorunlara yol açabilmektedir.Bu hastalığa yol açan birkaç bakteri türü vardır bu bakterilerden en yaygın görülen bakteri türlerini açıklayacağız.
 • Salmonella: Bu bakteri genel olarak çiğ yada tam olarak pişmemiş gıdalar yoluyla bulaşır. Sadece bu tür gıdalarla değil aynı zamanda arıtılmamış su yada içecekler yoluyla da oluşabilir. Genellikle Afrika gibi ülkelerde yaygın görülen bakteri türüdür.
 • Staphylococcus: Bu bakteri türü ise oda sıcaklığında gereğinden fazla bekleyen et ya da yumurtanın Staphylococcus toksinini üretmesiyle başlar ve tüketiminden yaklaşık olarak 12 saat sonra bazı semptomlar gösterir.
 • Parazitler: Parazitler bağırsaklarımızda yaşayarak besinleri tüketir ve besin eksikliği hissetmemize neden olur.parazitler etkisinde kalan bir vücudun kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gerekmektedir tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlara yol açabilmektedir çünkü bazı parazitler kana karışabilmektedir.
Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir
 • İntestinal (Bağırsak) Ağrı Ağrı genel olarak karın bölgesinin alt kısmında oluşur.Ağrılar orta şiddette oluşur.
 • Kabızlık ya da ishal; Bu tür enfeksiyonlarda iki şikayetten birinin görülmesi olağandır.Kabızlık şikayetinde ağrı daha yoğun olmaktadır.
 • Dışkı Görünümünde Değişme; Dışkıda görülen sululuk, parçalar halinde ya da mukuslu olması enfeksiyona işaret olabilmektedir
 • Şişkinlik:Enfeksiyonun neden olduğu kabızlık ile midede oluşan gaz şişkinliğe neden olur.
 • Bulantı ve Kusma:Enfeksiyonlarda sık olarak görülmese de bünyeye göre farklılık gösterir ve bulantı veya kusmaya neden olabilir.Susuz kalınca bulantı ve vücutta bulunan toksinleri çıkaramayınca kusma ihtiyacı oluşur
Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi Nasıldır

Kullanılan ilaçlar ve biraz dinlenme ile kolaylıkla geçebilmektedir.

Hayat Tarzında Değişiklikler; Sağlıklı yiyecekler ve hijyene verilen önemle bağırsak enfeksiyonu ve tüm bağırsak rahatsızlıkları kolaylıkla atlatılabilir.vücutta sindirimi kolaylaştırmak amacıyla tahıllı gıdalar, buğday ürünleri, baklagiller, taze meyve  ve sebze kullanımına önem verilmelidir.bağırsak hareketlerini düzenlemek için günlük sıvı ihtiyacı karşılanmalıdır.

Dinlenme; Vücut enfeksiyonla başa çıkabilmek için enerjiye ihtiyaç duyar bu enerjiyi ise en doğru yol olan dinlenme ile elde etmek mümkündür.

Antibiyotikler; Bazı enfeksiyona neden olan bakterilerin tedavi süresi uzun olabilmektedir.Bu aşamada antibiyotik tedavisine başvurmakta fayda vardır süreci kısaltmak için.

Fitiller; Enfeksiyonun neden olduğu kabızlık şikayetinde başvurulması gereken bir yöntemdir.Fitiller dışkıyı yumuşatarak kabızlık tedavisine yardımcı olabilmektedir.Ayrıca sık kullanılan fitiller hızlı bağırsak hareketlenmelerine neden oldukları için yalnızca kısa süreli tedavi uygular.

Bağırsak Enfeksiyonuna Neden Olan Hastalığın Tedavisi

Enfeksiyonların görülme sıklığı çok yaygın ise başka bir hastalığın belirtisi olabilir.Sürekli görülen enfeksiyonlar kolan (bağırsak) iltihabı ya da ülseratif kolit hastalığının işareti olabilir. Aynı zamanda kolan kanseri gibi hastalıklarında habercisi olabilir.

Bağırsak Enfeksiyonu Kaç Gün Sürer

Bu soruyu cevaplamak oldukça zordur. uygulanan tedavi yöntemine göre süre kısalabilir yada uzayabilir ancak gerekli koşullar sağlanırsa ya da düzenli beslenme hijyen çiğ ve tam pişirilmemiş gıdalara dikkat edilirse 1-2 ay kadar kısa sürede tedavisi mümkündür.

]]>
Enfeksiyon Zinciri https://www.enfeksiyonlar.com/enfeksiyon-zinciri.html Sun, 21 Oct 2018 14:05:08 +0000 Enfeksiyon Zinciri, Sağlıklı bir insana bulaşabilmesi için bir dizi olaylar meydana gelir ve bu olaylar sırasında vücutta enfeksiyon oluşması için bir döngü süreci başlar. Bu döngü süreci altı aşamadan oluşur ve buna E Enfeksiyon Zinciri, Sağlıklı bir insana bulaşabilmesi için bir dizi olaylar meydana gelir ve bu olaylar sırasında vücutta enfeksiyon oluşması için bir döngü süreci başlar. Bu döngü süreci altı aşamadan oluşur ve buna Enfeksiyon Zinciri denilmektedir. Bu zincir ayrıntılı bir şekilde incelenecek olursa aşağıda sırası ile belirtilmiş faktörlerden oluşur.

Etken Enfeksiyon: Vücudumuzun çeşitli yerlerine yerleşmiş olan mikroorganizmalar, vücudun temel savunma sistemlerinin bir parçası halini alır. Enfeksiyon oluşturma yeteneğine sahip organizmalar, Etken enfeksiyonu oluşturur. Mikroorganizmalar, Canlı ortamda yaşayan ve cansız ortamda yaşayan diye iki gruba ayrılır. Canlı ortamda yaşayanlar, insan, hayvan ve bitkilerdir. Cansız ortamda yaşayan, toprak, su, çalışma masası vb. maddelerdir. 
 • Bakteriler, tek hücreli olup, bölünerek çoğalan canlı türdür. Çoğalırken ısı, nem, besin, asit yada müsait bir ortama gereksinim duyarlar. Bakteri vücuda girdiği zaman patojen duruma gelir ve antibiyotik ile tedavi edilir.
 • Virüsler, DNA ve RNA olarak iki yapı grubuna ayrılırlar. Üremek ve çoğalmak için canlı dokuya ihtiyaç duydukları gibi hücre içinde de parazit halinde yaşarlar. Solunum ve sindirim sistemi gibi yollarla vücuda giren virüsler, antibiyotiklerden etkilenmezler ama dış ortamda dayanaksız olurlar. 
 • Mantarlar, doğada kendi başlarına uygun bir ortamda yetişirler. İnsanlara zararlı olarak bilinen 100 kadar mantar çeşidi hastalık yapar. Mikoz enfeksiyon olarak bilinen bu hastalık, doğrudan temas ve ağız yolu ile geçer.
 • Parazitler, asalak bir şekilde canlı üzerinde onun kaynakları ile yaşayan türlerdir. Hayvansal ve bitkisel kökenli olan bu zararlı tür, iç organlara yerleştiği zaman endoparazitlik, dışa yerleştiği zaman ektoparazitlik durum oluşturur. 
Kaynak: Enfeksiyonun yerleşip çoğaldığı, canlı ve cansız varlıklardır ve zincirin uç noktasıdır. Daha önce enfeksiyon geçirmiş biri dahi kaynak sebebi olabilir.

Çıkış Kapısı: Mikroorganizmaların vücudu terk edişidir. Sinüs akıntısı, dışkı, kulak akıntısı gibi olaylar çıkış kapısı olarak adlandırılır. Bir çok enfeksiyonun önlenmesinde büyük rol oynayan bu olay, Enfeksiyon Zincirinin kırılmasında etkilidir.

Bulaşma Yolu: Enfeksiyonlu bir kişinin, sağlam bir kişi ile tokalaşması, öpüşmesi, içmiş olduğu bardaktan su içmesi, cinsel ilişki gibi direkt temas yolları halinde vücuda bulaşmasıdır. 

Giriş Kapısı: Enfeksiyonun bulaşabileceği en sık yerler. Ağız, burun, boğaz, göz ve cilt gibi vücudumuzdaki alanlar giriş kapısı oluşturmaktadır. 

Uygun Konakçı: Vücut direnci zayıflamış yada savunma sistemi, mikroorganizmalara karşı yeterince güçlü olmayan bireylerden oluşur.
]]>
Ağız Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/agiz-enfeksiyonu.html Mon, 22 Oct 2018 13:35:00 +0000 Ağız enfeksiyonu, ağızda oluşan bu enfeksiyonlar pamukçuk olarak adlandırılan ağız mantarlarıdır. Daha çok çocuklarda görülen bu mantar çocukların ağızlarına bilinçsizce yabancı cisim sokmalarından kaynaklanır. Bu şe Ağız enfeksiyonu, ağızda oluşan bu enfeksiyonlar pamukçuk olarak adlandırılan ağız mantarlarıdır. Daha çok çocuklarda görülen bu mantar çocukların ağızlarına bilinçsizce yabancı cisim sokmalarından kaynaklanır. Bu şekilde enfeksiyon vücuda girer ve mantara sebep olur. Birçok türü olan ağız enfeksiyonlarının başında pamukçuk, aft ve uçuk gelir. Daha çok çocuklarda görülen bu enfeksiyon konuşma ve beslenme bozukluklarına yol açabilir. 

Ağız enfeksiyonu çeşitleri 

Pamukçuk; daha çok yeni doğan bebeklerde görülen ağız içi çevresinde oluşan beyaz renkli mantardır. Bu enfeksiyonun bebeklerde görülmesinin ve oluşumunun en sık sebeplerinden birisi de annenin meme bölgesini çok fazla temizleyerek o bölgenin florasını öldürmesidir. Bu fazla temizleme ile cildinde bulunan sağlıklı ve faydalı flora mikroplarının kaybolmasına yol açar. Doktor tarafından uygulanacak veya tavsiye edilecek damlalar ile ağız içine sürülecek mavi mor boylar ile pamukçuk tedavisi yapılabilir. 

Aftlar; ağız içinde veya dilde oluşan beyaz ve ağrılı bir ağız enfeksiyonu çeşididir. Diğer ağız içi enfeksiyonlarına göre daha ağrılı geçer ve tekrar edebilir. Çoğu zaman virüslerden kaynaklanır. Yeni doğan bebeklerde, hamilelerde ve sindirim sistemi bozukluğu yaşayanlarda görülür. Titreme ve yüksek ateşle ortaya çıkan bu enfeksiyon ağızda içi su dolu ağrılı kabarcıklar oluşturur. Hastalığın tedavisi iki hafta sürebilir. Ağız gargaraları ve antibiyotiklerle tedavisi mümkündür. 

Uçuk; çocuklar ve yetişkin bireylerde sıkça görülen bir ağız enfeksiyonu çeşididir. Bu enfeksiyon ağız içinden çok dudak kenarlarında görülür. Herpes simpleks adında bir virüsün yol açtığı enfeksiyon türüdür. Yaşam boyunca bebeklikten erişkinliğe kadar her dönemde görülebilir. Sağlıklı beslenme yetersizliği ve aşırı stres durumlarında deri altında bulunan sinir hücrelerinin uyarılmasıyla ortaya çıkar. Tedavisi kısa sürelidir ve kremlerle tedavi edilebilir. 
]]>
İdrar Yolu Enfeksiyonu Bel Ağrısı Yapar Mı https://www.enfeksiyonlar.com/idrar-yolu-enfeksiyonu-bel-agrisi-yapar-mi.html Mon, 22 Oct 2018 19:26:08 +0000 İdrar Yolu Enfeksiyonu Bel Ağrısı Yapar mı,  Bu rahatsızlık daha çok bayanlarda görülmektedir. Genellikle bel bölgesinde şiddetli ağrıyla başlar ve başka sıkıntılarla devam eder. Belde oluşan ağrı bazı zamanlarda k İdrar Yolu Enfeksiyonu Bel Ağrısı Yapar mı,  Bu rahatsızlık daha çok bayanlarda görülmektedir. Genellikle bel bölgesinde şiddetli ağrıyla başlar ve başka sıkıntılarla devam eder. Belde oluşan ağrı bazı zamanlarda kendiliğinden geçebilir. Ancak bazen öyle şiddetli olur ki bu durumda kesinlikle bir doktor yardımı almak kaçınılmaz olur. Bu gibi sıkıntıların çözümünde doktorun vereceği antibiyotik yeterli gelebilir. İdrar yolundaki enfeksiyondan bazen çocuklarda sıkıntı yaşatabilirler. Bu sıkıntıda yapılacak bir idrar tahlili sonucu net olarak ortaya çıkaracaktır. Yapılan tahlil neticesinde belde oluşan ağrının nedeni hemen tespit edilebilir. Genel olarak bu rahatsızlığın ana nedeni, idrar yolunda oluşan bakterilerdir. Normal şartlarda bu bakteriler idrarla dışarıya atılabilir. Ancak bazen bu bakteriler vücudun savunma direncini bozarak, enfeksiyon oluşumunun önünü açabilirler. İdrar yolu dediğimizde, idrar kanalları, mesane, böbrek, ürat ta yani bütün bu organları birlikte değerlendirmek gerekmektedir. İdrarın vücuttan dışarı atılmasın sağlayan bu organlarımız, alt ve üst olarak iki kısma ayrılmaktadır. Aslında idrar yolundaki enfeksiyon oluşumuna sebep olan en belirgin olan mikrop, dışkıdaki E coli mikrobudur. Bu mikrobun etki gösterdiği bölgeye göre oluşan enfeksiyon isminde de değişimler olacaktır.

Alt İdrar Yolu Enfeksiyonu Bel Ağrısı Yapar mı: Bu durumdaki hasta sadece idrarını yaptığında, acı ve yanma şikayeti olacaktır. Bu şikayet üretrada oluşan enfeksiyon kaynaklıdır. Bel soğukluğu ve belde oluşan aşırı ağrının en büyük sebebidir. Özellikle cinsel birleşmede, bulaşan mikroplar sebep olur. Tabi bu sıkıntılar bel ağrısında çok büyük dayanılmaz ağrılar olarak kendini gösterecektir. Bu sıkıntıya vajinal kremler ya da cerrahi sondalarda sebep olabilir.

Belde Ağrı Yapan İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri: 

 • İdrara çok sık çıkma
 • Sürekli mide bulantısı
 • Yüksek derecede ateş
 • Çok şiddetli bel ağrısı
 • Hemen göbek altında ağrı
 • İdrar miktarında görülen değişim
 • Çok üşüme ve titreme
 • İdrardan kan gelmesi ve renk değişimi olarak sıralanabilir.

]]>
Hamilelikte Mantar Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/hamilelikte-mantar-enfeksiyonu.html Mon, 22 Oct 2018 20:46:11 +0000 Hamilelikte Mantar Enfeksiyonu, Hamilelik sırasında en sık yaşanan sorunlardan biri haline gelen mantar enfeksiyonu anne adayına yanma ve kaşıntı olarak sıkıntı yaratmaktadır. Değişen hormonlardan ve vajinal akıntılardan oluş Hamilelikte Mantar Enfeksiyonu, Hamilelik sırasında en sık yaşanan sorunlardan biri haline gelen mantar enfeksiyonu anne adayına yanma ve kaşıntı olarak sıkıntı yaratmaktadır. Değişen hormonlardan ve vajinal akıntılardan oluşan bir rahatsızlıktır. Hamilelik döneminde kişiler genellikle değişen hormonlardan dolayı daha duygusal ve hassas olmaktadır. Vücut hamilelik sırasında ilaç kullanılamaması nedeniyle de dirençsiz olabilmektedir. Hamilelik sırasında bakteri ve nemi çok seven mantar enfeksiyonunu oluşmaması için hamile olan anne adayının kişisel temizliğine daha fazla hassasiyet göstermesi gerekmektedir. Hamilelik esnasında yaşanabilen mantar enfeksiyonu bebeğin doğumu yakın değilse bir zararı bulunmamaktadır. Hamilelikte doğum esnasında mantar enfeksiyonunun bebeğe bulaşma riski vardır.

Hamilelikte Mantar Enfeksiyonunda Ne Yapılmalı;

Mantar enfeksiyonu bayanlarda özellikle hassas olan hamilelik döneminde vajina akıntısı sarımsı, yeşil renkte peynirimsi bir görüntüde ise kötü kokusu varsa mantar enfeksiyonu olmuşsunuz demektir. Kaşıntı vajina bölgesinde kızarıklık, yanma ve acıma hissi bulunan mantar enfeksiyonu için anne adayının kişisel temizliğine dikkat etmesi ve günlük ped kullanması gerekmektedir. Pamuklu iç çamaşırlarını tercih ederek ve çamaşırlarını ütüleyerek giymesi mantar enfeksiyonu için bir tedavi olacaktır. Ayrıca doktorunun vereceği lokal etkili ilaçlar sayesinde ve vajinal bölgeyi temiz tutarak tedavi olunmaktadır. Ayrıca anne adayı mantar enfeksiyon için vajinal bölgeyi sirkeyle yıkaması da bakterilere çözüm olacaktır. Vajinal bölgenin alınan duş sonrasında kurutulması gerekmektedir. Doktorunuzun vereceği ilaçları düzenli kullanmanız gerekmektedir. 

Hamilelikte Mantar Enfeksiyonuna Bitkisel Tedavi; Vajina bölgesine hakiki bal günde iki kez sürerek mantar enfeksiyonundan kurtulabilirsiniz. Bir litre suya yarım çay bardağı sirke ile karıştırarak vajina temizliği için kullanmanız iyi gelecektir. Ayrıca bol bol yoğurt tüketmek aynı zamanda yoğurt suyunu ve bol su içmek hamilelikte mantar enfeksiyonu için doğal tedavi yöntemleri olmaktadır.
]]>
Yoğun Bakımda Enfeksiyon https://www.enfeksiyonlar.com/yogun-bakimda-enfeksiyon.html Tue, 23 Oct 2018 03:14:36 +0000 Yoğun Bakımda Enfeksiyon, Sağlık her şeyin başında gelir. Yaşam boyu çeşitli hastalıklarla, çeşitli kazalar sonucu yaralanmalarla savaşmaktadır. Bu hastalıklar ve kazalar sonucu insanlar sağlık kuruluşlarına giderler. Bu h Yoğun Bakımda Enfeksiyon, Sağlık her şeyin başında gelir. Yaşam boyu çeşitli hastalıklarla, çeşitli kazalar sonucu yaralanmalarla savaşmaktadır. Bu hastalıklar ve kazalar sonucu insanlar sağlık kuruluşlarına giderler. Bu hastalıkların seyrine göre hasta veya yaralı sağlık kuruluşlarının uygun ve gerekli gördüğü durumlarda yoğun bakım ünitesinde alınır.

Yoğun Bakım, Yaşamsal organlarımızdan bir yada bir kaçı geçici olarak işlevini yerine getirememesi nedeni ile vücudun işlevlerini yerine getiremez duruma gelmesi durumunda sebep ortadan kalkana kadar hastanın veya yaralının desteklenmesi ve bu süreç içerisinde kişinin hayatta kalmasını desteklemektir. Yapay solunum cihazları başta olarak her türlü teknolojinin kullanıldığı bir ortamdır ve bu teknolojik aletleri kullanmaya yetkili ve bu bilgiye sahip doktor ve hemşirelerden oluşan bir ünitedir.

Yoğun bakım gerektiren durumlar;
 • Ani kalp ve solunum sıkıntısı yaşayan kişilerde
 • Kafa ve beyin travmalarında
 • Omurilik travmalarında
 • Şoka giren hastalarda
 • Akut solunum yetersizliklerinde
 • Kronik solunum yetersizliklerinde
 • Sinir sistemi bozukluklarında
 • Kas hastalıklarında
 • Besin zehirlenmelerinde
 • Gebelik zehirlenmelerinde
 • Tetanos
 • Uzun süren özellikli ameliyatlardan sonra bu gibi durumlarda hastalar veya yaralılar yoğun bakım ünitesine alınarak tedavisine devam edilir. 
Yoğun bakım enfeksiyonları

Yoğun bakımda enfeksiyon riski bazı hastalarda tedavi sürerken bulunulan ortamdan kaynaklı enfeksiyon kapma durumları yaşanabilir. Yoğun bakıma alınan hasta bağışıklık sistemi ve savunma sistemi işlevliğini büyük oranda yitirdiği için mikro organizmalara maruz kalmaktadır. Sağlık kuruluşlarının en büyük risklerinden biride bu mikro organizmaların hastalar yoluyla sağlık kuruluşuna ve sağlık personellerine taşınmasıyla oluşmaktadır. Hatta bu enfeksiyondan kaynaklı yoğun bakımdaki bir çok hasta yaşamını yitirmektedir. Bu enfeksiyonlardan korunmak ve engellemek için ortamın ve personelin temizliği, hijyenine dikkat etmesi tek çözümdür.
]]>
Cilt Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/cilt-enfeksiyonu.html Tue, 23 Oct 2018 12:57:34 +0000 Cilt enfeksiyonu, bu hastalığa sebep olan canlılar bakteriler, virüsler, mantar veya parazitlerdir. Deri epidermis, dermis ve yağ dokusundan oluşmaktadır. Epidermis kısımı 1mm kalınlığında ve damar dokusu içermez ayrıca cildin Cilt enfeksiyonu, bu hastalığa sebep olan canlılar bakteriler, virüsler, mantar veya parazitlerdir. Deri epidermis, dermis ve yağ dokusundan oluşmaktadır. Epidermis kısımı 1mm kalınlığında ve damar dokusu içermez ayrıca cildin en dış bölümüdür. Dermis katmanın da ise yağ bezi, kan damarları, lenf damarları bulunmaktadır. Deri altındaki yağ dokusu ise hem enerji deposu hem de darbelere karşı vücudu korur. Halk arasında en çok meydana gelen cilt enfeksiyonu impetigot, selülit, erisipel hastalıklarıdır.

Cilt Enfeksiyonları Nelerdir
 • Yüzeyel deri enfeksiyonları (erisipel): Bu hastalığa piyodermi de denilmektedir. Bakterilerin sebep olduğu bir hastalık türüdür. Bu bakteriler betahemolitik stretokoklar, Staphylococcus aureus bakterileridir.  Normal ciltler de ortaya çıkar. 
 • Folikülit: Bakteriyel kaynaklı bir hastalıktır. Kıl follikülü enfeksiyonudur. Bu hastalığa genel olarak Staphylococcus aureus bakterileri sebep olmaktadır. Fakat gram negatif basiller, virüsler, mantarlar da bu hastalığa yol açmaktadır. Bu enfeksiyon da kıl köklerinin çevrelerinde kızarıklıklar meydana gelmektedir. Tedavi tamamlandığında iz kalmamaktadır. Bu enfeksiyon yetişkin kişilerin koltukaltı bölgesinde, sakal bölgesinde, kalça ve kollarda ortaya çıkarken bebeklerde saçlar da ortaya çıkmaktadır.
 • Folikülit cilt enfeksiyonuna​ kaplıcalardan, sıcak su küvetlerinden, havuzlardan insanlara bulaşan bakteriler neden olmaktadır. Kızarmış bölgeler de ağrı, kaşıntı oluşabilir. Tedavi sırasında antibiyotik içeren kremler kullanılır. Ayrıca kızarmış bölgeler temiz tutulmalıdır ve tedavi tamamlanana kadar toplu kullanılan havuz, küvet tarzı yerleri kullanmaktan kaçınılmalıdır.
 • Fronkül ve karbonkül: Fronkül enfeksiyonu da folikülit gibi kıl kökü enfeksiyonudur. Bu cilt enfeksiyon halk arasında çıbanı veya kan çıbanı olarak da bilinmektedir. Özellikle vücuttaki kıllı bölgeler de terleme ve sürtünmenin fazla olduğu bölgeler de meydana gelir. Genellikle koltuk altı, ense, kalça en sık görülen bölgelerden bazılarıdır. İlk evre de kırmızı bir sivilce şeklindedir​. Daha sonra bu kırmızılık iyice yayılıp ağrıya neden olan apse şekline bürünür. Zaman geçtikçe bu apse kanlanır, daha sonra bu pürülan akıntı boşalır ve iyileşir. 
 • Bu yüzden kalabalık bir çok insanın ortak kullandığı havlu, tuvalet, terlik gibi malzemelerin kullanımından kaçınmalısınız. Çünkü birden fazla fronkül yayılıp birleştiği takdirde Karbonkül oluşmaktadır. Karbonkül denilen cilt enfeksiyonun da apseler daha büyük ve kızarık lezyonlar halindedir. Bu enfeksiyon şeker hastalarında, aşırı kilolu kişilerde, steroidlerin kullanan kişiler de daha çok görülmektedir.
 • Deri apseleri: Cildiniz alt katmanı olan dermiste meydana gelen sıvı toplanması ile ortaya çıkan enfeksiyon türüdür. Bu apse türleri ağrıya sebep olabilir ayrıca daha hassas tipli apselerdir. Bakteri kökenli cilt enfeksiyonudur​. Bu hastalığın tedavisi sıcak kompres ile yapılmaktadır. Fakat daha büyük apseler enfeksiyonlar da cerrahi işlem gerekebilir. Fakat fronküller de ateş yoksa sistemik bir tedaviye gerek duyulmaz. Cerrahi operasyon sonrasında gerekli görüldüğü takdirde antibiyotik tedavisi yapılabilir. 
 • İmpetigo: Bu enfeksiyon türü iki şekilde ortaya çıkmaktadır. Biri basit impetigo diğeri büllöz impetigodur. Ayrıca bu hastalık daha çok 2-5 yaşları arasında ortaya çıkan bir cilt enfeksiyonudur.
 • Basit impetigo: Bu enfeksiyon türünde Bülent oluşumu gözlenmez. En sık görülen impetigo türüdür. İlk oluştuğu zamanlarda kızarıklık şeklinde ortaya çıkar daha sonra püstüle olur ve sarı kabuk bağlayarak iyileşme süreci tamamlanmış olur. Ayrıca bu impetigo bulaşıcıdır.
 • Bülloz impetigo: Genellikle yeni doğan veya emen bebekler de çok görülmektedir. İçi sıvı dolu kızarık lezyonlardan oluşmaktadır. İyileşme sırasında kahverengi kabuk oluşumu gözlenir. Kaşıntı görülmez. Tedavi sırasında bu kahverengi kabuklar ılık su ile temizlenerek antibiyotik içeren krem]]> Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/ust-solunum-yolu-enfeksiyonu.html Tue, 23 Oct 2018 21:26:34 +0000 Üst solunum yolu enfeksiyonu, sık sık yaşanılan hastalıkların ilk sırasında yer alır. Özellikle sonbahar ayından itibaren yazın başlamasına kadar oluşan hava koşulları nedeniyle yayılma gösterir. Üst solunum yolu enfeksiyo Üst solunum yolu enfeksiyonu, sık sık yaşanılan hastalıkların ilk sırasında yer alır. Özellikle sonbahar ayından itibaren yazın başlamasına kadar oluşan hava koşulları nedeniyle yayılma gösterir. Üst solunum yolu enfeksiyonları birçok hastalığa sebebiyet verir. Bunların başında larenjit, soğuk algınlığı, grip, farenjit, bademcikte iltihaplanma, Sinüzit gibi hastalıklar bunlar arasında yer alır. Tıbbi tedavi ile tedavi edilmesi sağlanırken; uygulanan bitkisel tedaviler ile tedavi edilmesinde sağlanır. Üst solunum yolu enfeksiyonu kişi de birçok belirti gösterir. Ayrıca üst solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşmasında bazı nedenler bulunur. Şimdi bunlardan bahsedelim.

  Üst solunum yolu enfeksiyonu sebepleri

  Yaklaşık olarak 200'den fazla virüsün sebep olduğu Üst solunum yolu enfeksiyonu vücuda girdiği zaman hızla yayılma gösterdiği belirtilmektedir. Bu hastalık bulaşıcı olması sebebiyle virüsü taşıyan kişiden başka kişilere bulaşabilir. özellikle hastalığı taşıyan kişinin bulunduğu ortamda öksürmesi ve hapşırması gibi sebeplerden bulaştığı belirtilirken; kişinin başka kişiye temas etmesi halinde de üst solunum yolları enfeksiyonunun bulaştığı belirtilir. Kişinin öksürmesi halinde havaya yayılan virüslerin canlı halde beklediği ve bu ortamda bulunan başka kişilere bulaştığı gözlenir. Özellikle kişinin kullandığı çatal, kaşık, bıçak, havlu gibi benzeri ürünlerin başkası tarafından kullanılması enfeksiyonunun diğer kişilere yayılmasına sebebiyet verir.

  Üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri
  • Bu şikayet kişide birçok belirtilerle kendini belli ederken; öncelikli olarak kişinin öksürmesi, titreme hali, burun akıntısı, boğazda oluşan ağrı, burunda tıkanıklık, şiddetli baş ağrısı, yüksek ateş, kulak ağrısı, kişinin soğuk ve sıcağa karşı hassasiyeti gibi durumlar ile kendini belli eder.
  • Virüs vücuda girdiğin zaman öncelikle bekleme yaşarken, bununla birlikte geçen bir hafta sonrasında aktif hale gelir. 
  • Üst solunum yollarında bulunan problemlerin şiddetinde artma gözlenir.
  • Soğuk algınlığı sebebiyle meydana gelen bu problemlerde kişide ishal ve karın ağrısı gibi belirtiler gözlenir. 
  • Günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen bu hastalık ile birlikte kişinin halsizlik ve yorgunluk çekmesi gözlenir. 
  • Diğer hastalıklara sebebiyet vermesi nedeniyle vücudun savunma sistemini olumsuz yönde etkiler.
  Üst solunum yolu enfeksiyonu tedavi

  Saydığımız şikayetleri bulunan kişinin vakit kaybedilmeden doktor kontrolü yaptırması gerekir. Viral yolla bulaşan enfeksiyon için doktorun yazacağı antibiyotik kullanılması kişide bulunan problemlerin giderilmesine fayda sağlar. Antibiyotik kullanımı kişinin kesin tedavi olması desteklemezken; doktor tavsiyesiyle ile uygulanacak bazı yöntemler sayesinde kişide bulunan problemlerin giderilmesi sağlanır. Özellikle sinüs kanallarının açılması için uygulanacak ilaç tedavi ve ağrı kesiciler ile kişide bulunan ağrılarının dindirilmesi sağlanır. Bunun yanı sıra kişinin bol sıvı tüketmesi ve dinlenmesi halinde hastalıkta giderilme sağlanır. Bu süreç içerisinde kişinin tuzlu su ile gargara yapması üst solunum yollarının açılmasına fayda sağlar. Kişinin yüksek sesle konuşmaması oldukça fayda sağlarken; dengeli beslenmesi tavsiye edilir. Özellikle et, tavuk, balık gibi ürünler tüketmesi; yumurta yoğurt ayran süt gibi protein miktarı yüksek olan yiyecekler tüketmesi bu hastalığın giderilmesinde fayda sağlar. Üst solunum yolları enfeksiyonunun giderilmesi için vücuda alınan C vitamini son derece önemlidir. Bu sebepten dolayı kişinin C vitamini içeren besinler tüketilmesi taze sebze ve meyveler ile bağışıklık sistemini güçlendirmesi halinde hastalığın giderilmesi desteklenir. Üst solunum yolları enfeksiyonunun giderilmesi için zencefil uygulaması son derece etkili olur. Zencefilin bal ile karıştırılarak tüketilmesi halinde üst solunum yollarında açılma sağlanır. Kişinin sarımsak tüketilmesi oldukça etk]]> Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/dis-kulak-yolu-enfeksiyonu.html Wed, 24 Oct 2018 08:33:15 +0000 Dış Kulak Yolu İltihabı, Kulak kanalında ağrı ve şişlikle kendini gösteren bir hastalıktır. Dış kulak yolu iltihabının erken teşhis edilmesi, hastalığın kronikleşmesini önler ve tedaviden daha hızlı cevap alınmasını Dış Kulak Yolu İltihabı, Kulak kanalında ağrı ve şişlikle kendini gösteren bir hastalıktır. Dış kulak yolu iltihabının erken teşhis edilmesi, hastalığın kronikleşmesini önler ve tedaviden daha hızlı cevap alınmasını sağlar. Çocuklarda erişkinlere göre daha sık görülen bir hastalıktır ve tedavisinde antibiyotikler kullanılır.

  Dış Kulak İltihabının Belirtileri:

  İşitme güçlüğü, kulaktan akan akıntıdan kaynaklanan kötü koku, boğaz şişmesi, kızarıklık, kulağa dokunduğunda ağrı gibi belirtilerle seyreder.

  Dış Kulak İltihabı Nedenleri:

  Dış kulak yolu iltihabı her yaşta görülmektedir. Duş yaparken kulağa su kaçırmak kulağın iltihaplanmasına neden olur. En önemli neden ise kirli havuz suyudur. Kulak içinde birikip, sıkışarak kulakta iltihaba neden olur. Genetik yatkınlıkta bu sorunla yüz yüze kalmamızı sağlayabilir. Kulakta kemik büyümesi ve işitme cihazı kullanmakta nedenler arasında sayılabilir.

  Dış Kulak İltihabı Tedavisi:

  Hasta, iltihabın verdiği tıkanıklık hissini kir birikmesi olarak algılar. Ve tıkanıklığı açmak için kulak pamuğu ve diğer temizleyici materyallerle kulağı temizlemeye çalışır. Bunun sonucunda kulak zarı delinebilir ve iltihap daha büyük bir alana yayılma eğilimi gösterir. 

  Hasta, dış kulak yolu iltihabı tedavisini geciktirmeden, bir uzaman doktora başvurmalı ve erken teşhisle hastalığın kronikleşmesini engellemelidir. Kulak iltihabı için doktora başvuran hastalara, kulakta iltihabın verdiği zararı anlamak için bazı tetkikler yapılır. Bu tetkikler sonucunda iltihabın derecesi hafif ise içeriğinde antibiyotik bulunan kulak damlaları ile tedavi eder. Ancak dış kulak yolu iltihabının, ilerlediği ve daha ciddi bir boyuta ulaştığı teşhis edilmişse ağızdan antibiyotik tedavisi başlanır. Bunun yanında iltihaplanmaya ağrıda eşlik ediyorsa ağrı kesicilerden yardım alınabilir.

  Tedavinin daha kısa sürede sonuçlanması için bizim almamız gereken önlemlerde vardır. Kulağımıza banyo yaparken su kaçırmamak için vazelinli pamuk kullanabilir, kulak temizleyicilerinden uzak durabiliriz. Evde de uygulayacağımız yöntemler tedaviye destek olabilir.Elma sirkesi, zeytinyağı, sarımsak ve fesleğen kulak içine uygulanabilen ve temizlenmesine çok yardımcı olan uygulamaların başında gelir. 
  ]]>
  Enfeksiyon Nasıl Geçer https://www.enfeksiyonlar.com/enfeksiyon-nasil-gecer.html Wed, 24 Oct 2018 20:53:02 +0000 Enfeksiyon Nasıl Geçer, Zararlı bakteri ve virüsler vücudun direncinin düşmesi üzerinde oldukça etkilidir. Bir kaza veya yaralanma sonrasında bölgesel yara oluştuğu bir çok hastada görülmüştür. Yapılan araştırmalarda enf Enfeksiyon Nasıl Geçer, Zararlı bakteri ve virüsler vücudun direncinin düşmesi üzerinde oldukça etkilidir. Bir kaza veya yaralanma sonrasında bölgesel yara oluştuğu bir çok hastada görülmüştür. Yapılan araştırmalarda enfeksiyon riskine bir çok kişi açık yara veya iç organ rahatsızlıklarından dolayı yaşamaktadır. Enfeksiyon riski yapılan araştırmalar sonrasında çoğunlukla yaraların hijyenik kalmamasından dolayı oluşmaktadır. Bununla birlikte bir çok kişi açık ameliyat olduktan sonra enfeksiyon riskiyle karşı karşıya kalır. Enfeksiyonlardan dolayı rahatsız olan bir çok kimse enfeksiyon nasıl geçer sorusunu sormaktadır. 

  Enfeksiyonların oluşmasında zararlı virüsler ve bakteriler oldukça etkilidir. Bu virüsler yara üzerinde etkin rol oynayarak kişide bölgesel ağrılar yaşamasına neden olmaktadır. Enfeksiyon riski gözlenen kişilerde bölgesel yaranın iyileşmediği ve iltihap oluştuğu sıklıkla görülmüştür. Böylesi bir durumda hasta steril bir ortamda durmalı ve mikrop bulaşmasından kaçınmalıdır. Mikroorganizmalar vücutta çoğalması halinde enfeksiyonlara neden olarak kişinin hastalığının tedavisinin gecikmesine neden olabilmektedir. Kişide oluşan açık yaralar zaman içerisinde mikropların çoğalmasına neden olur. Mikroplar şayet bölgesel olarak tedavi edilmemesi halinde yayılarak kişide; Ağrı, şişme, morarma ve pıhtılaşma gibi problemleri beraberinde getirir. Enfeksiyon riskinin artmasına neden olan en önemli etmenlerden bir tanesi de kişinin sağlığına dikkat etmemesidir. 

  Enfeksiyon nasıl geçer

  Bir ameliyat veya yara oluşumundan sonra tedavi başlanır. Bu süreçte kişi kişisel sağlığına dikkat etmemesi halinde bu defa kişide ciddi baş ağrısı, mide bulantısı, gözlerde kararma ve bölgesel şişkinlikler oluşabilir. Böylesi bir durumda bulunan yarada oluşan iltihaplanma enfeksiyon riskini göstermektedir. Böylesi bir durumda kişinin sağlık sorunları yaşadığı gözlenir ve kişi enfeksiyon nasıl geçer sorusunu sorar. Bu süreçte kişi kesinlikle bilinçsiz ilaç tüketiminden kaçınmalı ve konuyu uzman hekimlere bildirmelidir.  Bir hastalığın ilerlemesinden sonra tedavi sürecinde genel sağlığına dikkat etmeyen kişide mikroplar yayılır. Bu mikroplar zamanla kişinin sağlık problemleri yaşamasına neden olur. Bundan sonra uzman hekime başvuruda bulunduktan sonra; Uzman doktor enfeksiyon nasıl geçer konusunda tahlil ve tetkikler yapar. Bu tahliller sonrasında enfeksiyona neden olan mikrobik etkenler tespit edildikten sonra bölgesel rahatsızlığı giderici ilaçlar kullanılmaya başlanılır. Bu ilaçlar zaman içerisinde kişinin rahatsızlığını gidererek oluşan ağrı, şişkinlik ve morarma durumlarını tedavi eder. Böylelikle kişi enfeksiyon riski ve rahatsızlığından kurtularak sağlığına kavuşur. Ancak beklenmeyen bir ağrı veya semptom gözlemlenmesi halinde konu uzman hekime acilen bildirilmelidir. 
  ]]>
  Tribal Enfeksiyon https://www.enfeksiyonlar.com/tribal-enfeksiyon.html Thu, 25 Oct 2018 08:56:34 +0000 Tribal enfeksiyon, günümüzde yaşam koşullarının kötüleşmesi nedeni ile en çok yaşanan psikolojik hastalık türlerinden bir tanesidir. Tribal enfeksiyon aslında bir mecazi anlamı dışında gerçek anlam da taşımaktadır. Gün Tribal enfeksiyon, günümüzde yaşam koşullarının kötüleşmesi nedeni ile en çok yaşanan psikolojik hastalık türlerinden bir tanesidir. Tribal enfeksiyon aslında bir mecazi anlamı dışında gerçek anlam da taşımaktadır. Günümüzde çok sık kullanılan bu kelime takımı kişinin çok naz ettiği ya da çok fazla ilgi istediği ya da hiç bir şeyi beğenmediği çalkantılı bir durum içinde olduğunu ifade etmek amacı ile kullanılır. Her ne kadar özellikle genç insanlar bir birine dalga geçmek amacı ile kullanmış olsalar da bu kelime takımını ciddi durumlara da neden olmaktadır. Fakat gerçekten de son zamanlarda bir hastalık halini almış bulunmaktadır. Tribal enfeksiyon duygusallığın çok fazla yaşanması ve geçici olarak hissizleşme yaşanması durumudur.

  Tribal Enfeksiyon Neden Olur, Kimler Daha Sık Yaşar

  Tribal enfeksiyon kadınlarda erkeklere oran ile daha fazla görülmektedir. Kadınlar daha fazla olaylara daha duygusal baktıkları ve sonuçlarını da bu duygulara göre yaşadıkları içindir ki bu psikolojik durum ile daha sık karşılaşmaktadırlar. Fakat durumun yaşanıyor olması durumunda karşı taraftaki birey de çok etkileneceği için tribal enfeksiyon yaşayan kişiye olduğundan daha fazla hassa yaklaşmak gerektiğini bilmek zorundadır. Çünkü bu enfeksiyonu yaşayan bireyler nasıl davranması gerektiğini bilemez ve ilgi görmek amacı ile her yolu deneyebilir. Tribal enfeksiyona yaşanan olumsuz koşullardan çok kişinin kendisi neden olmaktadır aslında. Özellikle ergenlik döneminde bulunan gençlerin daha fazla yaşadığı bu durum daha çok karşı taraftan ilgi beklemek amacı ile yapılan bir eylemdir. 
  ]]>
  Bakteriyel Enfeksiyon https://www.enfeksiyonlar.com/bakteriyel-enfeksiyon.html Fri, 26 Oct 2018 01:12:49 +0000 Bakteriyel enfeksiyon, bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon çeşididir. Bakteri vücuda girdiğinde enfeksiyon belirtileri zamanla ortaya çıkmaya başlar. Bu bakteriler vücuda genellikle ağız yolu ile bulaşmaktadır. Bu şekilde b Bakteriyel enfeksiyon, bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon çeşididir. Bakteri vücuda girdiğinde enfeksiyon belirtileri zamanla ortaya çıkmaya başlar. Bu bakteriler vücuda genellikle ağız yolu ile bulaşmaktadır. Bu şekilde bulaşan bakteriler üst solunum yollarında enfeksiyona yol açabilir. Özellikle hastanede çalışan kişilerin bakteriyel enfeksiyonlara yakalanma olasılığı daha yüksektir. Fakat risk grupları içerisinde hastalıklar sırasında vücudu fazla tepki veren yani alerjik bünyeye sahip kişiler de bulunmaktadır. Birde immün süpresif kişilerde risk grubundadır. Çünkü bu kişiler hastalığa daha kolay yakalanmaktadır. 

  Bakteriyel enfeksiyon belirtileri nelerdir
  • Bakteriyel enfeksiyon viral enfeksiyona göre daha akut bir şekilde başlamaktadır ve enfeksiyonun olduğu bölgede ağrı daha yoğun görülmektedir.
  • Bakteriyel enfeksiyonların ilk belirtileri halsizlik kırgınlık olarak kişi de kendini göstermektedir. Fakat bazı kişilerde bakterinin vücuda yerleşme dönemi yani kuluçka döneminde bel ağrıları ve bağırsak ağrıları görülebilir.
  • Enfeksiyona yakalanan kişilerde boğaz da yanma, boğazda batma, ağızda kuruluk olabilir.
  • Ayrıca kişilerde burun akıntısı görülmektedir. Bu evrelerden sonra hapşırma ve öksürme de görülmektedir. Tabi ki hapşırma ve öksürme olduktan sonra ateşte ortaya çıkar.
  • Ayrıca kişide halsizlik olduğu için kişi hareketsiz kaldığından dolayı kan akımı azalır ve kişide iştahsızlıkta ortaya çıkmaya başlar.
  • Bakteriyel enfeksiyonda ortaya çıkan burun akıntısı kokulu olabilir. Boğazınız iltihaplandığı için kötü ağız kokusuna yol açabilir. Ayrıca ağzınızda kötü bir tat da bırakabilir. 
  Bakteriyel enfeksiyon tedavisi ve korunma yolları nelerdir
  • Hastalık süresinde bulunduğunuz odayı sürekli havalandırmayı ihmal etmeyiniz.
  • Direnç kazanabilmek için düzenli spor yapamaya ve düzenli beslenmeye özen gösteriniz.
  • Ayrıca bol bol vitamin içeriği yüksek besinler tüketmeye çalışın.
  • Hasta kişiler ile aynı havayı solumamaya özen gösteriniz.
  • Başta el olmak üzere kişisel temizliğinizi hastalık boyunca dikkat ediniz. Bu hastalığı geçirmeniz de önemli rol oynar.
  • Enfeksiyon süresince kişisel eşyalarınızı kimseyle ortak kullanmamaya özen gösteriniz. Ayrıca hastalık şüphesi olan kişiler ile yakın temas gerektiren durumlardan kaçınınız ( cinsel ilişki, öpmek, tokalaşmak)
  • Bakteriyel enfeksiyonlarda sadece antibiyotik tedavisi kullanılmamalıdır. Çünkü antibiyotik vücut için son derece zararlı bir ilaçtır. Çünkü hasarlı hücrelerin yanı sıra düzgün hücreleri de hedef almaktadır.
  • Antibiyotiği şikayetleri yoğun olan kişilerde kullanılan tedavidir. 
  • Ayrıca sıcak içecekler ve çaylarda bakteriyel enfeksiyonlarda gayet etkili bir yöntemdir. Fakat daha uzun bir iyileşme süreci gerekmektedir.
  • Eğer antibiyotik tedavisi kullanacaksanız yanında takviye olarak vitamin almalı veya bol bol meyve tüketmeli hem de bol su içmelisiniz.
  • Vücudumuz da zararsız enfeksiyona neden olmayan bakterilerde bulunmaktadır. Bunlardan Lactobacillus acidohilus bakterisi bağırsakta bulunur ve sindirimi kolaylaştırır. Hem de Hastalığa sebep olan bakterilerin yok edilmesinde görevlidir.
  • Ağız ve diş bölgesinde bakteri çok fazla üreye bildiği için özellikle bu bölgelerin temizliğinde antibakteriyel gargaralar kullanılmalıdır.
  ]]>
  Hamilelikte Kanda Enfeksiyon https://www.enfeksiyonlar.com/hamilelikte-kanda-enfeksiyon.html Fri, 26 Oct 2018 11:32:24 +0000 Hamilelikte kanda enfeksiyon, Hamilelerin kanında mikrop olması ya da bakteri üremesi oldukça sakıncalı bir durumdur. Çünkü hamile bayanların kanında enfeksiyon oluşması hem annenin sağlığı için hem de bebeğin sağlığı i Hamilelikte kanda enfeksiyon, Hamilelerin kanında mikrop olması ya da bakteri üremesi oldukça sakıncalı bir durumdur. Çünkü hamile bayanların kanında enfeksiyon oluşması hem annenin sağlığı için hem de bebeğin sağlığı için oldukça riskli bir durum oluşturur. Hamile bayanların kanında enfeksiyon oluşması bebeğin hayatını da tehlikeye sokup ciddi problemlerin oluşmasına neden olur. Ayrıca bu kanda meydana gelen enfeksiyon hamile bayanlarda daha sık artmaktadır. Hem bakterilerin hem de mikropların daha fazla üremesine neden olur.

  Anne karnındaki bebeğin içinde bulunduğu sıvıya amniyon sıvısı denir. Bu sıvı kandaki enfeksiyon oranını hem artırır hem de azaltabilir. Özellikle de anne karnındaki bebeğin yavaş yavaş büyümesi bu enfeksiyon riskini artırır. Bu risk arttıkça bebeğin hayatı tehlikeye girer. Enfeksiyonun bebekte meydana getirdiği problemlere örnek vermek gerekirse; düşük oluşumuna, erken doğum ya da doğum esnasında sıkıntıların meydana gelmesine, bebeğin büyüme ve gelişmesinde gerileme meydana gelir. Ayrıca bebeğin doğum esnasında hayatı tehlikeye girebilir ya da sakatlık oluşabilir.

  Hamilelikte kanda enfeksiyon nedenleri:

  Hamilelikte çeşitli hastalıklar meydana gelebilir. Özellikle de hamilelikte enfeksiyon oluşumu çeşitli hastalıkların oluşumuna neden olur. Bazen de kişinin daha önceden bir hastalığı vücudunda kalmış ise bu durum da enfeksiyon riskini artırır. Bunun yanında hamilelikten önce ve hamilelikten sonra meydana gelen zatürre gibi, bronşit gibi, menenjit gibi hastalıkların oluşumu da bebekte başka hastalıkların oluşmasına neden olabilir.

  Doğumdan önce ya da doğum esnasında oluşan bir durum annenin de hastalanmasına ve enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Bunun yanında ameliyatlardan sonra bakteri ve enfeksiyon riski artar. Ayrıca hamilelik esnasında yenilen yiyecek ve içecekler yıkanmadan yenilirse özellikle de sebze ve meyveler yıkanmadan yenilirse kanda enfeksiyon oluşumu gözlenir. Bunun yanında temizlik ve hijyen çok önemlidir. Sık sık ellerin yıkanması ve temizlenmesi gerekir.

  Hamilelikte kanda enfeksiyon belirtileri:

  Hamilelikte meydana gelen enfeksiyon oluşumu vücutta bazı oluşumların meydana gelmesine neden olur. Hamilelikte kanda enfeksiyon oluşumunun vücutta neden olduğu belirtiler ise; 
  • Hamile bayanın kendini yorgun, halsiz ve bitkin hissetmesi
  • Aşırı uyku hali
  • Kalp ritimlerinde düzensizlik ve aritmi
  • Deri döküntüleri, kızarıklık ve kaşıntı
  • İshal ve yüksek ateş
  • Kişinin aniden şok geçirmesi
  Hamilelikte kanda enfeksiyon oluşumunun tedavisi:

  Eğer kişi kendini iyi hissetmiyor ve halsiz hissediyor ise mutlaka bir doktora gitmelidir. Ultrason çekilir. Kan ve idrar tahlili yapılır. Bu test somuçlarına göre kanda enfeksiyon olup olmadığı olsa bile ne miktarda ve ne ciddiyetle olduğu önemlidir. Doktor bu tahlil sonuçlarına göre uygun tedavi yapılır. Hamilelikte ilaç kullanmak pek doğru olmasa da doktor buna uygun tedavi uygular. 
  ]]>
  Bebeklerde Enfeksiyon https://www.enfeksiyonlar.com/bebeklerde-enfeksiyon.html Sat, 27 Oct 2018 09:31:40 +0000 Bebeklerde Enfeksiyon, yeni doğan bebeğin vücut direnci zayıf olduğu için kolaylıkla mikrop kapabilir. Bebeğe bulaşan enfeksiyon sağlığına zarar verir. Bebeğin vücuduna bulaşan enfeksiyon ölüm riski oluşturabilir. Kana karı Bebeklerde Enfeksiyon, yeni doğan bebeğin vücut direnci zayıf olduğu için kolaylıkla mikrop kapabilir. Bebeğe bulaşan enfeksiyon sağlığına zarar verir. Bebeğin vücuduna bulaşan enfeksiyon ölüm riski oluşturabilir. Kana karışan mikrop vücut içinde iltihap oluşturur. Vücut mikroorganizma içinde çoğalan mikrop iç organa zarar verebilir. Bebeğe bulaşan enfeksiyon solunum yolu ve idrar yolu ile bulaşır. Kanda çoğalan enfeksiyon bebek için sağlık belirtisi oluşturur. Hamile bayanın doğum yapmadan önce yetersiz beslenmesi, bol su, meyve ve sebze tüketmemesi, vitamin demir eksikliği oluşması anne karnında enfeksiyon oluşturur ve bebeğe geçebilir. Bebek doğduktan sonra ilk 6 aya gelene kadar bebeklerde enfeksiyon kapma riski oluşur. Bebek doğduktan sonra kordonu kesilirken dikkat edilmelidir. Kullanılan makas temiz olmalıdır. Bebeğin bakım koşulları ve oda sıcaklığına dikkat edilmelidir. Bebeğin bağışıklık sistemi zayıf olduğu için mikrop kalmaması için önlem alınmalıdır. Anne bebeğini sürekli emzirmelidir. Anne sütü bebeği her türlü enfeksiyona karşı koruma oluşturur. Bebekte durduk yere oluşan huzursuzluk enfeksiyon belirtisi olur. Mutlaka doktora gidilmelidir.

  Bebeklerde enfeksiyon belirtisi

  Bebeğin kanına karışan enfeksiyon vücut içindeki organların görevini yapamaz duruma getirir. Bebeğin vücut direnci zayıf olduğu için mikrop kapma durumu ciddi sağlık belirtisi oluşturur. Bebekte yüksek derecede ateş görülür. Sürekli kusma oluşur. Gün içinde huzursuz oluşur. Vücut sıcaklığı devamlı düşer. Vücut soğumaya başlar. Bebeğin kan basıncı düşer. Anne sütünü emmeyi bırakır. Sütü yutamama görülür. Mide bulantısı oluşur. Geceleri sık uyanma oluşur. Uyku düzensizliği başlar. Bebekte kabızlık sorunu oluşur. Bebek sürekli ağlar. Sarılık hastalığı başlar. Bebekte alerji sorunu da oluşabilir. Yüzde ve vücut bölgesinde kızarıklık oluşabilir.

  Bebeklerde enfeksiyon nedeni ve tedavisi
  • Bebeğin kanına karışan enfeksiyon bir çok sebepten dolayı oluşur. 
  • Bebeğin süt içtiği biberonun temiz olmaması ve emziğinin yıkanmaması bebeğin enfeksiyon kapmasına neden olur.
  • Oyuncakların ağıza temas etmesi bebekte enfeksiyon oluşmasına neden olur.
  • Bebeğin etrafa elini sürmesi, yerdeki cisimlere elini sürmesi ağız yolundan mikrop kapar.
  • Bebeğin sürekli öpülmesi ve elden ele gezdirilmesi enfeksiyon kapmasına neden olur.
  • Bebek burnuna elini sürmesi enfeksiyon kapar.
  • Bebeğin enfeksiyon yaptığına dahil enfeksiyon tahlili ve kan tahlili yapılmalıdır. Bebeğe bol sıvı çorba ve ılık su verilmelidir. C vitamin içerikli meyve suyu verilmelidir. Anne sütü sık sık verilmelidir. Ihlamur çayı bir çay kaşığı her öğün verilmelidir. Bebeğin bakımı daha dikkatli yapılmalıdır.
  ]]>
  Böbrek Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/bobrek-enfeksiyonu.html Sat, 27 Oct 2018 22:34:07 +0000 Böbrek Enfeksiyonu, Böbreklerin çalışmasını bozan ve böbreklerde kalcı hasarlara yol açabilen enfeksiyonlar, idrar yolunda ve idrar kesesinde ortaya çıkan idrar yolu enfeksiyonunun gerekli tedavisinin yapılmamasıyla ortaya Böbrek Enfeksiyonu, Böbreklerin çalışmasını bozan ve böbreklerde kalcı hasarlara yol açabilen enfeksiyonlar, idrar yolunda ve idrar kesesinde ortaya çıkan idrar yolu enfeksiyonunun gerekli tedavisinin yapılmamasıyla ortaya çıkmaktadır. Enfeksiyonlar vücudun çalışmasını zorlaştırır, bazı durumlarda ise fonksiyonların durmasına bile sebep olabilir.

  Böbrek Enfeksiyonu Nedenleri

  Vücuda dışarıdan çeşitli yollardan giren bakteriler ya da bağırsaklarda yerleşik olan escherichia coli bakterileri idrar yoluna geçerek burada enfeksiyona sebep olmaktadır. Bakteriler, idrar yolundan idrar kesesine oradan da daha yukarıya böbrekler ulaşarak böbreklerde enfeksiyon oluşumuna sebep olmaktadır. İdrar yolunda görülen enfeksiyon ilk safhada teşhis edilip, gerekli tedavi yapılırsa böbreklerde enfeksiyon gelişmeyecektir.

  Bir diğer gelişme yolu nadirde olsa vücudun başka yapı ve organlarında ortaya çıkan enfeksiyonlar, kan dolaşımı yoluyla böbreklerde de enfeksiyona neden olabilirler.

  Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri

  Böbreklerde görülecek enfeksiyonlar hayati tehlike oluşturacak boyuttaki komplikasyonlara neden olabilir. Bu yüzden böbrek enfeksiyonu belirtileriyle özellikle de idrarda kan görülmesi durumunda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna müracaat etmek gerekir.

  • Yüksek ateş
  • Titreme
  • Kusma
  • Batında ağrı
  • Sırtta ve sırtın yan bölgelerinde ağrı
  • İdrar yapma olayının sıklaşması
  • Kasık bölgesinde ağrı
  • İdrara çıkma sırasında idrarda yanma ve ağrı
  • Ani idrara çıkma gereği duyma
  • İdrarda iltihap tespit edilmesi ya da idrar rengine kanında karıştığını görmek

  Böbrek Enfeksiyonu Tedavisi: İdrar yolu enfeksiyonları içinde geçerli olan ol sıvı tüketilmelidir. Uzmanların yapacağı tahlil ve tetkikler sonu enfeksiyon çok ileri düzeyde değilse antibiyotik başta olmak üzere ilaç tedavisi önerilir. Bu ilaçlı tedavide ilk bir kaç gün içinde hastada bir rahatlama başlar. Bir hafta sonra semptomlar genellikle ortadan kalkar.

  Hastanın ve böbreklerin durumu ağırsa o zaman yatarak tedavi yapılır. Hasta sürekli müşahede altında tutularak genel durumu iyileşene kadar hastanede yatırılır.

  Böbreklerde enfeksiyon sık sık ortaya çıkıyorsa zaman vücutta başka bir yapıda ve organda gelişen enfeksiyon ya da başka bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Bu durum kesinlikle araştırılarak ona göre tedavi edilebilir.
  ]]>
  Boğaz Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi https://www.enfeksiyonlar.com/bogaz-enfeksiyonu-bitkisel-tedavi.html Sat, 27 Oct 2018 23:06:42 +0000 Boğaz enfeksiyonu; virüslerin ya da bakterilerin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonudur. Boğazların şişip ağrı yapmasına neden olur. Boğaz enfeksiyonu genellikle ateş, soğuk algınlığı, grip vb durumlarda kendini Boğaz enfeksiyonu; virüslerin ya da bakterilerin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonudur. Boğazların şişip ağrı yapmasına neden olur. Boğaz enfeksiyonu genellikle ateş, soğuk algınlığı, grip vb durumlarda kendini gösterebilmektedir. Boğaz enfeksiyonundan muzdarip olup ilaç kullanmak istemeyenler için bitkisel çözümler mevcuttur.

  Boğaz enfeksiyonuna bitkisel tedaviler:

  Yarım su bardağı ılık su içine bir yemek kaşığı limon suyu, bir tatlı kaşığı tuz, biraz toz biber ilave edip  gün içinde 3 veya 4 kez gargara yapılabilir. Toz biber içerdiği içeriği itibari ile boğaz enfeksiyonuna bire birdir.

  Günde iki defa ılık su içine bir yemek kaşığı bal koyup içilebilir. Bal boğaz enfeksiyonunda boğaz kuruluğu ve ağrısı için biber birdir. boğazı yumuşatarak kuruluğu ve ağrıyı azaltır.

  1 su bardağının içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi konularak gargara yapılabilir.

  1 su bardağı suya bir poşet ada çayı ya da taze ada çayı konularak kaynatılır. Günde 2 veya 3 defa bu yapılan çay içilebilir.

  Zencefil boğaz enfeksiyonu gibi durumlarda en sık başvurulan bitkisel çözümlerden biridir. Boğaz enfeksiyonunun iyileşmesinde oldukça etkilidir.

  Boğaz enfeksiyonu için bir diğer etkili bitkisel yöntem de fesleğen tüketmektir. Fesleğen yaprakları suda haşlandıktan sonra tüketilir. Fesleğen yaprakları boğazı nemlendirirken aynı zamanda boğazdaki tahrişin azalmasına yardımcı olur.

  Düzenli olarak su içmek de boğaz enfeksiyonunda önerilen bir durumdur.

  Sarımsak doğal antibiyotik görevi gördüğünden boğaz enfeksiyonlarında en çok önerilen bir diğer bitkisel yöntemdir.
  ]]>
  Enfeksiyon İlaçları https://www.enfeksiyonlar.com/enfeksiyon-ilaclari.html Sun, 28 Oct 2018 19:08:50 +0000 Enfeksiyon İlaçları, enfeksiyon bakteri, mantar veya virüs gibi mikropların vücuda girerek oluşturdukları iltihaplanmalardır. Enfeksiyonlar insandan insana, hayvandan insana, bitkilerden insana veya böceklerden insana geçebilmekted Enfeksiyon İlaçları, enfeksiyon bakteri, mantar veya virüs gibi mikropların vücuda girerek oluşturdukları iltihaplanmalardır. Enfeksiyonlar insandan insana, hayvandan insana, bitkilerden insana veya böceklerden insana geçebilmektedir. Bakteriler enfeksiyon oluşturarak idrar yolları enfeksiyonu ve boğaz ağrısı gibi hastalıklara neden olmaktadırlar. Virüslerin en bilindik enfeksiyon türü cinsel yolla bulaşan AIDS hastalığıdır. Mantar enfeksiyonlarının en bilindik olanı da ayak mantarlarıdır. Enfeksiyon bulaşma yolları arasında direkt yolla oluşan münasebet, dolaylı yoldan oluşan münasebet, böcek ısırmaları ve hijyenik olmayan besin maddeleri yer almaktadır. Dolaylı yoldan oluşan münasebet genellikle ortak kullanım alanlarında bulunan herkese açık eşyalara dokunma yolu ile bulaşır. Böcek türlerinin ısırması yolu ile bulaşan hastalıklara en bilinen örnek olarak anofel cinsi sivrisineğin ısırması ile meydana gelen sıtma hastalığı verilebilir. Hijyenik olmayan gıdaların tüketimi E. Coli bakterisinin bulaşmasına yol açmaktadır. Enfeksiyon kendisini ateş, ishal, halsizlik, nefes almakta zorlanma ve şiddetli ağrılar ile gösterir. Enfeksiyonun çeşidi genellikle kan testi ve idrar testi yapılarak saptanır. Enfeksiyon çeşidi belirlendikten sonra ilaç tedavisine başlanır.

  Genel olarak kullanımı yaygın olan enfeksiyon ilaçları
  • Candimax 100 mg kapsül
  • Candisept 200 mg kapsül
  • Flukodeks 2 mg çözelti
  • Lumen 100 mg enjektabl 
  • Trizol 100 mg kapsül
  • Zolax 200 mg kapsül
  • Bilfasin film tablet
  Enfeksiyon ilaçları mutlaka reçete yazıldı ise kullanılmalıdır. Doktora başvurmadan hiçbir enfeksiyon ilacının kullanımı doğru değildir aksi takdirde yan etkiler ile karşılaşılması mümkündür. Bazı enfeksiyon ilaçları oral yol ile alınmakta bazıları ise hasta hastaneye yatırılarak serum içine ilacın enjekte edilmesi yolu ile verilmektedir. Eğer iğne verildiyse bir sağlık kurumunda kas içine yapılarak ilaç uygulaması gerçekleşir. Candimax 100 mg kapsül doktor tarafından mantarlı enfeksiyon çeşitlerinin tedavisi için reçeteye yazılmaktadır. Candisept 200 mg kapsül doktor tarafında deride oluşan ayak mantarı ve deri kaşıntıları için reçeteye yazılmaktadır. Flukodeks 2 mg çözelti doktorlar tarafından soğuk algınlığına neden olan enfeksiyonlar için yazılır. Lumen 100 mg enjektabl doktorlar tarafından genellikle AIDS olgularının tedavisinde kullanılır. Trizol 100 mg kapsül özellikle organ nakli yapılmış hastalarda oluşabilecek enfeksiyonları önlemek için kullanılır. Zolax 200 mg kapsül doktorlar tarafından üriner sistem enfeksiyonlarının tedavisi için reçeteye yazılır. Bilfasin film tablet farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için doktor tarafından yazılan bir antibiyotiktir.
  ]]>
  Gribal Enfeksiyon https://www.enfeksiyonlar.com/gribal-enfeksiyon.html Mon, 29 Oct 2018 17:04:35 +0000 Gribal Enfeksiyon, bu hastalığa hasta olan kişilerin ağız ve burun salgılarında bulunan miksovirüs influenza adlı virüs neden olmaktadır. Bu virüs RNA çeşidin de olan virüslerdendir. Bu virüsün A çeşidi bizlerde salgın Gribal Enfeksiyon, bu hastalığa hasta olan kişilerin ağız ve burun salgılarında bulunan miksovirüs influenza adlı virüs neden olmaktadır. Bu virüs RNA çeşidin de olan virüslerdendir. Bu virüsün A çeşidi bizlerde salgına neden  olur. Fakat bu virüs çevre şartlarına çok dayanıklı değildir. Gribal enfeksiyon da ortaya çıkan bazı yangısal tepkiler vardır. Bunlardan ilki ateş yani rubordur. Bu tepki virüs kişinin vücuduna girdikten sonra kanda ortaya çıkan bir yangısal tepkidir. Bu gribal enfeksiyon cinsel yolla bulaşmamaktadır. 

Gribal Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir
 • Bu hastalığa yakalanan kişiler de özellikle ateş yüksekliğinden dolayı üşüme ortaya çıkar. Ateş özellikle 39 dereceye kadar çıkabilir. Titreme de görülebilir.
 • Ayrıca enfeksiyonu olan kişilerde kanda mikrop sayısı arttığı için enerji gerektiren dokulara daha az oksijen ulaşır Bu yüzden de grip hastaları kendilerine daha halsiz ve yorgun hissetmiş olur.
 • Boğazda virüsten dolayı bademcik iltihabı da meydana gelir bu yüzden gribal enfeksiyona yakalanan kişilerin boğazlarında yanma ve ağrı ortaya çıkabilir. Bu en geç bir hafta içerisinde geçer.
 • Fakat bu gribal enfeksiyonlar da antibiyotik işe yaramamaktadır. Çünkü gribe neden olan virüs antibiyotiklere karşı direnç göstermektedir.
 • Özellikle burun akıntısı bu hastalığın ilk belirtilerinden biridir. İlerleyen dönemlerde şiddetli öksürükler de ortaya çıkabilir. Hem de kişide ki eklem ve kas bölgelerinde ağrılar oluşabilir ve bu ağrılar kişinin günlük faaliyetlerini yapmasını engelleyebilir.
 • Bazı kişilerde gribal enfeksiyonlardan dolayı baş ağrısı ortaya çıkarabilir. Ayrıca kişinin bademcikleri şiştiğinden dolayı nefes almada ve yutkunma işlemi zorlanmaktadır.
Gribal Enfeksiyon Tedavileri Nelerdir
 • Bu tedavi iki şekilde olabilir. Birisi doğal yöntemler ile yapılan tedavi yöntemi diğeri ise ilaç tedavisi ile yapılan tedavi çeşididir.
 • Gribal enfeksiyonlarda ilk 48 saat içerisinde antiviral ilaçların tedavisine başlanıldığın da enfeksiyonun ilerlemesi engellenebilir. Fakat gribe karşı ilaç tedavisi çok etkili bir yöntem değildir. Çünkü virüslere ilaç etki etmemektedir. 
 • Fakat bu ilaçlar gribal enfeksiyonun semptomlarını ortadan kaldırmak için kullanılır. Mesela burun tıkanıklığı gidermek için veya kas,eklem, baş ağrılarının giderilmesi için ayrıca ateş düşürmek amacıyla ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca burun açmak için tuzlu su damlaları da kullanılabilir.
 • Ayrıca kaynayan suya limon ve tuz ekleyerek bol bol tüketiniz. Ayrıca sık sık nane limon da tüketebilirsiniz. Nane limonun ise yaparken bir bardak soğuk suyun içerisine önce limon sıkınız daha sonra içerisine taze yada kurutulmuş naneden bir miktar atınız. Limonu sıkmak istemiyorsanız bu karışımın içerisine doğrayarak da ekleyebilirsiniz. Daha sonra oluşan bu karışımı kaynamaya bırakın. Süzdükten sonra bal ile tatlandırarak tüketebilirsiniz.
 • Gribal enfeksiyonlar da ıhlamur çayı boğazınızı yumuşattığı için ağrılarınızı hafifletir. Kuşburnu çayı ise antioksidan özelliğe sahip olduğu için önemli bir çay türüdür. Ayrıca içerisinde bol miktarda C vitamini içerir.
 • Zencefil bildiğiniz gibi sağlığa çok faydalı bir bitki olduğu için tabiki gripte de kullanılmaktadır. Çünkü zencefil metabolizmayı düzene sokarak kişinin sindiriminin kolaylaşmasını sağlar. Metabolizmayı düzenleyerek aynı zamanda virüsler ile de savaşmamız da vücuda destek verir. Bu zencefil çayını hazırlarken öncelikle suyu kaynatınız daha sonra içine toz ya da odun zencefil atarak çayın demlenmesini bekleyiniz. Bal ile tatlandırarak tüketebilirsiniz.
 • Kış çayı adlı çaydan tüketmek de gribinize iyi gelebilir. Bu çay içerisinde ıhlamur, kuşburnu, zencefil, karanfil, toz tarçın içermektedir. Bu yüzden bu çay kan şekerini düzenler aynı zamanda metabolizmayı düzenler hem de gri al enfeksiyonuna iyi gelir.
 • Ada çayı da gribal enfeksiyon da kullanılabilir. Çünkü bu çay yü]]> İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/idrar-yolu-enfeksiyonu.html Tue, 30 Oct 2018 09:44:39 +0000 İdrar yolları enfeksiyonu, Normal bir insanın idrarında bakteri bulunmazken mesane ve böbreğe ulaşan bakteriler idrar içerisinde koloni oluşturarak idrar yolları enfeksiyonuna neden olmaktadır. İdrar yolları enfeksiyonu yüzde 95 İdrar yolları enfeksiyonu, Normal bir insanın idrarında bakteri bulunmazken mesane ve böbreğe ulaşan bakteriler idrar içerisinde koloni oluşturarak idrar yolları enfeksiyonuna neden olmaktadır. İdrar yolları enfeksiyonu yüzde 95 bu şekilde olmaktadır ve genel olarak enfeksiyonu e-coli bakterisi neden olur. En yaygın görülen idrar yolu enfeksiyonu sistittir. Sistit Sadece mesanede ortaya çıkan enfeksiyon türüdür. Fakat bu enfeksiyon böbrekleri ve idrar kanalında da etki ortaya çıkarabilir. İdrar yolu enfeksiyonu orada da hasar meydana getirirse bu enfeksiyon türüne piyelonefrit adı verilir. Piyelonefrit ayrıca üst idrar yolu enfeksiyonu olarak da adlandırılır. Sistit enfeksiyonu enfeksiyonuna göre daha az risk taşımaktadır. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonu daha çok kadınlarda rastlanmaktadır. Çünkü kadınlarda bulunan idrar taşıyan kanal erkeklerin idrar taşıyan kanalından daha kısadır. Bu yüzden mikroplar daha kolay vücuda girip enfeksiyona yol açabilir. Kadınlarda daha çok görülmesinin bir diğer nedeni de menopoz döneminde östrojen seviyesi azalır böylece idrar yolunun zarı incelir. Böylece daha kolay bakteri, mikrop girişi olur ve enfeksiyon riski artar.

  Hamilelik döneminde idrar yolu enfeksiyonu oluşma riski yok değildir. Fakat hamilelik döneminde olan kadınlar daha kolay enfeksiyonlara yakalanabilir çünkü vücudu daha hassastır. Buda hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir. Hamileyseniz idrar yolları enfeksiyonu belirtileri varsa hemen doktora başvurmalısınız. 

  İdrar yolu enfeksiyonu neden olur
  • Genital organların bakteri ve mikroorganizmalara maruz kalması ve bu canlıların mesaneye ulaşması ile enfeksiyon başlar. Bu bakteriler halka açık alanlarda kullanılan tuvaletlerden bulaşma riski yüksektir.
  • İdrar yolu enfeksiyonları bazen doğuştan gelen nedenlerden dolayı idrar yolu anormalliklerinden dolayı ortaya çıkabilir. Yeni doğan bazı bebeklerde idrar idrar yolunda birikir ve enfeksiyonuna yol açar.
  • İdrar yolunun tıkanması daha enfeksiyona yol açmaktadır. Çünkü prostat büyümesi ve böbrek taşı oluşumundan sonra idrar yolu tıkanır ve idrar mesanenin içerisinde bekledikçe enfeksiyona yol açar.
  • Baskılanmış bağışıklık sistemi İdrar yolu enfeksiyonun diğer sebeplerinden biridir. Örneğin şeker hastalarında bakterilere karşı koruma daha zayıf olduğu için ve sık idrara çıktıkları için idrar yolu aksiyon ona yakalanma olasılıkları daha yüksektir.
  • Bazen gerekli durumlarda hastaya idrarını yapamadığı için sonta takılmak zorunda kalınır. Buda kişide idrar yolu enfeksiyonu ortaya çıkma riskini arttırmaktadır.
  • Doğum kontrolü yöntemlerinden bazıları idrar yollarında enfeksiyona yol açabilir. Örneğin diyafram ve spermatisid (süper öldürücü) kullananlar daha sık idrar yolları enfeksiyonuna yakalanır.
  • Ayrıca cinsel olarak aktif kişiler de kadın erkek fark etmez geçer iki grupta daha kolay idrar yolları enfeksiyonuna yakalanır.
  İdrar yolları enfeksiyonu belirtileri nelerdir
  • Çok sık idrara çıkma ihtiyacı duyma. Bu durum o kadar çok olur ki daha yeni tuvaletten çıkmanıza rağmen tekrar tuvalete çıkma ihtiyacı duyarsınız.
  • İdrar yaptığınız sırada genital organlarınız da yanma ve ağrı hissedilir.
  • Karın alt bölgesinde şişkinlik, baskı ve rahatsızlık hissedersiniz. 
  • Bel de ağrılar ortaya çıkabilir. Ayrıca pelvik bölgede de ağrılar ortaya çıkabilir.
  • Eğer böbreğiniz de taş veya kum benzeri yapılar varsa idrar kanlı olabilir. Veya idrar bulanık, ağır kokulu idrar şeklinde görülebilir.
  • Uzmanlara göre; ateşiniz var ise mide bulantısı ve kusma bulgularına sahipseniz, sırtın tek tarafında kaburga alt kısmında şiddetli batma ve nefes kesen ağrılarınız varsa hemen doktora başvurmalısınız. Ayrıca böbrek rahatsızlığı bağışıklık sistemi zayıflığı olan veya diyabet hastalarının Ayrıca 65 yaş üzeri kişiler diğer belirtiler görülüyor ise hemen doktora başvurmalıdır.
  Çocuklarda idrar yolları enfeksiyonu belirtileri nelerdir]]> Gebelikte Enfeksiyon https://www.enfeksiyonlar.com/gebelikte-enfeksiyon.html Tue, 30 Oct 2018 23:12:33 +0000 Gebelikte enfeksiyon, Gebelikte enfeksiyon oluşumuna birçok etken neden olmaktır. Bu etkenler ise çeşitli bakterilerin, mikroorganizmaların ve parazitlerin sebep olduğu gebelik enfeksiyonlarıdır. Gebelikte oluşabilecek bu enfeksiyon Gebelikte enfeksiyon, Gebelikte enfeksiyon oluşumuna birçok etken neden olmaktır. Bu etkenler ise çeşitli bakterilerin, mikroorganizmaların ve parazitlerin sebep olduğu gebelik enfeksiyonlarıdır. Gebelikte oluşabilecek bu enfeksiyonları fetüse etki edenler ve etkisiz kalanlar olarak ikiye ayırıp inceleyebiliriz. Gebelik dönemlerinde sıkça karşılaşılan hastalıklar arasında solunum yolu hastalıkları, idrar yolu rahatsızlığı, ishal ve kusmalar gebelikte enfeksiyon oluşumu sonucunda meydana gelmektedir. Bu rahatsızlıklar çok şiddetli ve ağrılı olmadığı müddetçe bebeğe herhangi bir rahatsızlık vermez. Lakin bazı rahatsızlıklar gebelikte enfeksiyon riskini artırarak hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkiler. Bunlar; kızamıkçık enfeksiyonu, CMV gibi enfeksiyonlar gebelik dönemlerinde hem fetüs hem anne için hayati tehlike arz etmektedir.

  Gebelikte enfeksiyon belirtileri

  Anne bireyin hamilelik döneminde bazı enfeksiyon belirtileri ile karşılaşıp tedirgin olması oldukça normaldir. Bu belirtiler çoğu zaman bir yüksek ateş, el ayaklarda titreme, halsizlik gibi çeşitli belirtiler olabilir. Ancak her gebe anne adayında aynı belirtiler gözlemlenmeyebilir. Çoğu enfeksiyon anne adayında fark edilmeden ortaya çıkar. Bulaşıcı bir hastalık olan enfeksiyon oluşumu mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Aksi takdirde bu enfeksiyon hem anne adayının hem de anne karnındaki bebeğin hayatını tehlikeye sokabilir. Bu yüzden anne adayının çok dikkatli olması gerekir. Doktorun vermiş olduğu süreler de düzenli olarak kontrole gitmeli ve gerekli tahlilleri yaptırmalıdır.

  Gebelikte enfeksiyon korunma yolları

  Gebelikte enfeksiyon oluşması anneden ziyade fetüsü etkilediği için oldukça önemli bir konudur. Gebelik dönemlerinde anne ve çevresindeki bireylerin hijyen kurallarına çok önem vermesi gerekir. Annenin ellerini sürekli olarak yıkaması, yemek ve yiyeceklerine son derece dikkat etmesi ve ailesinde veya çevresinde enfeksiyon hastalıklarına yakalanan bireylerden oldukça uzak durması gerekmektedir. Gebeliğiniz kış aylarına denk geliyorsa şayet grip aşısı olmak konusunda önem göstermeniz gerekmektedir. Bu enfeksiyonlar bebeğe verdiği etkiye, ağrısına, süresine göre farklılık gösterebilir. Bu durumlarda hekimler tarafından antibiyotik ve ateş düşürücüler kullanılabilir ama antibiyotik kullanımında uzman hekiminizin izninle ve dahilinde kullanın. Çünkü anne adayının kullanmış olduğu herhangi bir ilaç bebeği de etkileyeceğinden son derece dikkat edilmesi gerekir.
  ]]> Bebeklerde Kulak Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/bebeklerde-kulak-enfeksiyonu.html Wed, 31 Oct 2018 01:33:37 +0000 Bebeklerde kulak enfeksiyonu, genellikle bakteriler ve virüslerle oluşan kulak iltihabıdır.Bebeğin kulak zarının arkasındaki sıvının enfekte olmasıyla ortaya çıkar.Kulak enfeksiyonunun tıptaki adı otitis media'dır. Beb Bebeklerde kulak enfeksiyonu, genellikle bakteriler ve virüslerle oluşan kulak iltihabıdır.Bebeğin kulak zarının arkasındaki sıvının enfekte olmasıyla ortaya çıkar.Kulak enfeksiyonunun tıptaki adı otitis media'dır. Bebeklerde kulak enfeksiyonu, kulak ağrısının yaygın nedenidir. Bebeklerde kulak enfeksiyonu genellikle bebek konuşmaya başlamadan önce ortaya çıkar.Henüz konuşamayan, derdini anlatamayan bebeğin kulak enfeksiyonu olduğu aşağıdaki belirtiler sayesinde anlaşılabilir. 

  Bebeklerde kulak enfeksiyonunun belirtileri şunlardır:
  • Huysuzluk ve ağlama
  • Sorunlu uyku(uykudayken çığlık atarak uyanma, sık sık uyanma)
  • Kulaktan sıvı akımı(pis kokuludur ve her çocukta olmayabilir)
  • Sakarlık ve denge sorunları
  • İştahta azalma
  • İşitme azlığı
  • Elini sürekli kulağına götürmesi
  • Ateş
  Bebelerde kulak enfeksiyonunun nedeni 

  Bakteriler genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında ortaya çıkar. Üst solunum yolu enfeksiyonu bakteriyelse bu bakteriler kulağa geçebilir. Aynı zamanda üst solunum yolu virüs yoluyla olmuşsa bu virüsler de kulağa geçebilir ve bebeklerde kulak enfeksiyonu oluşumuna neden olur.
  Her insanın kulağında akıntı olur ve normal bir durumdur. Ancak bu pisliğin temizlenmesi konusunda hassas davranılmalıdır. Kulak o pisliği dışarı atmışken, küçük bir peçete ya da pamuk yardımıyla dışarı çıkan akıntı temizlenmeli ancak herhangi bir şey kulağa sokulmamalıdır.
  Kulak ağrısı önemli bir ağrıdır, diş ağrısı gibi insanı yorar. Üstelik bebeklerde huzursuzluğa neden olur.Bu nedenle kulak ağrısı hafif bile olsa dikkate alınmalıdır.Çünkü ilerlerse kulakta sıvının birikmesiyle işitmede azalmaya kadar ilerleyebilir ve mutlaka hekime görünülmesinde yarar vardır.
  ]]>
  Akciğer Enfeksiyonu İyileşme Süreci https://www.enfeksiyonlar.com/akciger-enfeksiyonu-iyilesme-sureci.html Wed, 31 Oct 2018 11:50:36 +0000 Akciğer enfeksiyonu iyileşme süreci, Oldukça hassas bir süreçtir ve özenli bir bakım ve tedavi yöntemi ister. Akciğer enfeksiyonu diğer enfeksiyonlar gibi sıradan değildir. Hayati bir organ olan akciğer, enfeksiyon gibi bir Akciğer enfeksiyonu iyileşme süreci, Oldukça hassas bir süreçtir ve özenli bir bakım ve tedavi yöntemi ister. Akciğer enfeksiyonu diğer enfeksiyonlar gibi sıradan değildir. Hayati bir organ olan akciğer, enfeksiyon gibi bir durumda sonucu ölümle noktalanabilir bir durum halini alır. Bu nedenle akciğer enfeksiyonu iyileşme sürecinde oldukça itinalı olmakta fayda vardır.

 Akciğer enfeksiyonu iyileşme süreci, her zaman aynı olmayabilir. Bazen çok uzun, bazen ortalama sürede, bazen de çok kısa ve hızlı sürede sonuç alınabilir. Bu tamamen hastanın ciğerinde oluşmuş enfeksiyonun durumu ve hastanın özellikleriyle alakalıdır. Küçük çocuk ve bebekler hafif enfeksiyonları çok daha ağır ve uzun sürede atlatırken, büyük erişmiş kişiler ağır enfeksiyonları bazen çok daha kısa atlatabilirler. Bazen de enfeksiyon oldukça ilerlemiş ve ödeme yol açmışsa akciğer enfeksiyonu iyileşme süreci oldukça uzar ve hatta ameliyat bile gerektirebilir. Bu süreç daha öncede bahsettiğimiz gibi tamamen hastalığın yapısı, hastanın yaşı ve vücut direnci ile alakalı bir durumdur. Genel olarak ise akciğer enfeksiyonu iyileşme süreci aşağıdaki tablodaki gibidir.

 Akciğer enfeksiyonu iyileşme süreci
 • Bebeklerde ortalama 7-10 gün arası
 • Orta yaş çocuklarda ortalama 5-8 gün arası
 • Ergenlik çağı çocuk ve yetişkinlerde ortalama 3-7 gün arası
 • 50 yaş üstü kişilerde ortalama 5-7 gün arası
 • 60 yaşı aşmış yaşlı kişilerde ortalama 7-15 gün arası
Akciğer enfeksiyonu iyileşme süreci yukarıda verildiği gibi yaşa göre değişkenlik göstermektedir. Akciğer enfeksiyonu gibi hassas bir durumda bu iyileşme sürecinde oldukça özenli olup beslenme ve temizlik kurallarına uyup, doktorun verdiği ilaçları kullanma konusunda dikkatli olmakta fayda vardır. Hatta bu süreçte hasta temiz ve havadar bir odada hijyen kurallarına dikkat edilerek bakılmalı ve hasta ziyareti kabul edilmemeli yada daha sonraya ertelenmelidir. Akciğer enfeksiyonu iyileşme süreci bu kurallarla çok daha kolay ve kısa sürede atlatılabilir.
]]> Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir https://www.enfeksiyonlar.com/bebeklerde-idrar-yolu-enfeksiyonuna-ne-iyi-gelir.html Thu, 01 Nov 2018 02:54:24 +0000 Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir, bebeklerde bulunan idrar yolları enfeksiyonu sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Bebeklerin savunma sistemi henüz tam olarak gelişmediği için bu probleme maruz kalırl Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir, bebeklerde bulunan idrar yolları enfeksiyonu sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Bebeklerin savunma sistemi henüz tam olarak gelişmediği için bu probleme maruz kalırlar. Bu süreç içerisinde birçok şikayeti beraberinde getirir. Huzursuzluk sebebiyle hem bebekte hem ailede uykusuz günler başlar. Bebeklerin bu süreç içerisinde anne sütüyle beslenmesi halinde vücudun güçlenmesini sağlanırken; gerekli kontrollerinin yapılması ile bebekte bulunan enfeksiyonun teşhis edilmesi sağlanır. Yapılacak antibiyotik tedavisiyle enfeksiyonun giderilmesi sağlanırken; diğer uygulamalar ile birlikte problemin ortadan kaldırılması sağlanır. 

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir, bu süreç içerisinde kız bebeklerde erkek bebeklere göre daha fazla idrar yolları enfeksiyonu görülür. Bunun sebebi ise kız bebeklerin bezinin değiştirilmesi esnasında yanlış popo temizliğinin uygulanmasıdır. Önden arkaya doğru kızların poposunun temizlenmesi ile bu problemde azalma sağlanır. Bebeklerde enfeksiyonla birlikte kakada değişik koku veya idrarından kan gelmesi gibi belirtiler gözlenir. Sürekli huzursuzluk, ani başlayan kusmalar, ishal gibi problemler gözlenir. Bunun nedeni ise vücuda giren bakterilerin sebebi rektum bölümünde problem oluşmasıdır. Bu bölümlerde bulunan iltihaplanma ve enfeksiyonlarda ciddi şikayetlere sebep olur. Uygulanacak bazı yöntemleriyle bebeklerde bulunan idrar yolu enfeksiyonun tedavi edilmesi sağlanır.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir
 • Bebeklerde bulunan idrar yolu enfeksiyonun geçmesi için doktorun vereceği antibiyotiklerin kullanılması gerekir. Düzenli kullanılması halinde hastalığın geçmesi gözlenirken; tedavi süreci içerisinde annenin bebeğini düzenli olarak emzirmesi tavsiye edilir. Özellikle yedi aydan daha küçük olan bebeklerin beslenme şeklinde anne sütü son derece önemlidir. Anne sütü içerisinde bulunan enfeksiyonuna karşı koruyucu özellik sebebiyle doğal antibiyotik olması bakımından annenin bebeği daha sık emzirmesi tavsiye edilir. Her saat bebeği emzirmesi bebekte bulunan enfeksiyonun giderilmesine katkı sağlar. 
 • Bebeğin bu süreç içerisinde iyi beslenmesi gerekir. Bol sıvı ile beslenmesi halinde enfeksiyonun kolayca vücuttan atılması sağlanır. 
 • Ayrıca bebeğin kabız olmaması için bol sıvı tüketilmesi son derece önemlidir. Vücutta bulunan dışkının dışarı atılması için bebeğe sebze, meyve ve lifli gıdaların ayına göre hazırlanarak yedirilmesi idrar yolu enfeksiyonunun giderilmesi için etkili olur. Et suyuna yapılan sıvı çorba vücudundaki enfeksiyonların giderilmesine fayda sağlarken; gelişiminin de olumlu yönde etkilenmesine fayda sağlar. 
 • Bebekte idrar yolu enfeksiyonu bulunuyorsa bebeğin günlük ılık su ile yıkanması tavsiye edilir. Bu sayede bebeğin dışkısını daha kolay yapması sağlanır. Bebeğin banyoda uzun süre kalmaması gerekir.
 • Bu süreç içerisinde bebeğin bezini değiştirirken önden arkaya doğru silinmesi enfeksiyonun giderilmesi bakımından son derece önemlidir.  
 • Her bez değişiminde ılık suyla poposunun yıkanması veya ılık suyla yıkanmış bez ile bu bölümün silinmesi problemin giderilmesi ne fayda sağlar.
 • Bu süreç içerisinde ıslak mendil kullanılmaması daha sağlıklı olur.
]]>
Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/kadinlarda-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Thu, 01 Nov 2018 18:04:07 +0000 Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu, Kadınların sık sık yaşadığı tatsız durumlardan birisidir. Oldukça rahatsız edici olan kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu bir çok kadının kabusu olmuştur. Genellikle çalışan ve düzenl Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu, Kadınların sık sık yaşadığı tatsız durumlardan birisidir. Oldukça rahatsız edici olan kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu bir çok kadının kabusu olmuştur. Genellikle çalışan ve düzenli beslenme ve su tüketimi yapmayan kadınlarda çok daha fazla görüldüğü gözlemlenmiştir. Bunun sebebi ise yoğun çalışma temposuyla tutulan idrar ve ortak kullanılan tuvaletlerin her zaman uygun derecede temiz olmamasıdır.

Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu erkeklere göre daha hızlı oluşur ve daha sık yaşanır. Bunun nedeni temizlik koşulları ve aynı zamanda kadınların vajinal yapısıdır. Erkeklerle kıyaslandığında kadınların vajinası mikrop kapmaya çok daha müsait bir şekilde yaratılmıştır. Buda kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu görülmesini oldukça arttırmıştır. Kadınlar bu tarz rahatsızlıkları hemen bir doktora gidip idrar testi yaptırarak gerekli ilaçları kullanarak ancak iyileşme kaydedebilirler. Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu aynı zamanda doğal yollarla da tedavi edilebilir. Bu tedavi yöntemleri ve idrar yolu enfeksiyonu belirtileri aşağıdaki gibidir.

Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri
 • Sık sık idrara çıkma isteği
 • İdrarda yanma ve çıkarken acı hissi
 • İdrarın rengi ve kokusunda değişiklik
 • Kasık bölgelerinde oluşan yoğun acı ve sancı
 • Vajinadan gelen kıvamlı akıntı
Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu için doğal tedavi yöntemi
 • İlk kural bol bol su tüketilerek enfeksiyonun atılması sağlanır
 • Vajinal temizliğe oldukça dikkat edilip, mümkünse toplu tuvalet gibi ortak kullanım yerlerinden uzak durmak
 • Bir demet maydanoz kaynatılarak suyu içilir ve lapası temiz ince bir bezin içerisine konularak buharı vajinal bölgeye tutulur.
 • Bir tutam taze kekik yada bir kaç dal kuru kekik kaynatılarak günlük iki fincan tüketilir.
Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu tedavi yöntemleri bu şekillerdedir. Hamilelik gibi özel bir durum yoksa ikinci yol olan doğal yöntemleri kullanmakta hiç bir sakınca yoktur. Bu yöntemlerde en az ilaçlar kadar etkili kesin çözümler sunmuştur. Ancak hamilelik gibi hassas durumlarda ilaç kullanımı gibi bu doğal yöntemlerde emniyetli değildir. Bununla beraber kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu eğer çok ilerlemiş ve ciddi boyutta ise mutlaka doktorların önerdiği şekilde ilaçlı tedavi yöntemini kullanmakta fayda vardır.
]]>
Geçmeyen İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/gecmeyen-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Fri, 02 Nov 2018 16:08:01 +0000 Geçmeyen İdrar Yolu Enfeksiyonu, İdrar yolu, vücudumuzun en önemli boşaltım organlarından biridir. İdrar yolu, böbrekleri, idrar kanallarını, idrar torbasını kapsamaktadır.  Bu organa bağlı başka organlar da bulunduğundan, Geçmeyen İdrar Yolu Enfeksiyonu, İdrar yolu, vücudumuzun en önemli boşaltım organlarından biridir. İdrar yolu, böbrekleri, idrar kanallarını, idrar torbasını kapsamaktadır.  Bu organa bağlı başka organlar da bulunduğundan, gerekli özen gösterilmezse hastalıklar çoğalır ve sıkıntılı süreç başlar. Çocuk, erkek, kadın her kesimde sıklıkla rastlanabilen bir rahatsızlıktır. Diğer idrar yolu enfeksiyonlarına oranla çok daha büyük sorun teşkil eder. İdrar yolu enfeksiyonu erken fark edilir, tedbir ve çaresi aranırsa kolay iyileşebilir. 

Geçmeyen İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden ve Belirtileri

Son derece yaygın olarak gördüğümüz idrar yolu enfeksiyon hastalığı, gerekli tıbbi, bitkisel tedavi ve kişisel temizlik, bakım yapılmazsa, geçmeyen idrar yolu enfeksiyonuna dönüşebilir. Bu da diğer boşaltım sistemi organlarına ciddi zararlar vermektedir. Bu hastalığa yakalanan kişiler özel yaşamlarını gözden geçirerek, gerekli önlemleri almalıdırlar. Cinsel yaşamlarına, hayat arkadaşlıklarına dikkat etmelidirler. Düzenli banyo yapıp, çamaşırlar değiştirilmelidir. Hatta bu hastalık süresince özen göstererek, iç çamaşırlar mutlaka ütülenmelidir. 

Geçmeyen idrar yolu enfeksiyonu, daha çok yaşlı ve çocuklarda  görülmektedir. Yaşlıların çoğunlukla başkalarına bağımlı yaşamaları ve gerekli özen gösterememeleri etken olmaktadır. Çocukların ise yuvalarda, kreşlerde veya okullarda temiz olmayan ortamlara maruz kalmalarından kaynaklanmaktadır. Bu rahatsızlık özellikle çocuklarda, mide bulantısı ve ateşe yol açmaktadır. Özellikle yaz aylarında bu hastalığa daha çok rastlanır. Havuz, deniz, sauna ve diğer bakım salonlarında, ıslak ve nemli ortamlarda bu hastalık kolayca kendini göstermektedir. Günlük sabunla duş yapmalı ve pamuklu iç çamaşırı giyilmelidir. 

Geçmeyen idrar yolu enfeksiyonun en büyük belirtisi, hasta kişinin her idrar yapışında şiddetli yanma ve ağrı hissetmesidir. İdrarın miktarının fazla gibi hissedip, yaptığı vakit çok az gelmesi; renginin değişmesi, köpüklü olması ve hatta damla damla kanlı olarak gelmeye başlamasıdır. Bu belirtilerden sonra, hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurup, doktor tedavisine başlamak gerekir
]]>
Bağırsak Enfeksiyonu İlaçları https://www.enfeksiyonlar.com/bagirsak-enfeksiyonu-ilaclari.html Fri, 02 Nov 2018 23:05:08 +0000 Bağırsak enfeksiyonu ilaçları, bağırsak enfeksiyonu tedavisinde kullanılan kişiye enfeksiyon ile savunma yaratması amacı ile koruyan ilaçlardır. Bağırsak enfeksiyonu kalın ve ya ince bağırsak bölgesinde meydana gelen probleml Bağırsak enfeksiyonu ilaçları, bağırsak enfeksiyonu tedavisinde kullanılan kişiye enfeksiyon ile savunma yaratması amacı ile koruyan ilaçlardır. Bağırsak enfeksiyonu kalın ve ya ince bağırsak bölgesinde meydana gelen problemlerden biridir. Kalın ve ya ince bağırsak zarı üzerinde oluşan bağırsak enfeksiyonu zarın bir süre sonra ağrı gibi belirtiler ortaya çıkarması ile meydana gelir. Bu probleme müdahale edilmez ise iltihaplanmaya neden olarak daha ciddi boyutlara ilerleyerek daha büyük hastalıklara sebep olabilir. Bağırsak enfeksiyonuna neden olan bir çok farklı mikrop türü vardır. Bağırsak enfeksiyonlarının en yaygın belirtileri birbirine benzemektedir. En başlıca belirtisi bağırsak ağrısıdır. Karın bölgesinin alt tarafında ve ya direk olarak bağırsakta ağrı oluşumuna neden olur. Çok şiddetli ağrılar olabileceği gibi hafif olarak da atlatılabilecek ağrılar yaşanabilmektedir. Kabızlık ya da tam tersi olan ishal görülebilir. Genellikle bağırsak enfeksiyonunda kabızlık ishale oran ile daha fazla yaşanmaktadır. Dışkı görünümünde oluşabilecek değişimler yaşanabilir. Renginde ya da görünümünde değişiklikler olabilir. Şişkinlik ise bir diğer belirtisidir. Bazen kanama görülebilir. Dışkı ile kan birlikte gelebilir. Bulantı kusma, iştah kaybı, ateş, üşüme, karın krampları baş ağrısı, aşırı susuzluk, kilo kaybı da bağırsak enfeksiyonunun diğer belirtileridir. 

Bağırsak enfeksiyonu ilaçları ve hayat tarzındaki bir kaç değişiklik sayesi ile bağırsak enfeksiyonu probleminden kolaylık ile kurtulunabilir. Dinlenme bu aşamada çok önemlidir. Çünkü kişi dinlenme sayesinde bağışıklık sistemini sağlamlaştırabilir. Dinlenerek enerji depolayan vücut enerjisini vücut enfeksiyonlarına karşı kullanarak savunmaya geçer. Bağırsak enfeksiyonu ilaçları bakterilerin nedeni olduğu enfeksiyonlara karşı kullanılır. Bazı enfeksiyonların kendi kendine geçemeyeceği durumlarda bağırsak enfeksiyonu ilaçları kullanılarak tedavi süreci hızlandırılır. Bağırsak enfeksiyonları çok fazla yaşanıyor ise bu hastalık kronik bir hal almış olabilir. Bu durum başka bazı ciddi hastalıkların habercisi de olabilir. Bu ciddi hastalıklar arasında kolon kanseri de vardır. Bu nedenle bağırsak enfeksiyonları altında yatan sebepler araştırılarak doğru bağırsak enfeksiyonu ilaçları kullanılarak tedavisi gerçekleştirilmelidir. Doktorun yapacağı kan testi ve kolonoskopi ile hastalığın sebepleri araştırılabilir. Bu tetkikler yapılmadan tedavi yapılması ya da hastalığın kendi kendine geçmesinin beklenmesi çok yanlış bir karar olabilir. Ve bir çok durum için de çok geç kalınmasına olabilir. 
]]>
Viral Enfeksiyon https://www.enfeksiyonlar.com/viral-enfeksiyon.html Sat, 03 Nov 2018 08:10:45 +0000 Viral enfeksiyon,  vücut içerisine etki etmeyi başarmış olan virüs ve bakterilerin çeşitli türlerinin meydana getirmiş olduğu hastalıklara verilen isimdir. Bu virüs ve bakteriler nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi raha Viral enfeksiyon,  vücut içerisine etki etmeyi başarmış olan virüs ve bakterilerin çeşitli türlerinin meydana getirmiş olduğu hastalıklara verilen isimdir. Bu virüs ve bakteriler nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların temelini oluşturmaktadır. Ayrıca aids gibi hayatı tehlike arz eden hastalıkların oluşumuna da neden olabilmektedir. Bakteri ve virüsler gözle görülemeyecek kadar küçüktürler. Yapısal olarak birbirinden çok farklı olan bu türler ayrı ayrı özelliklere sahiptir. Bakteriler, hücre içerisinde bulunmaktadır. Tek hücreli bir canlı olma özelliğini taşıyan bakteriler esnek zar ve sert bir duvardan meydana gelmektedirler. Viral enfeksiyon oluşumuna neden olan bakteriler genellikle zararsızdırlar. Ayrıca bakteriler bazı konularda insan sağlığına fayda sağlamaktadır. İnsan vücudunda kendini göstermiş olan hastalıklara neden olan mikroplara karşı vücudu koruyabileceği gibi kanser hücrelerine karşı da mücadele verir. Virüsler ise çok küçük bir yapıya sahiptir. Virüsler değişik şekillerde görülebilir ve kendini özgü genetik çizelgeleri bulunmaktadır. Virüslerin çoğalması ise tek bir şekilde görülebilmektedir. Eğer virüsler hücre içerisine etki edebilirse çoğalmaları söz konusu olabilir.  Bunun yanı sıra hastalıkların oluşumuna neden olan en temel unsur kuşkusuz virüslerdir. Virüsler, bulaşmış oldukları hücreyi ya öldürür ya da hücrenin işlevini değiştirir. İşlevi değişen hücre yıllar sonra da kendini rahatsızlık olarak vücutta gösterebilir. Virüs ve bakterilerin meydana getirmiş olduğu viral enfeksiyon hastalıklarının bir çok çeşitleri vardır. Viral enfeksiyona neden olmuş olan virüsün bulaşma ihtimali oldukça yüksektir. 

Viral enfeksiyon hastalıkları
 • Kızamık
 • Su çiçeği
 • Kızamıkçık
 • Grip
 • Soğuk algınlığı
 • Çiçek ve hemorajik ateş
 • Siğil
 • Alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Hepatit
 • Zona
 • Çocuk felci
 • Ebola
 • Kuduz
 • Ağır ilerleyen ateş
 • Solunum yollarında meydana gelebilecek yetmezlik
 • Hıv ve Hpv hastalıkları
Virüslerin neden olduğu viral enfeksiyon oluşmasına neden olan bazı nedenler vardır. Bunların en önemlisi öksürük ve hapşırmadır. Mikrop taşıyan insanlar bu yol ile hastalığı bulaştırabilir ayrıca öpüşme ve cinsel ilişki ile de viral enfeksiyon başka bir kişiye bulaşabilir. Bunun yanı sıra mikroplu ortamlara temas edilmesi ve yiyecek ile içeceklerin bol su ile yıkanması hastalığa neden olan en temel faktörler arasındadır. Ayrıca evcil hayvanların veya sokakta yaşayan hayvanların üzerinde bulunan mikrop ve kene gibi unsurlara edilen temasta hastalığa neden olur. Burun, boğaz ve üst solunum yollarını etkileyen enfeksiyonlar baş ağrısı ve sinüzit rahatsızlıklarına neden olur. Hastalığa yakalanmış olan kişide ateş ve mide bulantısı gibi belirtiler meydana gelebilir. Genç yaştaki kişilerin bu hastalığı atlatması kolaydır fakat yaşlı kişiler için bu tür rahatsızlıklar ciddi sorunlar oluşturabilir. Küçük çocuklarda veya bebeklerde oluşabilen bu rahatsızlık akciğerin hava yollarının iltihaplanmasına neden olabilir. Ayrıca hastalığa yakalanan çocukta özellikler geceleri uykusuzluk, huzursuzluk ve ağlamalar görülebilir. 

Viral enfeksiyon tedavisi

Viral enfeksiyon tedavisinde doktorlar tarafından verilmiş olan ilaçlar düzenli ve dengeli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu hastalıkta kullanılan ilaçlara antiviral ilaçlar denmektedir. Hastalığın ilerlemesini ve hücreye girmiş olan virüsün önlenip yok olmasına katkıda bulunan bu ilaçlar vücudun sağlığını korumaya yardımcı olur. Ayrıca bu ilaçlar viral enfeksiyona karşı bağışıklık sistemini güçlendirerek çalışmasına fayda sağlar. Enfeksiyon için kullanılan ilaçlar ağız yolu ve damar yada kas yolu ile de vücuda verilmektedir. Bunun yanı sıra üretilmiş olan bazı antivairal ilaçlar merhem, krem veya göz damlası olarak da vücuda uygulanabilmektedir. 
]]>
Vajina Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/vajina-enfeksiyonu.html Sun, 04 Nov 2018 03:01:28 +0000 Vajina enfeksiyonu, her kadının başına gelebilen bir durumdur. Kadınların sıklıkla başına gelen vajina enfeksiyonu için tedbirli davranmaları son derece önemli bir husustur. Vajina enfeksiyonu deyince akla ilk olarak cinsel y Vajina enfeksiyonu, her kadının başına gelebilen bir durumdur. Kadınların sıklıkla başına gelen vajina enfeksiyonu için tedbirli davranmaları son derece önemli bir husustur. Vajina enfeksiyonu deyince akla ilk olarak cinsel yolla bulaşan hastalıklar gelse de tek sebebi bu değildir. Vajina enfeksiyonu oluşumunu tetikleyen en büyük etken hijyen eksikliğidir. Hijyenin hat safhada olması vücutta oluşabilecek her türlü enfeksiyonun olmasını engeller.  Fakat hijyen kadar kişinin kendini koruması da son derece önemlidir. 

Vajina Enfeksiyonu Neden Meydana Gelir

Vajina enfeksiyonunun meydana gelmesindeki en etkili unsur temiz olmayan tuvalettir. Tuvaletler bakterilerin üremesi için son derece uygun ortamlardır. Özellikle de halka açık olan umumi tuvaletler zor durumda kalmadıkça kullanılmamalıdır. Kadınların ve erkeklerin ortak kullandığı tuvaletlere girilmemelidir. Tuvaletlerin çeşitli kimyasal malzemeler ile dezenfekte edildikten sonra kullanılması uygundur. Herhangi bir kişinin iç çamaşırını kullanmakta vajina enfeksiyonuna yol açabilir. Kadınların şikayetçi olduğu vajina enfeksiyonuna yakalanmamak  için sadece ortamın değil cinsel ilişki sırasında cinsel organlarında temizliği son derece önem taşır. Hem vajina temizliği hem de partnerinizin kişisel temizliği sayesinde enfeksiyon oluşumu en aza indirilebilir hatta önlenebilir.

Vajina Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir
 • Vajinada oluşan yoğun koku
 • Vajina ve çevresinde kaşıntı
 • Vajinada kızarıklık meydana gelmesi
 • Vajinadan gelen kokulu veya kokusuz akıntı. Bu akıntının rengi kişiden kişiye göre yeşil, pembe, beyaz veya sarı renkte olabilir.
 • Vajinadaki yanma hissi
Vajina Enfeksiyonunu Önlemek İçin Alınması Gereken Tedbirler

Vajina enfeksiyonuyla başa çıkmak için öncelikle rahat ve kaliteli iç çamaşırları tercih edilmelidir. Pamuklu iç çamaşırları vajinanın sürtünmeye veya terlemeye bağlı olarak tahriş olmasını önler ve cildinizi korur. Pamuklu iç çamaşırlarının tercih edilmesindeki diğer önemli nokta bakteri oluşumuna sebep olan nemi kurutarak enfeksiyonları önler. Bakteri oluşumunu azaltır.

Vajina enfeksiyonunu önlemek için vajina temizliği doğru şekilde yapılmalıdır. Vajina mutlaka önden arkaya doğru temizlenmelidir. Makat bölgesindeki bakteriler vajinaya bulaştırılmamalıdır. Vajina temizliğinde kullanılan kimyasal maddelerin cilde uygunluğu dermatolojik testlerden geçmiş olmalıdır. Koku giderici olarak kullanılan vajinal deodorantlar, kokulu tamponlar bakteri oluşumunu ve vajina enfeksiyonunu tetikleyebilir.

Çok dar olan pantolonların tercih edilmesi yanlıştır. Çünkü dar pantolonlar maya mantarının çoğalması için gerekli olan neme ve sıcaklığa sahiptir. Bu durum vajina enfeksiyonu oluşumunu tetikler.Her şeyin başı olan doğru beslenmeyle vajina enfeksiyonunu önleyebilirsiniz. Yapılan araştırmalar sonucunda alkol ve şeker tüketiminin stresle bir araya geldiğinde vajina enfeksiyonu oluşumuna yol açtığı kanıtlanmıştır.
]]>
Enfeksiyon https://www.enfeksiyonlar.com/enfeksiyon.html Sun, 04 Nov 2018 09:17:50 +0000 Enfeksiyon, tüm dünya çapında ve ülkemizde de en sık görülen rahatsızlıklardan birisidir. Enfeksiyon vücudumuzdaki herhangi bir yerimizin yada organımızın herhangi bir nedene bağlı olarak iltihaplanma olayına denmektedir Enfeksiyon, tüm dünya çapında ve ülkemizde de en sık görülen rahatsızlıklardan birisidir. Enfeksiyon vücudumuzdaki herhangi bir yerimizin yada organımızın herhangi bir nedene bağlı olarak iltihaplanma olayına denmektedir. Enfeksiyonu bir hayvandan herhangi bir kişiden, yediğiniz yada içtiğiniz yiyecek ve içeceklerden de kapmanız mümkündür. Hatta bazen temas ettiğiniz bir yerden bile enfeksiyon kapma riskiniz vardır, bu nedenle aslında ne kadar kendiniz temiz de olsanız mutlaka görüştüğünüz kişilere, gittiğiniz yerlere ve yediğinize, içtiğinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle açık bir yaranız varsa açıkta bırakmamaya ve tedavisini düzgün yapmaya özen göstermelisiniz. Daha çok ve sık olarak görülen ise bağışıklık sistemimizin daha düşük olduğu zamanlarda en ufak bir şeyden bile olsa mikrop kaparak o bölgede enfeksiyon oluşmasına neden olmaktadır. Buna bağlı olarak enfeksiyon için başlıca bulaşıcı hastalıkta denilebilir. Enfeksiyonlardan korunmak için ise yapmamız gereken, yani sağlığımıza dikkat etmemiz gereken bir çok şey vardır.

Enfeksiyon Korunma Yolları
 • Öncelikle yediğimize içtiğimize dikkat ederek dengeli beslenmeye özen göstermeliyiz,
 • Tüm diyetisyenlerin de dediği gibi üç beyazı hayatımızda kısıtlamalıyız, (un, tuz, şeker) daha çok meyve, sebze, et, balık, yumurta gibi besleyici ve enerji veren gıdalar tüketmeliyiz,
 • Bağırsaklarımızdaki probiyotikleri arttırmak ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için mutlaka süt, yoğurt, kefir, peynir ve turşu tüketimini mutlaka arttırmamız gerekmektedir,
 • Hayatımızdaki günlük su tüketimini arttırmamız gerekmektedir,
 • Uykumuza kesinlikle dikkat etmeliyiz, erken yatıp erken kalmamız gerekir ki bu bizi çok daha enerjik ve zinde tutacaktır,
 • Vücudumuzun yeterince güneş almasına dikkat etmeliyiz,
 • En önemli şeylerden birisi de spordur, her gün en az yarım saat yürümeye ve spor yapmaya gayret göstermeliyiz.
Enfeksiyon Belirtileri

Enfeksiyonun en başka ve ilk olarak görülen belirtisi yüksek ateştir, bu ateş zaman zaman iniş çıkışlar yapsa da aniden hiç bir şey yokken de yükselebilir. Daha sonrasında bulantı, kusma, şiddetli karın ağrısı, halsizlik, bitkinlik, şiddetli baş ağrısı, tüm vücut ağrıları, kemik ağrıları ve bazen de deride döküntü ve kızarıklık olarak belirtiler göstermektedir. Tüm bu saydığımız belirtiler ayrı ayrı olarak görülse de bazen hepsi bir de görülmektedir, belirtiler enfeksiyonu aldığınız yada yakalandığınız yerlere organlara göre de değişiklik gösterebilmektedir. Unutmamamız gereken şey ise görülen bir yerimizde kapılan en ufak bir enfeksiyonun bile asla küçümsenmemesi gerektiğidir, bu tip durumlarda fazla önemsenmeyen enfeksiyonlar içten içe büyüyerek ileride kapanması çok daha güçleşen yaralar haline gelebilmektedir.

Enfeksiyon Tedavisi

Enfeksiyon tedavisi, enfeksiyon kapılan yerlerimize göre değişiklik göstermektedir. Ama unutulmaması gereken şey ise ne kullanırsak kullanalım içerisinde bol miktarda A, C, ve D vitaminlerinin yoğun olduğu ilaçlar, pomatlar ve şuruplar olacaktır. Eğer ki enfeksiyonu açık olan yaranızdan kaptıysanız, doktorun ilk vereceği o bölgeyi daha steril tutmak açısından oksijenli su ve antibiyotik pomat olacaktır, bunların yanı sıra enfeksiyonun ilerleme safhasına göre ek olarak antibiyotik hap ve ağrınız varsa ağrı kesici vermek olacaktır. Eğer ki enfeksiyon bağışıklık sisteminiz düşük olduğu için oluşmuş ise buna bağlı olarak hem enfeksiyon için antibiyotikler hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirecek bir diyet listesi ve bol vitamin içeren vitamin haplarından önerecektir. Eğer enfeksiyon her hangi bir kişiden geçen kızamık, kızılcık, su çiçeği, kabakulak gibi bulaşıcı olan hastalıklardan biri ise antibiyotik bu tip hastalıklarda pek önerilmez, bunun yerine hastaya alerji testi yapılarak penisiline alerjisi olup olmadığına bakılır, penisin ve yanında ağrı kesici ilaç yada şuruplar önerilir. Fakat hastanı]]> Tekrarlayan İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/tekrarlayan-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Mon, 05 Nov 2018 07:02:05 +0000 Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu idrar yolu enfeksiyonunu, üriner sistemin bakterilerin saldırısına karşı vermiş olduğu bakteriüri ve pyürinin eşlik etmiş olduğu enflamatuvara verilen yanıt şeklinde tanımlamak m Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu idrar yolu enfeksiyonunu, üriner sistemin bakterilerin saldırısına karşı vermiş olduğu bakteriüri ve pyürinin eşlik etmiş olduğu enflamatuvara verilen yanıt şeklinde tanımlamak mümkündür. Bakteri üri idrarda bakterinin varlığını gösterir. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu kadınlarda üretranın erkeklerden daha kısa olması sebebi ile daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Genel olarak bakıldığında tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu, sağlıklı bir kadında %1, gebe kadınlarda %20, postmenepozal kadınlarda %3-9, diyabet hastası kadınlarda %10-27 erkeklerde % 7-11, yaşlılarda ise %11-20 arasında görülen bir durumdur. Tabi ki tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu diğer hastalık durumlarında da sıklıkla görülmektedir.

Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu nedir, nedenleri nelerdir  

İdrar yolu enfeksiyonlarının tekrarlama durumları bazı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Hayatında ilk kez idrar yolu enfeksiyonu yaşayan bir kadında izole enfeksiyon durumu denilen tekrarlayan enfeksiyon ilk idrar yolu enfeksiyonundan 6 sonra yeniden ortaya çıkar. Genellikle 30-40 yaş aralığındaki kadınlarda görülür. Erkeklerde görülme sıklığı çok azdır.

İdrar yolu enfeksiyonu geçirmiş bir hasta yeterli tedavi görmemiş ise bu durum çözülmemiş enfeksiyonlar gurubuna girer ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonuna neden olur. Hastalığın gelişimini sürdürdüğü sırada kullanılan ilaç bakterinin dirençli olduğu bir ilaç olabilmektedir. Yada bakteri tedavi esnasında ilaca karşı direnç geliştirebilmektedir. Duyarlı bakteriyi tedavi etme sırasında yeni ve dirençli bir bakterinin ortaya çıkması tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu sebebidir.

Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu sebeplerinden en önemlilerinden biri de hastanın ilaç tedavisini gerektiği süre ve miktarda uygulamamış olmasından da kaynaklanır.

Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarını 2 şekilde incelemek mümkündür;

 • Üriner sistem dışında kökeni olan farklı bir bakteri ile meydana gelen idrar yolu enfeksiyonu
 • Üriner sisteme ait bir kaynakta kökü olan aynı bakteri ile ortaya çıkan idrar yolu enfeksiyonu

Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakteriler, E.coli, enterobakterler, sitrobakter, serratia, P.aeruginosa, providensia, S.epidermidis bakterileridir.

Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu özellikle gebe olan kadınlarda düşük doğum ağırlığı yada düşük riskine neden olabilmektedir. Mutlaka antibiyotik tedavisi gerektirmektedir. Yetişkin erkek bireylerde ise tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu sebepleri, idrar yolu enfeksiyonu sorunu olan partnerle cinsel ilişki, anal ilişki gibi nedenlerde daha çok ortaya çıkmaktadır. Erkek üretrasının uzunluğu ve prostat sıvısının antibakteriyel özelliği erkeklerde tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltmaktadır. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu yaşayan kişiler özellikle çocuklar ve gebeler mutlaka doktora giderek uygun bir tedavi şekli ile tedavi edilmelidir.  

]]>
Mantar Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/mantar-enfeksiyonu.html Mon, 05 Nov 2018 18:01:34 +0000 Mantar enfeksiyonu, Çoğu zaman hepimizin şikayet ettiği rahatsızlıklardan birisi de mantar enfeksiyonu hastalıklarıdır. Bilhassa yaz aylarında gün boyu ayakkabımızın içinde terleyen ayaklarımızın en büyük sorunu, mantar en Mantar enfeksiyonu, Çoğu zaman hepimizin şikayet ettiği rahatsızlıklardan birisi de mantar enfeksiyonu hastalıklarıdır. Bilhassa yaz aylarında gün boyu ayakkabımızın içinde terleyen ayaklarımızın en büyük sorunu, mantar enfeksiyonu sonucu oluşan şikayetleridir. Mantar enfeksiyonu hastalıkları temel olarak korunma gerektirmesi, uzun tedavi süreci ve tekrar edebilme ihtimali olan bir hastalıktır. Mantarlar doğada çok sayıda çeşidi bulunan ve genel olarak havasız ve nemli ortamlarda yaşamaya ve gelişmeye uygun canlılardır. Mantar enfeksiyonlarına bağlı hastalıklar çok büyük kitleleri etkilemesine rağmen, kişiden kişiye gösterdiği değişik etkileri ve çoğu kişilerde rahatsızlık oluşturmaması ve tedaviye baş vuran hasta sayısının azlığı nedeniyle mantar enfeksiyonu hastalıkları kişiden kişiye bulaşmaktadır.

Mantar enfeksiyonu çeşitleri
 • Tinea pedis; Genel olarak ayak parmakları arasında görünen ve deride beyazlaşma, kaşıntı ve soyulma şeklinde ortaya çıkar ve tedavi edilmediği takdirde enfeksiyonlara neden olur. Bulaşıcı olması ve hijyen kurallarına dikkat edilmemesi halinde, diğer aile fertlerine de bulaşıp mantar enfeksiyonu oluşturabilmektedir. 
 • Tinea korporis; Vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkan mantar hastalığıdır. Mantarlı alandan başlayarak kızarıklık, pullanma ve kaşıntı ile başlayıp çevresine halka şeklinde yayılma eğilimi gösterir. En sık göründüğü yerler ise eller ve kasıklar olmak üzere, kadınlarda göğüs altlarında, çocuklarda ise bez bağlanan bölgelerde daha sıklıkla görünen mantar enfeksiyonudur.
 • Tinea kapitis; Halk arasında saçkıran olarak ta bilinen kafa derisi mantar enfeksiyonudur. Genellikle çocuklarda görülür ve bulaşıcı olması sebebi ile de insandan insana bulaşabilir. Enfeksiyon oluşturduğu alanda kızarıklıklar ve pullanmalar oluşturur o bölgedeki saçlar dökülür. İltihaplanmalar da oluşturan bir mantar enfeksiyonu türüdür.
 • Onikomikoz; Özellikle tırnaklarda görülen ve genel olarak ayak tırnaklarında kalınlaşma, renk değişimi ve tırnakta çabuk kopmalar şeklide ortaya çıkan bir mantar enfeksiyonudur. Bulaşma şekli ise başkalarının ayakkabılarını veya çoraplarını kullanmakla bulaşır. Ayrıca yeni doğan bebeklerde pamukçuk denilen mantar türü de çok sık rastlanan mantar enfeksiyonu türlerindendir. 
Mantar enfeksiyonu tedavisi

Mantar enfeksiyonlarından korunmanın en temel yolu, mantar oluşumlarına uygun ortamları ortadan kaldırılması, ayakkabı ve terliklerin temiz tutulması, banyodan sonra parmak aralarının iyice kurulanması gelmektedir. Mantar enfeksiyonu tedavisi birkaç haftayı bulabilen hastalıklardır. Geçmeyen  mantar enfeksiyonları için mutlaka bir doktora baş vurulması, doktorun verdiği kremlerin ve ilaçların doktorun tavsiyesine göre kullanılması gerekmektedir.
]]>
Kulak Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/kulak-enfeksiyonu.html Mon, 05 Nov 2018 19:57:47 +0000 Kulak Enfeksiyonu, lenf bezlerinin birtakım nedenlerden ötürü kulak yapısında işlevini yerine getirmemesi durumudur. Birçok etkenle birlikte ortaya çıkan kulakta meydana gelen bu rahatsızlık hayatı olumsuz yönde etkiler. Bu alan Kulak Enfeksiyonu, lenf bezlerinin birtakım nedenlerden ötürü kulak yapısında işlevini yerine getirmemesi durumudur. Birçok etkenle birlikte ortaya çıkan kulakta meydana gelen bu rahatsızlık hayatı olumsuz yönde etkiler. Bu alanda kir birikmesi işitmeyi engelleyip iltihaplanmayı beraberinde getirir. Bununla birlikte kızarıklık ve ağrı oluşumu başlar. İç, orta ve dış kulakta meydana gelen mikrobik oluşum şişlik durumunuda meydana getirir. Diğer yandan bazı ciddi rahatsızlıkların varlığı ile kabakulak hastalığı, çıban, kulağa şiddetli olarak darbe alınması kulak enfeksiyonunu tetikler. Her insanda oluşabilen bu rahatsızlık bebek ve çocuklarda sıklıkla görülebilir. Ağrıya sebep olan bu rahatsızlık kulak içi baskıyla akıntı oluşumunu başlatır. Kulak zarı hasar görüp boğaz kısmına kadar iltihap enfeksiyonu yayılabilir. Kulak enfeksiyonu, bakteri, virüs ve mantarların söz konusu bu organda yer edinmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bulaşıcı bir yapıya sahip bu hastalık sarı renkli sıvı akıntısı, şişlik, kızarıklık, kaşıntı, deride pullanma ve ağrı problemini beraberinde getirir. Öte yandan uykusuzluk, halsizlik, iştahsızlık, stres ve harekette isteksizlik meydana gelerek yaşam olumsuz yönde etkilenir.

Kulak enfeksiyonu tedavisi

Geçici veya kalıcı işitme kaybına neden olan kulak enfeksiyonu doktor tarafından kontrol altına alınmalıdır. Muayene sonucu cerrahi operasyon veya ilaçlı tedaviyle iyileşme aşamasına geçilir. Hekimin önerdiği ilaçların düzenli bir şekilde kullanımı tedaviye hız kazandırır. Bununla birlikte toz ve kir ortamından uzak durmak, vücut temizliğini günlük olarak yapmak, kulağa yabancı cisimlerin sokulmadan pamuk eşliğinde dış çevreye yayılan iltihap akıntısı silinir. Bunun için ılık suyla ıslatılmış temiz sargı beziyle de işlem yapılabilir. Bu hususta hafif hareketlerin yapılması kulak yapısına zarar verilmemesi sağlık bakımından önemlidir.  Bu hususta ilaçların da dezenfekte edilip uygun koşullarda muhafaza edilmesi iyileşmeye hız kazandırır.
]]>
Hastane Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/hastane-enfeksiyonu.html Tue, 06 Nov 2018 09:57:50 +0000 Hastane enfeksiyonu, hasta üzerinde ciddi tehlikelere yol açan bir enfeksiyon türüdür. Hastane enfeksiyonu nedeniyle ölüm sayısı her geçen gün artarak devam etmektedir. Cerrahi operasyon sonrası, doğum sonrası ya da Hastane enfeksiyonu, hasta üzerinde ciddi tehlikelere yol açan bir enfeksiyon türüdür. Hastane enfeksiyonu nedeniyle ölüm sayısı her geçen gün artarak devam etmektedir. Cerrahi operasyon sonrası, doğum sonrası ya da farklı hastalıkların tedavisi için hastane ortamında bulunan kişiler hastane enfeksiyonuna maruz kalabilir. Hastane enfeksiyonu hastanın yoğun bakımda kalmasına ve durumun ciddiyetine bağlı olarak yaşamını yitirmesine neden olabilir.

Hastane enfeksiyonu nedir, nasıl bulaşır

Hastane enfeksiyonuna yol açan mikrop her ortamda bulunabilen bir mikroptur. Ancak diğer mikroplara göre farklı antibiyotiklere karşı dirençli olmasıdır. Hastane ortamı yoğun antibiyotik kullanılan kuruluşlardır ve burada kullanılan antibiyotiklere karşı duyarlı olan mikroplar yok olurken, direnç sergileyenler kişide enfeksiyon gelişimine sebep olabiliyor. Hastanede bulunan mikroplar dirençli oldukları için tedavi edilebilmeleri de oldukça güç olabilmekte ve bazı durumlarda tedavileri imkansız olabilmektedir. Hastane enfeksiyonunun hastalar arasında yayılması da oldukça kolaydır. Personelin hijyene dikkat etmemesi yayılmada en önemli nedendir. Personel bir hastanın bakımını yaptıktan sonra diğer hastaya geçtiğinde mikrop kolaylıkla diğer hastaya ulaşabilmektedir. Bulaşma personel eliyle gerçekleşebilmektedir. Personelin her hasta bakımında temizliğine dikkat etmesi ve ellerini antiseptik solüsyonla temizlemesi gerekir. Hastane odalarında yatan hastaların sayısının fazla olması, hastaların birbirine yakın yatırılması ve ziyaretçi akını enfeksiyonun yayılmasında önemli etkenlerdir. Hastanede yatma süresi yine enfeksiyon gelişmesinde önemli faktördür. Enfeksiyonun türüne göre 4-10 gün yatan hastalarda enfeksiyon gelişme riski vardır. Hastanın yaşı, altta yatan başka bir hastalığın varlığı, bağışıklık baskılayıcı ilaçların kullanımı, katater, anestezi gibi maddelerin kullanımı risk yaratabilir. Bunların haricinde personelin yetersizliği, hastanın bağışıklık sistemi, fiziki yetersizlik nedenler arasında sayılabilir.

Hastane enfeksiyonuna karşı dikkat edilmesi gerekenler

 • Günlük yaşam içinde gereksiz yere antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır. Gereksiz antibiyotik kullanımı hastane enfeksiyonu riskini arttıran bir etkendir.
 • Başvurulan hastanede enfeksiyon yönetim komisyonunun bulunup bulunmadığına dikkat edilmelidir.
 • Muayene sırasında doktor, personel ya da hemşirenin el temizliğini yapıp yapmadığına dikkat edilmelidir. En iyi hastane ortamında bile hastane enfeksiyonu gelişme olasılığı %10 civarındadır. Bu nedenle personel temizliğine dikkat edilmelidir.
 • Hastane ortamında hastalara mümkün olduğunca temastan kaçınılmalıdır.
 • Hastane enfeksiyonu hastaneye yatış yapıldıktan 2-4 gün içinde ya da kuluçka dönemindeyken taburcu edilen ve sonradan tespit edilen enfeksiyonlara verilen addır. Enfeksiyona yol açan mikrop antibiyotiklere karşı dirençli olduğundan tedavisi güç olur ve hastanede yatma süresi uzar.

Hastane enfeksiyonu yayılım yolları nelerdir

 • Hastane enfeksiyonu farklı yollarla yayılabilir. Ancak en sık yayılma yolları;
 • Temas yoluyla yayılım
 • Solunum ya da hava yoluyla yayılım
 • Damlacık yoluyla yayılım
 • Ortak malzeme kullanımı sebebiyle yayılım olarak sıralanabilir.

Hastane enfeksiyonu çeşitleri

Hastane enfeksiyonu türleri dört başlık altında incelenir. Bunlar, Pnömoniler, cerrahi enfeksiyonlar, üriner sistem enfeksiyonları ve bakteriyemilerdir.

Pnömoniler: Hastane enfeksiyonu türleri içinde en ağır seyreden enfeksiyon türüdür. Yoğum bakımda yatmakta olan hastalar riskli gruptur.

Cerrahi enfeksiyonlar: Hastaya herhangi bir nedenden dolayı cerrahi girişim yapıldıktan sonraki 1 ay içinde işlem gerçekleşen bölgede enfeksiyon gelişmesidir. Derin insizyonel, yüzeysel insizyonel, organ ve boşluk enfeksiyonları olmak üzere kendi içinde bölümlere ayrılır. Derin insizyonel enfeksiyon]]> Gebelikte Mantar Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/gebelikte-mantar-enfeksiyonu.html Tue, 06 Nov 2018 14:25:41 +0000 Hamilelikte mantar enfeksiyonu, genelde hamileliğin son üç aylık döneminde, hücresel bağışıklığın azalması sebebiyle ortaya çıkabilen bir enfeksiyon türüdür. Bununla beraber gebelik döneminde vajinada glikojen Hamilelikte mantar enfeksiyonu, genelde hamileliğin son üç aylık döneminde, hücresel bağışıklığın azalması sebebiyle ortaya çıkabilen bir enfeksiyon türüdür. Bununla beraber gebelik döneminde vajinada glikojen adlı maddedeki artış mantar enfeksiyonu gelişme riskini arttırır. Glikojen, gebelikte östrojen ve progesteron hormonlarında artış sebebiyle artar. Hamilelikte mantar enfeksiyonu farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Ayrıca gebelikte başlı başına mantar enfeksiyonu için bir nedendir. Hamilelikte mantar enfeksiyonuna Candida Albicans adı verilen bir maya hücresi sebep olur. Gelişen enfeksiyonların büyük çoğunluğunda bu maya hücresi sorumludur.

Hamilelikte mantar enfeksiyonu nedenleri nelerdir

Hamilelik döneminde mantar enfeksiyonunun en önemli nedeni anne adayının bağışıklık sisteminin zayıf olması, progesteron ve östrojen gibi hamilelik hormonlarında yaşanan artıştır. Mantar enfeksiyonu özellikle yazın daha sık görülür. Yazın deniz ve havuzun sık kullanılması, havuz suyundaki klorun etkisi, ıslak mayo ile beklemek enfeksiyon riskini arttırır. Hamile kadının partnerinde enfeksiyon varsa cinsel birliktelikle beraber kadına geçme olasılığı da vardır. Stres, vücut direncinde düşüş yine hamilelikte mantar enfeksiyonu sebepleri arasında yer alan etkenlerdir.

Hamilelikte mantar enfeksiyonu belirtileri nelerdir

Hamilelikte ve normal dönemde mantar enfeksiyonunun en önemli belirtisi kaşıntıdır. Kaşıntı genelde geceleri daha da şiddetlenir. Bölgede sıcaklık oranının artması kaşıntıyı şiddetlendirir. Vajinal bölgede yanma hissi, cinsel birliktelik anında ağrı yaşanabilir. Mantar enfeksiyonu her oluşumunda akıntıya sebep olmaz. Akıntı genelde, beyaz, kokusuz ve süt kesiği şeklinde görülür. Eğer mantar enfeksiyonu kokuya yol açıyorsa mantar enfeksiyonuyla beraber başka bir enfeksiyon söz konusu olabilir. Vajina şişmesi, kaşıntı nedeniyle tahriş ve kızarıklık diğer belirtiler arasında yer alır. Tahrişe ve kaşıntıya bağlı olarak hafif kanama görülebilir.

Hamilelikte mantar enfeksiyonu tanısı nasıl yapılır

Hamilelikte mantar enfeksiyonu tanısı kolaylıkla yapılabilir. Hekim hasta şikayetlerini dinledikten sonra teşhis koysa da bazen laboratuvar tetkiklerine başvurulabilir. Akıntıdan örnek alınarak incelenir ve tanı kesinleştirilir.

Hamilelikte mantar enfeksiyonu için alınabilecek önlemler nelerdir

 • Hamilelikte mantar enfeksiyonundan korunabilmek için bölgenin temiz tutulması gerekir.
 • İç çamaşırı sentetik değil pamuklu olarak tercihe dilmelidir. Sentetik çamaşırlar bölgede ısının artmasına yol açarak enfeksiyonu tetikleyebilir.
 • Sıcak havalarda vücudu saran dar kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Bunun yerine rahat kıyafetler giyilmelidir.
 • İç çamaşırı değişimi her gün düzenli yapılmalıdır.
 • Yazın havuz ya da denize girdikten sonra ıslak kıyafetlerle beklenmemelidir.

Hamilelikte mantar enfeksiyonu tedavisi nasıl yapılır

Hamilelikte mantar enfeksiyonu tedavisi kolay yapılsa da tekrarlama olasılığı bulunmaktadır. Uygun tedavi sayesinde şikayetler kontrol altına alınabilir. Mantar enfeksiyonu mantar hücresine karşı kullanılan ilaçların etki etmemesidir. Vajina hücrelerinin devamlı yenilenme özelliği bulunmaktadır. Hücre yenilenmesinde altta kalan hücreler yüzeye çıkarak enfeksiyon tekrar gelişebilir. Hamilelikte mantar enfeksiyonu için fitil, krem şeklinde olur. Tedavinin başarılı ve kısa sürmesi için iç çamaşırlarının kaynatılarak yıkanması, ütülenerek giyilmesi gerekir.

]]>
Deri Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/deri-enfeksiyonu.html Tue, 06 Nov 2018 19:24:34 +0000 Deri Enfeksiyonu, vücudun herhangi bir bölgesindeki doku yüzeyinde meydana gelen mikrobik oluşumlardır. Bakteri ve virüslerin deriye giriş yapmasıyla birlikte enfeksiyon ortaya çıkar. Birtakım nedenlerden kaynaklanan bu rahatsızlı Deri Enfeksiyonu, vücudun herhangi bir bölgesindeki doku yüzeyinde meydana gelen mikrobik oluşumlardır. Bakteri ve virüslerin deriye giriş yapmasıyla birlikte enfeksiyon ortaya çıkar. Birtakım nedenlerden kaynaklanan bu rahatsızlık ciddi hastalıkları da beraberinde getirebilir. Mikroorganizmanın kan dahil bünyedeki her noktada gezinmesi zamanla deride hasar meydana getirir. Bununla birlikte kızarıklık, yanma hissi, kaşıntı, pullanma, kanama ve iltihaplanma gibi problemler ortaya çıkar. Deri enfeksiyonu bulaşıcı nitelikte olduğu için başkalarının kişisel eşyalarının kullanımıyla dahi kendini gösterebilir. Diğer yandan açık yara sorunlarının varlığı deride tahrişe sebebiyet verip enfeksiyon geçişini hızlandırır. Dış ortamdaki toz ve kire maruz kalan deri mikrop oluşumuna her zaman açıktır. Cildin üst tabakası toplu kullanım alanlarında enfeksiyon durumuna daha çok açıktır. Örneğin, havuz, kaplıca, banyo gibi alanlarda bulaşıcı hastalıklar vücuda kolaylıkla işler.

Deri enfeksiyonu vücudun birçok bölgesinde meydana gelebilir. Çeşitli mantar ve maya hastalıklarının varlığı saç altı deriyi dahi etkiler. Bu rahatsızlık bazı hastalıkların dışa vurumu olarak da birtakım kan ve idrar analizleri sonucu belirlenebilir. Cilt dokusu üzerinde yara oluşumuna ortam hazırlayan deri enfeksiyonu kabuklanma ile birlikte döküntüye yol açar. Deri yüzeyindeki bu kabukların koparılması doğru değildir. Kalıcı izlere neden olur. Bu yüzden söz konusu bu alana dokunmadan uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekir. Öte yandan ciltte oluşan iltihaplanmaları yok etmek için yabancı cisimle temas kurmak da doğru değildir. Bu durum enfeksiyonun bulaşıcı niteliğini tetikler.

Deri enfeksiyonu tedavisi

Hayatı olumsuz yönde etkileyen ve kötü bir görünüm olarak karşımıza çıkan deri enfeksiyonu ortaya çıktığı alandaki cilt dokusunda hasar meydana getirir. Hal böyle olunca söz konusu bu rahatsızlığa maruz kalan organ işlevini yerine getiremez ve insanlar birtakım çözüm yollarına yönelik arayışa girer. Bu hususta deri enfeksiyonu tedavisi için mutlaka cilt hastalıkları doktoruna başvuru yapmak gerekir. Doku hücresi muayenesi ve kan tahlillerinin yapılması ile doğru tanının yapılması mümkündür. Böylece tavsiye edilen ilaçların düzenli kullanımıyla iyileşme aşamasına geçiş kolaylaşacaktır. Bu noktada hekimin önerdiği tıbbi kremlerin temiz bir şekilde kullanılması şarttır. Aksi takdirde yanlış bir ilaç kullanımı enfeksiyonun yayılmasına ortam hazırlar. Özellikle bu ürünlerin uygun saklama koşulları altında muhafaza edilip kremlerin kapakları kapalı tutulmalıdır. Öte yandan deri yüzeyindeki enfeksiyon duru suyla belirli aralıklarla yıkanmalıdır. Temiz bir cilt varlığı tedaviye hız kazandırır. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken noktalardan biri enfeksiyona maruz kalan deri yüzeyinde çıkan tüy veya kılların alınmaması yönünde olacaktır. İyileşme oluşmadan epilasyon yapılması sakıncalıdır. Sağlıklı bir deri için mikroptan uzak durmak etkili bir çözüm yoludur. Cildin hassas yapıya sahip olması tedavi boyunca enfeksiyon yapıcı durumlara dikkat edilmesini gerektirir.
]]>
Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/erkeklerde-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Wed, 07 Nov 2018 10:36:21 +0000 Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu, farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan idrar yolu enfeksiyonu idrar yollarında herhangi bir organda gelişen iltihap sebebiyle oluşum gösterir. Erkeklere nazaran kadınları daha fazl Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu, farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan idrar yolu enfeksiyonu idrar yollarında herhangi bir organda gelişen iltihap sebebiyle oluşum gösterir. Erkeklere nazaran kadınları daha fazla etkileyen bir problemdir. Enfeksiyonun oluşum gösterdiği yere bağlı olarak farklı şekillerde tedavi edilebilir. Antibiyotik tedavisiyle başarılı bir şekilde tedavisi yapılabilen idrar yolu enfeksiyonu kronik ve akut olmak üzere iki şekilde gelişir. Akut idrar yolu enfeksiyonu 7-10 günlük antibiyotik tedavisiyle tek seferde iyileştirilebilir. Kronik olan idrar yolu enfeksiyonunda tedavi süreci daha uzun sürebilmektedir.

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu nedenleri

 • Uzun süre idrar tutmak ve bunu sürekli hale getirmek
 • Ter ilişki nedeniyle erkek cinsel organının bakterilere maruz kalması
 • Böbrek taşları
 • Prostat büyümesi
 • İç çamaşırı hijyenine dikkat etmemek
 • Sıkı ve vücudu saran kıyafetler giymek olarak sıralanabilir.

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri

 • İdrar yaparken ağrı
 • Sık aralıklarla idrara çıkma
 • Çok sıkışılmış olmasına rağmen iç ya da damla damla idrar yapmak
 • İdrara çıkılmasına rağmen idrar varmış hissi
 • İdrarda kan ve idrarın bulanık görünmesi
 • İdrarda koku
 • Hastalık ilerlediğinde kasık ağrısı
 • Terleme, ateş ve halsizlik

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl oluşur

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu için en önemli etken E.coli bakterisidir. Bu bakteri normalde boşaltım sisteminde çok az miktarda bulunur. Farklı yollarla bakteri alt ve üst idrar yollarına kadar ilerler ve ilerledikleri yerde çoğalırlar. Bu çoğalma enfeksiyona sebep olur. Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonunda en baş neden ters ilişkidir. İdrar yolu enfeksiyonu hiçbir neden olmaksızın da ortaya çıkabilir. Bu durumda anüs ya da penisten idrar yollarına bakteri ulaşabilir. Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu iki aşamada gelişir. İlk aşamada Mesane ve mesaneden atıkları dışarı atan boruda gelişen enfeksiyon nedeniyle idrar yolu enfeksiyonu gelişebilir. İkinci aşamada ise böbrek ve mesaneyi birbirine bağlayan kanalda enfeksiyon gelişir.

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi nasıl yapılır

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu için antibiyotik tedavisi kullanılır. Hastalıkta yaşanan belirtilerle hekime başvuran hastalarda teşhis muayene ile yapılsa da idrar testiyle tanı kesinleştirilir. İdrar testi enfeksiyona yol açan bakterinin cinsini belirler ve bu yönde antibiyotik reçete edilir. Ayrıca test enfeksiyonun yerini belirlemek içinde önemlidir. Enfeksiyon alt idrar yollarına yerleşmişse antibiyotikle beraber hastaya bol sıvı tüketimi önerilir. Sıvı tüketimi idrar yoluyla enfeksiyonun dışarı atılmasını kolaylaştırır. Enfeksiyon üst idrar yolundaysa antibiyotik tedavisi tek başına yeterli olmayabilir. Bu durumda hastanın hastaneye yatışı yapılarak, tedaviye hastanede devam edilebilir. Hastanede hastaya damar yolundan antibiyotik verilir. Hastanın ağrı, ateş gibi şikayetleri içinde ayrıca ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği olan ilaçlar kullanılabilir.

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu için evde yapılabilecekler

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisine destek olabilmek için evde de yapılabilecek bazı uygulamalar vardır. Hasta idrarının gelmesini beklemeden birkaç saat ara ile idrara çıkmalıdır. Kasık bölgesi için sıcak kompres uygulanabilir. Bununla beraber enfeksiyona iyi gelen bitkilerden yararlanılabilir. Zencefil, sarımsak, nane, kekik gibi bitkiler hem idrar söktürücü hem de enfeksiyon giderici etkiye sahiptir. Tedavi boyunca bu bitkiler tüketilerek tedaviye destek olunabilir.

]]>
İdrar Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/idrar-enfeksiyonu.html Wed, 07 Nov 2018 18:26:05 +0000 İdrar Enfeksiyonu; kadınlarda daha sık rastlanan bir hastalıktır. Bazıları kendiliğinden geçer bazıları ise doktor tedavisi gerektirir. Basit bir işlem olan idrar tahlili ile teşhis konulabilir. Hastalığın ana nedeni, ba İdrar Enfeksiyonu; kadınlarda daha sık rastlanan bir hastalıktır. Bazıları kendiliğinden geçer bazıları ise doktor tedavisi gerektirir. Basit bir işlem olan idrar tahlili ile teşhis konulabilir. Hastalığın ana nedeni, bakterilerdir. Çok sıklıkla karşılaşılmasa da çocuklarda da rastlanır. Hastalığa neden olan ana etken bakterilerdir. 

İdrar enfeksiyonuna sebep olan mikroplardan en yaygın olanı, dışkıdada yer alan E.coli mikrobudur. Bu mikrobun etki ettiği bölgeye göre iltihaplanma şekilleri farklı olur ve farklı adlandırılır.

İdrar Enfeksiyonu Belirtileri

 • Ateşlenme
 • Mide bulantısı
 • Bel ağrısı
 • Titreme
 • İdrar miktarında değişim
 • Aniden gelen kusma
 • Göbek alt tarafında ağrı
 • Sık sık idrara çıkma

İdrar Enfeksiyonu Nedenleri

Böbrek Taşları; eğer idrar yolunda tıkanma varsa idrar yolu enfeksiyonu oluşabilir. İdrar yolunun tıkanmasının en önemli sebebi böbrek taşıdır. Böbrek taşları bakterilerin giderek çoğalacağı bir ortam hazırlamış olabilir.

Bakteriler; idrar yolundaki enfeksiyon sindirim sistemindeki bakterilere bağlı gelişir. Eğer bu bakteriler üretraya (idrarın vücuttan dışarı atılmasını sağlar) kadar ulaşırsa idrar yollarında enfeksiyon gerçekleşir.

Kabızlık; İdrarı tutamamak, düzenli olarak tuvalete çıkmak ve mesaneyi tam boşaltmak idrar yolunda meydana gelen enfeksiyonu engellemek için gerekli ayrıntılardır. Eğer idrar düzenli olarak vücuttan atılırsa idrar yolları daha hijyenik kalır. İdrar düzeni bozulabilir. Kabızlık idrar yollarında enfeksiyon oluşumunu tetikleyici etkiye sahiptir.

Genital Hijyen; tuvalet temizliğine yeterli özen ve önem verilmez ise idrar yollarında enfeksiyon kaçınılmaz olur. Pamuklu çamaşır tercih edilmelidir. Kullanılan pedin sık sık değiştirilmesi gerekir.

Mesanenin Tam OlarakBoşalmaması; idrarın mesanede uzun süre kalması ve mesanenin tamamen boşalamaması idrar yolu enfeksiyon oluşum hızını artırır.

Alt İdrar Yolu Enfeksiyonu; eğer idrar yapma esnasında sadece yanma hissi varsa problem üretraya ait bir sebepten kaynaklanır. Bu durum üretrik olarak tanımlanır. Beli soğuk tutmak en başta gelen sebepler arasındadır. Cinsel birliktelik esnasından oluşabilir. 

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu; tedavisi yapılmamış, geç kalınmış alt idrar yolu enfeksiyonunun mesaneden yukarı çıkıp farklı alanlarda oluşturduğu enfeksiyondur. Enfeksiyonun böbreklere ulaşması ciddi anlamda tehlike içerir. Bu durumda acil olarak doktor muayenesi ve tedavisi gerekir. Yakınma hissi çok fazla olur.

İdrar Enfeksiyonu Tanısı; idrar yolu enfeksiyonuna tanı koymak basit bir işlemdir ve kolaydır. Laboratuvar testleri ve idrar kültürü tanı için gereklidir. İdrarda bakteri çıkması ve lökosit çıkması doğaldır, endişe edilmemelidir. İdrar yolu enfeksiyonu tanısında önemli olan faktör idrarın kirli olmamasıdır.

İdrar Enfeksiyonu Tedavisi; hastaların genelinde antibiyotik tedavisi uygulanır ve yeterli olur. Bazı hastalarda idrar kültürüne göre farklı antibiyotikler yazılabilir. Ağrının şiddetli olduğu durumlarda ağrı kesiciler ve spazm çözücüler doktor tarafından verilebilir. Bol sıvı tüketilmelidir. Kasık bölgesinde meydana gelen ağrılar için sıcak su torbası kullanılabilir.Sıcak su torbası idrarın dışarı atılırken meydana gelecek ağrı şiddetini azaltır.

]]>
Kandaki Enfeksiyon Nasıl Geçer https://www.enfeksiyonlar.com/kandaki-enfeksiyon-nasil-gecer.html Thu, 08 Nov 2018 11:32:25 +0000 Kanda enfeksiyon nasıl geçer, oluşan mikrobun kan ya da vücut sıvılarında çoğalması nedeniyle ortaya çıkan bir enfeksiyon türüdür. Virüs, bakteri ve farklı mikroplar sebebiyle oluşabilir. Oluşan bakteri, virüs Kanda enfeksiyon nasıl geçer, oluşan mikrobun kan ya da vücut sıvılarında çoğalması nedeniyle ortaya çıkan bir enfeksiyon türüdür. Virüs, bakteri ve farklı mikroplar sebebiyle oluşabilir. Oluşan bakteri, virüs ya da mikrop kan yolunu kullanarak vücutta farklı organlara yayılım gösterir. Yayıldığı organlarda işlev bozukluğuna yol açarak ciddi komplikasyonların oluşmasına sebep olabilir. Kanda enfeksiyon, damlacık ve solunum yoluyla, hijyeni sağlanmamış gıdaların tüketimiyle, kan yoluyla ya da vücuttaki açık yaralar sebebiyle bulaşabilir. Yaşanan belirtiler hastanın yaşı ve enfeksiyonun hakim olduğu organlara bağlı olarak değişebilir. Bebeklerde, yüksek ateş, anne sütünü emememe, vücut sıcaklığında düşme, devamlı uyku hali, inleme, huzursuzluk, karında şişlik, sarılık, solunum zorluğu, dalak ve karaciğer büyümesi gibi belirtilere yol açabilir. Büyük çocuklarda, beyin, kalp, karaciğer gibi önemli organlarda fonksiyon bozukluğu, hormonal bozukluk ve kanama gibi belirtiler oluşabilir.

Kanda enfeksiyon nasıl geçer

Kanda enfeksiyondan şüphelenilen hastanın vakit kaybetmeden bir hekime götürülmesi gerekir. Hastada hemen antibiyotik tedavisi uygulanır. Beraberinde sıvı-elektrolit gereksinimi karşılanır. Hastanın bilinci kontrol edildikten sonra beslenme düzeni gözden geçirilir, solunum sıkıntısı için oksijen takviyesi yapılır. Kanama ya da riski varsa bu yönde müdahale yapılır. Bunların haricinde kanda enfeksiyon için bitkisel tedavi yöntemlerine başvurulabilir.

Fesleğen: Vücutta gelişen mikroorganizmalarla mücadele etme özelliği olan bir bitki türüdür. Fesleğenden elde edilen yağ antibiyotiklere karşı direnç sergileyen patonejik bakteri çeşitlerini engeller. Kurutulmuş fesleğenden hazırlanan çayın tüketimi antioksidan ve iyileştirici etki yaratır.

Mercanköşk: Dünyanın farklı bölgelerinde yetişen bir bitkidir. Bitkiden elde e dilen yağın antibakteriyel etkisi vardır. Ayrıca mantarlara karşı etkilidir. Mükemmel bir antioksidan etkisi olan bitki yemeklere eklenerek tüketilebileceği gibi çay şeklinde hazırlanıp tüketimi de yapılabilir.

Ekinezya: Antibakteriyel, antiviral ve antimikrobiyal özelliği sayesinde enfeksiyonlara karşı iyi gelir. Aktarlarda doğal antibiyotik olarak yerini almış bitki kan enfeksiyonu içinde gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Sarımsak: Doğal bir antibiyotik olarak herkesin kullandığı sarımsak, antibakteriyel ve antiviral etkiye sahiptir. Sarımsak çoğu hastalık için alternatif olarak kullanılmaktadır. 30 farklı bakterinin çoğalmasını engeller yönünde araştırmalar bulunmaktadır. Tablet ve taze olarak tüketilebilir, Çay şeklinde de tüketimi mümkündür.

Kara mücver ağacı: Avrupa Kıtasına ait olan ufak bir ağaçtır. Ağacın çiçekleri antiviral ve antibakteriyel özelliktedir. Çiçekleri kurutulduğunda çay şeklinde hazırlanıp tüm yıl boyunca tüketimi sağlanabilir. Bitkinin tazesi zehirli özellik taşıyabileceğinden taze olarak tüketilmemesi gerekir.

Dulavrat otu: Kan temizleyici etkisi olan bir bitkidir. Tüm dolaşım sistemi için arındırıcı etkisi vardır. Deride gizlenmiş toksin, mikrop ve bakterileri temizleyen bitki, kan enfeksiyonunu geçirmek için kullanılabilir.

Isırgan yaprağı: Kan temizleyici etkisi olan bitki organizmayı uyarıcı etkiye sahiptir. Kanda enfeksiyonu geçirmek için kullanılabilir. Kanı ve lenfatik sistemi zararlı maddelerden arındırıcı etkisi bulunmaktadır.

Zerdeçal: Kan enfeksiyonu nasıl geçer, sorusuna zerdeçal cevap olarak verilebilir. Kan temizleyici etkisi yanı sıra kanser hastalığına karşıda koruyucu özelliği vardır. Yemeklere eklenerek kullanılabileceği gibi çay şeklinde hazırlanıp ta tüketimi sağlanarak kan enfeksiyonu giderilebilir.

]]>
Kemik Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/kemik-enfeksiyonu.html Thu, 08 Nov 2018 21:26:48 +0000 Kemik enfeksiyonu, tıpta osteomiyelit olarak tanımlanan hastalık mikroorganizmalar nedeniyle açığa çıkar. Tedavisi oldukça güç olan enfeksiyon türlerinden biridir. Kemik enfeksiyonu kemik ve kemik iliğinde gelişen in Kemik enfeksiyonu, tıpta osteomiyelit olarak tanımlanan hastalık mikroorganizmalar nedeniyle açığa çıkar. Tedavisi oldukça güç olan enfeksiyon türlerinden biridir. Kemik enfeksiyonu kemik ve kemik iliğinde gelişen inflamatuvardır. Genelde piyojenik bakteriler nedeniyle oluşan hastalık abzı durumlarda mantar ve mikrobakteriler nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Kemik enfeksiyonu çeşitleri ve sınıflandırması

Akut ve kronik kemik enfeksiyonu: Muayene ile ayrımı güç yapılan bir çeşittir. İlk defa yaşanan şikayetler olabileceği gibi önceden hastalığın varolduğu yerde yeniden hastalık nüksetmiş olabilir. Kronik kemik enfeksiyonu tedavisi akut enfeksiyona göre çok daha zordur. Seyri de hasta için oldukça sıkıntılı ve kötüdür. Tedavisinde cerrahiye gerek duyulabilir.

Patojenik sınıflandırma:

Hematojen kemik enfeksiyonu: Kemiklerde bakterilerin yayılımı nedeniyle ortaya çıkar.

Komşu odaktan yayılım gösteren kemik enfeksiyonu: Travmaya bağlı enfeksiyon, cerrahi sonrası enfeksiyon ve yumuşak doku alanında gelişen enfeksiyonlar sebebiyle ortaya çıkabilir.

Preferik damar hastalığına bağlı kemik enfeksiyonu: Damar yetmezliği varlığı olsa da olmasa da şeker hastalarında sıkça görülen bir enfeksiyon türüdür.

Kemik enfeksiyonu için diğer sınıflandırmalar

 • Yenidoğan kemik enfeksiyonu
 • Madde bağımlılığı ve ortak hücre anemisi
 • Mikrobiyolojik faktör
 • Anormal anatomik yerleşim

Kemik enfeksiyonu ve değişen spektrumu: Kemik enfeksiyonları daha önceleri kan yoluyla bulaşan bir hastalık olarak bilinmekteydi. Ancak açık kırık, cerrahi sonrası gibi nedenlerden dolayı da oluştuğu bilinen bir hastalık türüdür

Kemik enfeksiyonu belirtileri nelerdir

Kemik enfeksiyonu belirtileri, enfekte olan kemikte hassasiyet, sıcaklık hissi, kızarıklık, kemik yakınında bulunan açık yaradan irin tarzı iltihap akması, kemik kullanımında kısıtlanma, ateş, enerji yoksunluğu, sinirlilik hali olarak sıralanabilir.

Kemik enfeksiyonu tedavisi

Şikayetler için sağlık kuruluşuna başvurulduğunda hekim, tanıyı kesinleştirmek için farklı tetkikler uygular. Kan, yara kültürü, kemik taraması, X-ışınları tanı için kullanılabilir. Kan tetkikleri sayesinde enfeksiyon teşhis edilebilir. Yara ya da enfekte olan kemikten örnek alınarak bakteri türü belirlenir. Hastalığın tipi tespit edildikten sonra gerekli ve uygun tedaviye başlanır.

Antibiyotik tedavisi: Bölgedeki yara, kemik ya da kandan alınan örnek hastalık için hangi antibiyotiğin kullanılacağına dair fikir verir. Tedavide kullanılan antibiyotikler 1-1,5 ay boyunca düzenli kullanılmalıdır. Başlangıçta antibiyotik damar yoluyla uygulanabilir, tedavinin ilerlemesiyle ağız yoluyla alınan antibiyotiklere geçilir.

Cerrahi işlem: Bazı durumlarda kemik enfeksiyonu için cerrahi müdahaleye gerek duyulabilir. Cerrahi sayesinde kemik etrafındaki enfeksiyon açılarak, bölgedeki ölü hücre ve kemik alınır. Bazı vakalarda hastalık büyük kemik parçalarına zarar verebilir bu durumlarda yeni kemik inşası gerçekleştirilebilir.

Oksijen tedavisi: Enfeksiyon kronik bir hal almışsa ve uygulanan tedaviler başarısız olmuşsa, enfeksiyon kafatası, göğüs, omurga gibi alanları etkilemişse tedavide oksijen tedavisi uygulanır. Tedavide saf oksijen odaları kullanılarak, hastanın oksijen alması hedeflenir. Tedavide kan ve kemiklere giden oksijen miktarı artarak hastalığın daha çabuk ve kolay iyileşmesi sağlanır.]]>
Kanda Enfeksiyon https://www.enfeksiyonlar.com/kanda-enfeksiyon.html Fri, 09 Nov 2018 07:17:19 +0000 Kanda enfeksiyon; kana karışan bir bakterinin, parazitin veya bir virüsün çoğalarak enfeksiyon yapmasına verilen isimdir. Bir çok mikroorganizma kanda enfeksiyona neden olmaktadır.  Kanda enfeksiyon oluşmasının bu Kanda enfeksiyon; kana karışan bir bakterinin, parazitin veya bir virüsün çoğalarak enfeksiyon yapmasına verilen isimdir. Bir çok mikroorganizma kanda enfeksiyona neden olmaktadır.  

Kanda enfeksiyon oluşmasının bulaşma yolları
 • Vücudun herhangi bir yerinde açık yara bulunması
 • Solunum ve sindirim yoluyla bulaşma
 • İğne, intraket gibi aletlerden bulaşma
 • Cinsel yollarla bulaşma
 • Anneden göbek kordonu ile bulaşma 
 • Deri, göz ve mukozalardan bulaşma  
Kanda enfeksiyonun oluşması, vücudumuza çeşitli yollardan giren mikroorganizmalar tarafından sebebiyet vermektedir. Özellikle vücudumuzdaki açık yaralar mikroorganizmalarla temasta kolaylıkla kana karışabilir. Açık yaraların mikroorganizmaların bulaşmaması için üzerinin kapatılması ve mikrop öldürücü dezenfektanlarla korunmalıdır. Solunum yolları, sindirim yolları, cinsel yollar ile mikroorganizmalar kana bulaşabilmektedir. Bu yollardan bulaşmayı önlemek için ellerimizi düzenli olarak yıkanmalı, evlilik dışı cinsel ilişkilerimize dikkat edilmeli, hasta olan kişiler ile yakın mesafe konuşmamaya önem göstermeliyiz.    

Kanda enfeksiyon çeşitleri
 • Lösemi
 • Trombositoz
 • Anemi
 • AIDS
 • Lenfoma 
Kanda enfeksiyon etkileri

Kanda enfeksiyon türleri farklı yollarla bulaşmaya bağlı olup vücut fizyolojisini ve biyokimyasını etkiler. Bu hastalıklar burun kanaması, diş eti kanaması, üşüme, titreme gibi semptomlara neden olur. Kandaki enfeksiyonun kaynağı virüs ise genellikle yüksek ateş, baş ağrısı ishal, kas ağrıları gibi belirtileri gösterir. Kandaki enfeksiyonun kaynağı bakteriyel kaynaklı ise hafif olduğu sürece belirti göstermez. Sadece vücut sıcaklığında artışa neden olabilir. Kandaki enfeksiyon mantar kaynaklı ise deride kaşıntı, yara varsa akıntı oluşumu, ateş ve bitkinlik hallerine sebep olur. Kandaki enfeksiyon ilerlemesine bağlı olarak kanda iltihap oluşumuna septisemi denir. (kan zehirlenmesi) Bu hiç istenmeyen bir durum olup tedavisi zordur. Vücuda kalıcı hasarlar bırakır. Acilen müdahale edilmesi gereken bu olguda, aşırı ateşe bağlı olarak beyin hasar görebilir. Kalbin çalışması aşırı hızlanır (taşikardi) ve durma noktasına gelebilir. Soluk alıp verme hızlanır, baş dönmesi, bilinç bulanıklığı veya baygınlığa sebep olabilir. İshal, bulantı, kusma oluşabilir ve vücudun sıvı elektrolit dengesi bozularak dehidrasyon şekillenir.

Kanda enfeksiyon tedavisi
 • Medikal tedavi (ilaç uygulamaları)
 • Bağışık sisteminin güçlendirilmesi
 • Kanın temizlenmesi
Kanda enfeksiyonun tedavisinde öncelikle enfeksiyonun kaynağının saptanması gereklidir. Bakteriyel mi, viral mi yoksa mantar kaynaklı mı olduğu tespit edilmelidir. Kandaki enfeksiyonun tedavisi belirlenen patojenin türüne göre seçilir. Bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisine, viral enfeksiyonda antiviral ilaç tedavisine, mantar enfeksiyonlarında ise antifungal ilaç tedavisine başlanır. Kandaki enfeksiyonun kaynağına göre başlanılan ilaç tedavisinin yanında vücut direncini artırıcı vitamin, mineral gibi ilaçlarla da desteklenmelidir. Vücut direncini düşüren ateş gibi olgular ortadan kaldırma amaçlanmalıdır. Bunların yanı sıra vücut direncini düşüren sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelerin kullanımı bırakılmalıdır. 

Kanda enfeksiyona bağlı oluşmuş septisemi olgularında kan temizlenmelidir. Gerekli görüldüğünde kan nakli yapılmalıdır. Serum takılarak, oksijen verilerek ve kan basıncını arttırıcı ilaçlar ile kan temizlenmelidir. Septisemi olgularında kortizol, kortikosteroit gibi ilaçlar verilerek iltihap oluşumunu azaltmayı ve kanda bulunan iltihap kurutulmaya çalışılır. Kandaki enfeksiyonların bazılarında (AIDS, lösemi gibi ) günümüz teknolojisi ve tedavi şekilleri yetersiz kalmaktadır. Böyle hastalıkların kesin tedavisi yapılamamaktadır. AIDS gibi kan hastalıklarında sadece korunma önlemler]]> İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları https://www.enfeksiyonlar.com/idrar-yolu-enfeksiyonu-ilaclari.html Fri, 09 Nov 2018 22:48:24 +0000 İdrar yolu enfeksiyonu ilaçları, idrar yolu enfeksiyonu kendini sık idrara çıkma, ağrılı idrar yapma, idrar yaparken yanma, idrarda kötü koku, idrarda kan ya da bulanıklık gibi belirtilerle kendini gösteren, halk ara İdrar yolu enfeksiyonu ilaçları, idrar yolu enfeksiyonu kendini sık idrara çıkma, ağrılı idrar yapma, idrar yaparken yanma, idrarda kötü koku, idrarda kan ya da bulanıklık gibi belirtilerle kendini gösteren, halk arasında yaygın şekilde görülen ve daha çok kadınları etkileyen bir rahatsızlıktır. İdrar yolunda mesaneye kadar yayılan bakterilerin sebep olduğu hastalık, böbrek ve üst idrar kanalını da etkileyebilir. Enfeksiyon böbreklere ve üst idrar kanalına ulaşırsa bu durum piyelonefrit, alt kanalda sınırlı kalırsa sistit olarak tanımlanır. Nüksetme olasılığı yüksek olan bir hastalıktır. Tedavide genellikle antibiyotik yeterli olur. Ancak antibiyotik kullanımı için enfeksiyona neden olan bakterinin türü, enfeksiyonun oluştuğu bölge önemlidir. Antibiyotik seçimi bu durumlar göz önünde bulundurularak yapılır. 1 hafta antibiyotik kullanımıyla hastalık tedavi edilebilir. Antibiyotik doktorun verdiği süre ve dozda kullanılmalıdır. Şikayetler geçse bile tedavi tamamlanana kadar ilaç kullanımı kesilmemelidir.

İdrar yolu enfeksiyonu ilaçları nelerdir

Pıyeloseptyl kapsül: Vücutta oluşan bakterilerle mücadele iden bir ilaç türüdür. İdrar torbası ve idrar yolunda gelişen enfeksiyon tedavisinde yaygın şekilde kullanılan ilaç, enfeksiyonları önlemede oldukça başarılır. Böbrek yetmezliği olan kişilerin ve gebeler gebeliğin son aylarında bu ilacı kullanmaktan kaçınmalıdır. Doktorun reçete ettiği şekilde kullanılmalıdır. İlaç mide tahrişine yol açabileceğinden dolayı sütle alınmalıdır. 12 saat arayla günde iki tablet alınan ilaç her gün düzenli olarak aynı saatlerde alınmalıdır. Karın ağrısı, kurdeşen, dudak, yüz ve dilde şişlik, nefes güçlüğü, baş ağrısı, halsizlik, deri döküntüsü olası yan etkiler arasında yer alır.

Cipro 750 mg: İdrar yolu enfeksiyonu ilaçları arasında sık tercihe dilen bir ilaçtır. Bakterilerle savaşarak enfeksiyonun geçmesini sağlar. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve enfeksiyonlara karşı direncini arttırmak, göz enfeksiyonları, böbrek enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları içinde kullanılır. İlaç kullanımı ishale yol açabilir. Kullanımdan sonra eğer sulu ve kanlı ishal gelişmişse ilaç kesilerek doktora başvurulmalıdır. 12 saat arayla günde iki tablet, bol suyla yutulur. Nefes almada güçlük, boğaz şişliği, dil, dudak ve yüzde şişlik gibi yan etkilere sebep olabilir.

Naprosyn 500 mg fitil: Fitil idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle vücutta oluşan ağrı ve iltihabı giderici etkiye sahiptir. Ateş düşürücü özelliği de bulunan ilaç, idrar yolu enfeksiyonu, diş çekimi sonrası oluşan iltihap durumlarında, cerrahi ameliyatlar sonrasında, burs iltihabında, romatoid artrit hastalığında kullanılabilir. Doktorun önermiş olduğu şekilde kullanılmalıdır. Dışkılama sonrasında bölge iyice temizlenerek kurulanır. İlaç parmaklarda makata yerleştirilir. İlaçtan sonra bölgeye ufak bir pamuk koyarak ilacın dışarı çıkması önlenir. Fitil yerleştirildikten sonra 10 dakika kadar sırt üstü yatılır. Nefes almakta güçlük, karın ağrısı, boğaz şişliği gibi yan etkilere sebep olur. Bunların yanı sıra, görmede bulanıklık, sersemlik hali, kansızlık, kaşıntı, mide yanması ve ekşimesi, lekelenme yan etkiler arasındadır.

Monurol: İdrar yolu enfeksiyonu için kullanılan ilaçlar arasındadır. Aç karnına alınması önerilir. Gece yatarken ve mesane boşaltıldıktan sonra alınması tavsiye edilir. Bakterilerin ürüner sistem epiteline yapışmasını önleyen ilaç, nadir durumlarda mide bulantısı, ishal, cilt döküntüsüne yol açabilir. Gebelik ve emzirme dönemi kullanımı için yeterli araştırma bulunmadığından bu dönemlerde kullanılmamalıdır. Yine 12 yaş altı çocuklar içinde kullanılmamalıdır.

Uroday: İdrar yolu enfeksiyonu ilaçları içinde yer alan uroday, erkek ve kadınlarda gelişen idrar yolu enfeksiyonu için kullanılır. Bununla beraber tanı amaçlı yapılan cerrahi girişimler öncesinde de doktorlar tarafından kullanımı tercih edilir. Cerrahiden 3 saat önce ve cerrahiden 1 gün sonra kullanılır. Yarım su bard]]> Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/bebeklerde-bagirsak-enfeksiyonu.html Sat, 10 Nov 2018 02:42:52 +0000 Bebeklerde bağırsak enfeksiyonu, Bebeklerin en çok karşılaştığı hastalıklardan biridir.Bağırsaklardaki virüs artışına bağlı olarak iltihap oluşması olarak tanımlanabilir. Her ishal olan bebek bağırsak enfeksiyonu Bebeklerde bağırsak enfeksiyonu, Bebeklerin en çok karşılaştığı hastalıklardan biridir.Bağırsaklardaki virüs artışına bağlı olarak iltihap oluşması olarak tanımlanabilir. Her ishal olan bebek bağırsak enfeksiyonu kapmış denilemez. Normal şartlarda ishal olan bebek günde 2-3 yada 4 kere kaka yaparken günde 6'dan fazla kaka yaparsa bu durumu ciddiye almak gerekir. Ayrıca bebeğin kakası koyu renk, sümüksü, kanlı, mukuslu ve ağır kokuludur. Kusan ve ishal olan bebek bol sıvı tüketmelidir. Bazen bebeklerin ishal ve ateşli olması diş çıkarmasına yorulur. Ancak kakanın kanlı, sümüksü, mukuslu olması bu düşünceyi çürütür. 


Bebeklerde bağırsak enfeksiyonunun belirtileri
 • İshal
 • Kusma
 • Halsizlik
 • Yüksek ateş
 • İştah kaybı
 • Karın ağrısı
Bu belirtilerin görüldüğü bebekler çok fazla sıvı kaybettiğinden bebek sık sık emzirilmeli, bol sıvı tüketimine dikkat edilmelidir. Bebeklerde bağırsak enfeksiyonunun nedeni genelde ağız yoluyla mikropların vücuda girmesidir. Bu mikroplar arasında virüs, bakteri,mantar ve parazitler olabilir ve vücuda girmesi çok kolaydır. Dezenfekte edilmemiş biberon, emzik, yerden alınan herhangi bir maddenin ağza alınması, içilen su veya herhangi bir sıvının temiz olmaması, katı gıdaların temiz olmaması, temizlik dışında tarihi geçmiş besinler tüketilmesi bebeklerde bağırsak enfeksiyonuna neden olabilir.

Tüm bu belirtilerin hepsi varsa, bu durum kesinlikle bebeklerde bağırsak enfeksiyonu olduğunun göstergesidir ve mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.
]]> Bebeklerde Akciğer Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/bebeklerde-akciger-enfeksiyonu.html Sat, 10 Nov 2018 06:33:54 +0000 Bebeklerde akciğer enfeksiyonu; Maalesef hiçte hoş bir durum değildir. Bebeklerde akciğer enfeksiyonu oldukça ciddi ve önlem alınmazsa sonucu dönüşü olmayan hastalıklar ve hatta ölümle bile sonuçlanabilen bir hastalıktır Bebeklerde akciğer enfeksiyonu; Maalesef hiçte hoş bir durum değildir. Bebeklerde akciğer enfeksiyonu oldukça ciddi ve önlem alınmazsa sonucu dönüşü olmayan hastalıklar ve hatta ölümle bile sonuçlanabilen bir hastalıktır. Genellikle çok hassas olan bebeklere çeşitli zararlı olan bakterilerin bulaşmasıyla oluşur. Bebekler yetişkinlere göre akciğer enfeksiyonunu çok daha ağır ve uzun sürede atlatırlar. Bunun sebebi ise henüz dünya ile uyumu tam anlamıyla yakalayamamış olmalarından kaynaklıdır.

Bebeklerde akciğer enfeksiyonu genellikle beslenme sorunu yaşayan ve bakımı düzgün olmayan bebeklerde çok daha fazla ve ağır hasarlı görülür. Eğer bebeklerde oluşan akciğer enfeksiyonuna anında müdahale ve önlem alınmazsa sonucu kısa sürede ağırlaşıp ölümle sonuçlanır. Bu kısa süre sadece yirmi dört saatten ibarettir. Yani bebeklerde akciğer enfeksiyonu oldukça ciddi ve kesinlikle bekletilmemesi gereken bir hastalıktır. Genelde tanısını koymak kolaydır. Bebeklerin sırtından dinleme yolu ile bebeklerde oluşmuş akciğer enfeksiyonunun tanısını koymak oldukça kolaydır. Eğer herhangi bir bakteri yada virüs nedeni ile akciğer enfeksiyonu oluşmamış ve farklı sebepler varsa doktorun yönlendirmesiyle klinik bütün testler yapılır ve hatta bebeğe göğüs filmi çekilerek tanısı konulur.
Bebeklerde akciğer enfeksiyonu genellikle doktor tarafından uygun görülen ilaçlar ve antibiyotik desteği ile 7 ile 10 gün arası süren bir tedavi sonrasında yok olur. Bununla beraber doktorun görüşü üzerine bebek bazen hastaneye yatırılabilir ve buhar desteği de sağlanır. Eğer doktor uygun görürse ayakta tedavi yani evde tedavi yöntemiyle de geçirmek mümkündür. Önemli olan bebeklerde akciğer enfeksiyonu varsa, belirtilerine dikkat ederek tanısını koyup tedaviye geç kalmamaktır.

Bebeklerde akciğer enfeksiyonu belirtileri nelerdir
 • Nefes almakta değişkenlik
 • Yüksek ateş
 • Hırıltılı solunum
 • Titreme
 • Üşüme
 • Çok hızlı nefes alma ve alınan nefesin yetmemesi
 • Yüz ve ellerinde oluşan morluklar
 • Nadiren balgamlı salya oluşumu
Bebeklerde akciğer enfeksiyonu belirtileri yukarıda sıralandığı gibidir. Eğer bebeğinizde bu belirtilerden bir yada bir kaç tanesi varsa vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması ve bebeğe gerek tedavinin uygulanması gerekmektedir. Aksi takdirde kendini ifade edemeyen bebeğin, hastalığının ilerlemesi ve hatta ölümle sonuçlanması kaçınılmaz bir durum halini alır.
]]>
Çocuklarda Boğaz Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/cocuklarda-bogaz-enfeksiyonu.html Sat, 10 Nov 2018 13:14:37 +0000 Çocuklarda boğaz enfeksiyonu, Tüm anne babaların en çok şikayet ettiği sağlık sorunlarından bir tanesidir. Her şey yolunda giderken aniden çocuğun hastalanması evdeki hayatı olumsuz yönde etkiler. Yetişkinler hasta oldu Çocuklarda boğaz enfeksiyonu, Tüm anne babaların en çok şikayet ettiği sağlık sorunlarından bir tanesidir. Her şey yolunda giderken aniden çocuğun hastalanması evdeki hayatı olumsuz yönde etkiler. Yetişkinler hasta olduğunda bir köşede yatıp dinlenir ve kendisine hazırlanan gıdaları tüketerek hastalığı atlatmaya çalışır. Ancak çocuklar için aynı şeyi söylemek pek mümkün değildir. Onlar hasta olduğunda basit bir gribal enfeksiyon bile olsa çocuğun iştahı kesilir, uyku düzeni değişir, hatta sebepsiz yere ağlamaya başlar. Bu durum anne babaları çok fazla yıpratır. Boğaz enfeksiyonları da hem çocukları hem de dolaylı olarak ailenin tamamını etkileyen bir hastalıktır. Boğaz enfeksiyonu çocuğun bağışıklık sistemine bağlı olarak bazen her ay bazen de yılda sadece birkaç kez meydana gelebilir. 

Çocuklarda boğaz enfeksiyonuna neden olan en önemli etkenler virüsler ve bakterilerdir. Çocuklar yavaş yavaş sosyal varlık olmanın gereği olarak toplum içerisinde yer almaya başlar. Özellikle kreş ve okul çağına gelmiş çocukların ev ortamından yani steril mekandan uzaklaşmasına bağlı olarak korunması biraz daha zorlaşır. Dış dünyaya açılan bir çocuğun bünyesi artık bakteri, virüs ve polenlere daha fazla maruz kalır. Bu süreçte hasta olması bağışıklık sistemiyle yakından ilgilidir. Bağışıklık sistemi ne kadar güçlüyse boğaz enfeksiyonuna karşı koyması da o kadar kolay olur. Özellikle kış aylarında artan hastalıklardan çocukların korunması gerekir.

Çocuklarda boğaz enfeksiyonun belirtileri 
 • Yüksek ateş,
 • Yutkunma güçlüğü,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Konuşma güçlüğü,
 • İştahsızlık,
 • Halsizlik,
 • Kol ve bacaklarda ağrı,
 • Huzursuzluk,
 • Sürekli uyuma isteği,
 • Ağız ve boğaz kuruluğu,
 • Lenf bezi şişmesi,
Çocuklarda boğaz enfeksiyonunun tedavisi
 • Boğaz enfeksiyonunun tedavisi kadar hastalıktan korunmak da önemlidir. Bu konuda anne babalara büyük görevler düşmektedir. En başta boğaz enfeksiyonu geçiren çocuğun bir süre kreş ve okula gönderilememesi gerekir. Bu hem çocuğun istirahat etmesi hem de diğer çocukların sağlığı açısından çok önemlidir. 
 • Çocukların yukarıda saylan belirtileri göstermesi halinde hastalık çok daha ilerlemeden mutlaka doktora götürülmesi gerekir. Böylece çocuğunuz daha basit nitelikteki ilaçlarla kısa süre içerisinde iyileşebilir.
 • Çocuk doktoru tarafından daha çok antibiyotik ve ateş düşürücü İle ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Özellikle antibiyotik ve ateş düşürücünün titizlikle kullanılması hastalığın tedavisinde çok önemli olduğu unutulmamalıdır. 
 • Çocuklarda boğaz enfeksiyonu tedavisinde beslenme de çok önemlidir. Özellikle bol sızı alınması ve C vitamini yönünden zengin gıda maddeleriyle beslenme tavsiye edilmektedir. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. 
]]>
Çocuklarda Bağırsak Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/cocuklarda-bagirsak-enfeksiyonu.html Sat, 10 Nov 2018 22:52:36 +0000 Çocuklarda Bağırsak Enfeksiyonu, organizmada hastalığa yol açan mikrop, bakteri yada virüsün vücuda yayılması olarak adlandırılır. Bebeklerde ve çocuklarda en fazla görülen enfeksiyon çeşidi bağırsak enfeksiyon Çocuklarda Bağırsak Enfeksiyonu, organizmada hastalığa yol açan mikrop, bakteri yada virüsün vücuda yayılması olarak adlandırılır. Bebeklerde ve çocuklarda en fazla görülen enfeksiyon çeşidi bağırsak enfeksiyonudur. Tıbbi adı gastronenterit olan bağırsak enfeksiyonu, çocuklarda genellikle besinlerden yada sudan kaynaklı olarak meydana gelir. 

Çocuklarda bağırsak enfeksiyonu çoğunlukla virüslerin meydana getirmiş olduğu bir rahatsızlıktır. Salmonella, rota virüsü, amipli dizanteri, kolera gibi rahatsızlıklar bağırsak enfeksiyonuna neden olabilmektedir.

Çocuklarda bağırsak enfeksiyonu belirtileri 

Hafif ateş ile başlayan bağırsak enfeksiyonu, kramp tarzında karın ağrılarına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra ishal, bulantı kusma ve kas ağrıları gibi sıkıntılara yol açmaktadır. Çocuklarda bağırsak enfeksiyonu ishal ile birlikte devam eden kusma durumunda acil belirtiler gösteren bir hal alması nedeni ile derhal vakit geçirilmeden doktora götürülmelidir. Aksi takdirde vücuttaki fazla su kaybı daha ciddi sıkıntılara neden olabilmektedir.  

Çocuklarda bağırsak enfeksiyonuna bağlı su kaybı belirtileri, gözlerde çöküklük, ağızda kuruluk, dilde paslı bir görünüm ve az miktarda çıkılan idrarda oldukça koyu bir görüntü ve kötü kokudur. Çocuklarda bağırsak enfeksiyonu sosyoekonomik açıdan daha az gelişmiş toplumlarda çok daha sık şekilde görülmektedir. Temizlik ve hijyen kurallarına uyulması ayrıca besinlerde yeteri kadar temizlik ve yıkama, pişirme işlemlerine dikkat edilmesi gıdaları mikroplardan arındırma korunma yollarının en başında gelmektedir. Ayrıca çocuklarınızın beslenmesi için kullanmış olduğunuz gıdaları dışarıdan değil evde kendiniz hazırlamayı tercih etmelisiniz. Çocuklara düzenli olarak el yıkama alışkanlığının kazandırılması ve özellikle tuvalet hijyeni konusunda yeterli derece de eğitim verilmiş olması gerekir.

Çocuklarda bağırsak enfeksiyonu tedavisi

Ciddi bağırsak enfeksiyonlarında kusma ve ishale bağlı olarak vücutta çok ciddi bir su kaybı yaşanmaktadır. Bundan dolayı çocuğunuza her ne kadar iştahı olmasa da bol bol su ve katı gıdalar vermeyi ihmal etmemelisiniz. Ayrıca en önemli şey vakit kaybetmeden doktora başvuru yapmanızdır. 

Çocuklarda bağırsak enfeksiyonunda antibiyotik tedavisi, hastalığın şiddetine ve derece sine göre uygulanmaktadır. Verilecek antibiyotiğe doktorunuz karar verecektir. Ayrıca tedaviye yardım amaçlı bağırsak faaliyetlerini düzenleyen takviyeler de faydalı olacaktır.

]]>
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/cocuklarda-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Sun, 11 Nov 2018 22:23:33 +0000 Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu, en sık karşılaşılan hastalıklar arasında yer almaktadır. Özellikle çocukların ilk 5 yaş dönemlerine kadar sıkça rastlanan idrar yolu enfeksiyonları birçok nedenden dolayı görülebilmekted Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu, en sık karşılaşılan hastalıklar arasında yer almaktadır. Özellikle çocukların ilk 5 yaş dönemlerine kadar sıkça rastlanan idrar yolu enfeksiyonları birçok nedenden dolayı görülebilmektedir. Erkek çocuklarına oranla kız çocuklarında çok daha sık rastlanan idrar yolları hastalıkları çocuğun birkaç gün çeşitli sıkıntılar yaşamasına neden olmaktadır. İdrar yolları enfeksiyonlarının kız çocuklarında daha sık görülme nedeni ise üretra yolunun daha kısa olmasıdır. Genital bölgede oluşan ve var olan bakterilerin mesaneye çok daha çabuk ulaşması kız çocuklarında daha çabuk idrar yolları enfeksiyonunun oluşmasına neden olmaktadır. Birçok bakteri ve virüsün neden olduğu bu hastalığa en çok eshericihia coli bakterisi neden olmaktadır. Çocuğun birkaç gün zorlu ve acılı dönem geçirmesine neden olan bu hastalıktan korunmak için özellikle annelerin çocuklarına lavabo ve tuvalet temizliğinde yardımcı olmaları gerekmektedir. Ayrıca çocuklarda yaşanan idrar yolu enfeksiyonunun evde iyileştirmeye çalışmak hastalığın daha da ilerlemesine neden olabilir. Bu nedenle çocukta idrar yolu enfeksiyonu belirtileri başladığında doktordan yardım almakta fayda vardır.

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu nedenleri:
 • İdrar yolu reflüsü
 • İdrar yolunda taş oluşması
 • Çocuklarda hijyen eksikliği
 • Havuzlardan alınan mikrop ve bakteriler
 • Kronik kabızlık problemi
 • Soğuk havaya maruz kalmak ve üşütmek
Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri:
 • İdrar yaparken çocukta yanma ve acı hissi oluşması
 • Karın ve kasık bölgesinde ağrı hissedilmesi
 • Bel ve sırt bölgesinde ağrı hissedilmesi
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İştahsızlık sorununun yaşanması
 • Vücutta ateş yükselmesi
 • Ateş nedeni ile oluşan titreme ve üşüme hissinin oluşması
 • Çocukta halsizlik ve huzursuzluk gözlemlenmesi
Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu tedavisi: İdrar yolu enfeksiyonlarında doktor muayenesi sonrasında tahliller ve ultrason sonuçları beklenir. Doktorun gözlemleri ve sonuçlar sonrasında idrar yolu enfeksiyonu teşhisi tam olarak konulduktan sonra doktorun çocuk için uygun gördüğü ilaçlar reçete edilir. Genellikle idrar yolu enfeksiyonu teşhisinde antibiyotik ilaçlar kullanılmaktadır. Bazı durumlarda ise çocuğa serum verilerek ve bu serumun içine gerekli olan antibiyotikler enjekte edilerek tedavi uygulanır. Bu tedaviyi desteklemek için ise çocuğun oda sıcaklığına ilaçların zamanında alınmasına söylenen dozda alınmasına dikkat edilmelidir. Son olarak çocuğun beslenmesine dikkat etmek ve doğal antibiyotik olarak adlandırılan besinlerden vermek tedaviyi desteklemek için gerekli olan doğru adımlar arasında yer almaktadır.
]]>
Hamilelikte Boğaz Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/hamilelikte-bogaz-enfeksiyonu.html Mon, 12 Nov 2018 21:09:30 +0000 Hamilelikte boğaz enfeksiyonu, Anne adaylarını telaşlandırabilir. Hemen hemen yer yaşta ve dönemde görülmesi mümkün olan boğaz enfeksiyonun oluşumu daha çok polen, bakteri ve virüse bağlıdır. Gebelik döneminde anne aday Hamilelikte boğaz enfeksiyonu, Anne adaylarını telaşlandırabilir. Hemen hemen yer yaşta ve dönemde görülmesi mümkün olan boğaz enfeksiyonun oluşumu daha çok polen, bakteri ve virüse bağlıdır. Gebelik döneminde anne adayı diğer yetişkinlere göre oldukça hassas bir bünyeye sahiptir. Hamilelikte neredeyse tüm kadınlar normal şartlardan daha fazla sağlığına dikkat eder. Ama bazen hasta olmamak için ne kadar çaba saf edilse bile hastalıktan kaçmak mümkün olmayabilir. 

Bu dönemde en sık görülen enfeksiyon hastalıklarından bir tanesi de boğaz enfeksiyonudur. Boğaz enfeksiyonu hayatta en az bir kere bile ola karşı karşıya kalınması kaçınılmaz bir hastalıktır. Özellikle iki canlı anne adayının korunmak için gerekli özen ve dikkati göstermek dışında yapabileceği çok fazla bir şey de bulunmamaktadır. 

Hamilelikte boğaz enfeksiyonu korunması
 • Enfeksiyona bağlı olarak oluşan hastalıkların pek çoğu vücudun savunma mekanizmasıyla yakından ilgili olduğu bilinen bir gerçektir. Özellikle boğaz enfeksiyonu vücudun zayıf ve savunmasız olduğu anlarda aniden meydana gelir. Bu nedenle anne adaylarının beslenme alışkanlığına çok dikkat etmesi tavsiye edilir. Hamilelik evresi kış mevsimine denk gelen anne adaylarının doğal yollardan bol miktarda C vitamini alması onun bağışıklık sistemini korur. Bu sayede annenin ve bebeğin sağlığı koruma altına alınmış olur. 
 • Anne adaylarının çok kalabalık ortamlara girmekten kaçınması gerekir. Eğer toplu taşıma aracı kullanılıyorsa eller sürekli olarak dezenfekte edilmelidir. Yine hasta olduğu bilinen kişilerle çok fazla fiziki temas kurmamaya da özen gösterilmesi tavsiye edilir. Boğaz enfeksiyonunun havada bulunan bazı bakterilere bağlı olarak da meydana geldiği unutulmamalıdır. 
Hamilelikte boğaz enfeksiyonu belirtileri 
 • Yüksek ateş,
 • Boğaz ağrısı,
 • Yutkunma güçlüğü,
 • Konuşmada zorluk,
 • Lenf bezlerinde şişme,
 • Halsizlik,
 • Kusma,
 • Uyuma isteğinin artması,
 • Eklem ağrısı,
Hamilelikte boğaz enfeksiyonu tedavisi 
 • Hamilelikte meydana gelen boğaz enfeksiyonun tedavisi için mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Enfeksiyonun kurutulmasını sağlamak amacıyla normal hastalara antibiyotik ilaç tavsiye edilmesine rağmen gebelikte bu konuda biraz daha hassas davranılması önemlidir. Bu nedenle gebe olduğunuzu mutlaka doktorunuza söyleyin. Hamileler için de önerilebilecek bazı antibiyotik ilaçlar bulunmaktadır. Önerilecek ilacın hem anne adayının iyileşmesini sağlaması hem de bebeğin sağlığına bir zarar vermemesi esastır. 
 • Anne adayları doktor tarafından kendisine reçete edilen ilaçları önerilen dozda ve saat aralığında kullanmaya özen göstermelidir.
 • Boğaz enfeksiyonunun tedavi edilememesi enfeksiyonun başka organlara zarar vermesine neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu durum anne adayının ve bebeğin sağlığını tehlikeye sokabilir.
 • Bol bol C vitamini alınmalıdır. 
]]>
Enfeksiyon Çeşitleri https://www.enfeksiyonlar.com/enfeksiyon-cesitleri.html Tue, 13 Nov 2018 04:22:54 +0000 Enfeksiyon Çeşitleri, Vücutta bulunan organizmalarda hastalığa neden olan mikropların yayılmasına enfeksiyon denir. Enfeksiyonun genel belirtisi vücutta meydana getirdiği yüksek ateştir. Vücuda giren yabancı maddelere veya zehirl Enfeksiyon Çeşitleri, Vücutta bulunan organizmalarda hastalığa neden olan mikropların yayılmasına enfeksiyon denir. Enfeksiyonun genel belirtisi vücutta meydana getirdiği yüksek ateştir. Vücuda giren yabancı maddelere veya zehirli maddelere karşı vücuttaki savunma hücreleri uyarılar yollar bu durumdan ötürü de kişide ateş yükselmeye başlar. Ateş eğer terleme yolu ile aniden düşmeye başlarsa vücutta kriz meydana gelir. Bu hasta için tehlikeli durumlara yol açabilir. Ateşin yavaş yavaş ve günlere dağılarak inmesine de liziz adı verilir. Ateşin kendiliğinden inmesi hasta için daha faydalı olacaktır. 

Enfeksiyon çeşitleri vücudun neresinde belirmiş olursa olsun aynı anda hem solunum, boşaltım, sindirim hem de bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebilme özelliğine sahiptir. Enfeksiyonun genel belirtileri iştahsızlık, kilo kaybı, yüksek ateş, halsizlik, deride döküntüler ve şiddetli ağrılardır. 

Enfeksiyon çeşitleri nelerdir
 • İshal
 • Kızamık
 • Bakteriyel menenjit
 • Gırtlak iltihabı
 • Bağırsak parazitleri
 • Sıtma
 • Şarbon 
İshal enfeksiyon çeşitleri günlük olarak yapılması gereken boşaltımın normalden fazla sancılı ve kıvamının sıvı olması ile meydana gelir. Kızamık enfeksiyonu genel olarak çocukluk döneminde deride ufak kızıl noktalar şeklinde görülmekte olan ateş yapıcı ve bulaşıcı bir hastalık türüdür. Bakteriyel menenjit enfeksiyon çeşitleri beyni saran zarların bakterilerden dolayı iltihaplanması neticesinde oluşan ağır bir hastalıktır. Gırtlak iltihabı enfeksiyonu virüslerin yol açtığı ses kısılmasına neden olan diğer adı larenjit olan hastalıktır. Bağırsak parazitleri enfeksiyonu bağırsakta oluşan larvaların yumurtadan çıkarak meydana getirdiği tenyalardan dolayı oluşan hastalıktır. Sıtma anofel cinsi sivri sineğin ısırması yolu ile insan vücuduna bulaşan enfeksiyondur. Şarbon hayvanlar yolu ile insan derisine bulaşarak siyah ve büyük çıbanlar oluşturan tehlikeli bir enfeksiyondur.
]]>
Göz Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/goz-enfeksiyonu.html Tue, 13 Nov 2018 13:32:59 +0000 Göz Enfeksiyonu, Çoğunlukla bakteri ve virüs kaynaklı olarak oluşan göz enfeksiyonu, gözün ön kısmı ve göz kapaklarının iltihaplanması ile ortaya çıkabilir. Göz enfeksiyonu tedavi edilmediği takdirde zaman içerisinde bula Göz Enfeksiyonu, Çoğunlukla bakteri ve virüs kaynaklı olarak oluşan göz enfeksiyonu, gözün ön kısmı ve göz kapaklarının iltihaplanması ile ortaya çıkabilir. Göz enfeksiyonu tedavi edilmediği takdirde zaman içerisinde bulaşıcı duruma gelebilir ve ilerleyen zamanlarda görme seviyesinde azalma ile birlikte astigmat gibi çok daha ciddi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle göz enfeksiyonunun zamanında tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Çünkü tedavi edilmeyen göz enfeksiyonu sürekli tekrar eder ve oldukça hassas bir yapıya sahip olan gözlerin büyük bir oranda zarar görmesine neden olabilir. Her yaştaki kişide ortaya çıkabilecek olan göz enfeksiyonu yalnız bir gözü etkisi altına alabileceği gibi aynı zamanda her iki gözde de ortaya çıkabilir.

Göz enfeksiyonu belirtileri

İlk olarak kızarıklık ile ortaya çıkan göz enfeksiyonu gözün beyaz bölümünün büyük bir oranda kızarması ile kendini belli eder. Bununla birlikte gözde oldukça rahatsız edici yanma hissi ve gözler kapatıldığında batma ve sulanma şeklinde de ortaya çıkabilir. Göz enfeksiyonunda aynı zamanda kaşıntı da hissedilebilir. Bu şekilde ortaya çıkan göz enfeksiyonu genellikle alerjik nedenlerden kaynaklanır. Kişinin yaşamını oldukça olumsuz yönde etkileyen göz enfeksiyonu durumunda bazı kişilerde ise çapaklanma, şişlik ve ışığa karşı aşırı hassasiyet ve yoğun kıvamlı  sarı ve yeşilimsi akıntı gibi belirti de görülebilir.

Göz enfeksiyonu nedenleri

En çokta kulak ya da akciğer enfeksiyonuna sebep olan bakteriler ile ateşin yükselmesi ve boğaz iltihaplanması gibi durumların ortaya çıkmasına neden olan adenovirüs gibi zararlı mikroorganizmalar nedeniyle ortaya çıkan göz enfeksiyonu aynı zamanda alerjik rinit ve astım alerjileri olan kişilerde daha da yaygın görülebilen ağaç polenleri, duman ve toz gibi bağışıklık sisteminin olumsuz etkilenmesine neden olan alerjenlerden kaynaklanabilir. Göze yabancı maddelerin kaçması, kontakt lens kullanımı, göz makyajı malzemeleri, göz makyaj temizleyicileri ve bazı göz damlaları da göz enfeksiyonu nedenleri arasında sayılabilir.

Göz enfeksiyonu tedavisi

Göz enfeksiyonu tedavisi altında yatan nedene göre farklılık gösterir. Göz enfeksiyonu şiddetli değil ise, genellikle ilaç tedavisine gerek duyulmaz. Enfeksiyonun kendi kendine geçmesi beklenir. Ancak şiddetli olan göz enfeksiyonunda hastaya genellikle fusidik asit ve kloramfenikol gibi antibiyotik içerikli göz damlaları reçete edilir. Alerjik nedenlerden dolayı ortaya çıkan göz enfeksiyonunda, loratadin ve stirizin gibi ağız yoluyla kullanılan ilaçlar ile beraber ketotifen ve azelastin benzeri alerji damlaları kullanılır. Kullanılan bu damla ve ilaçlar sayesinde histamin kimyasalları ortadan kaldırılır ve göz enfeksiyonunda ortaya çıkan belirtiler yavaş yavaş ortadan kalkar. Oldukça şiddetli olan göz enfeksiyonunda ise, hastaya genellikle krem ya da jel formunda kortikosteroit ilaçlar reçete edilir. Ancak bu ilaçların etkileri oldukça fazla olduğu için zorunlu olmayan durumlarda kullanılmaması gerekir.

Göz enfeksiyonu bitkisel tedavi

Göz enfeksiyonunda ilaç tedavilerinin yanı sıra bitkisel tedavilerinde etkisi oldukça büyüktür. 

Çay, göz enfeksiyonu bitkisel tedavisinde kullanılan en etkili yöntem antibakteriyel özelliğe sahip olan çay uygulamasıdır. Bu durumda genellikle poşet çaylar kullanılır. Demlenmiş poşet çay enfeksiyon üzerine uygulandığı takdirde enfeksiyondan kaynaklanan kızarıklık, şişme gibi belirtilerin hafiflemesine katkı sağlar. 

Bal, doğal bir besin olan bal, göz enfeksiyonun ortaya çıkmasında etkili olan bakterilerin öldürülmesine yardımcı olur. 1 fincan suyun içerisine 1 yemek kaşığı doğal bal ilave edip iyice karıştırdıktan sonra bu karışımı bir cezve içerisinde kaynatılmasından hazırlanan karışımın soğudukt]]> Bebeklerde Göz Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/bebeklerde-goz-enfeksiyonu.html Tue, 13 Nov 2018 20:38:54 +0000 Bebeklerde göz enfeksiyonu, Yeni doğan bebeklerin ve küçük yaştaki çocukların bağışıklık sistemleri zayıf olduğu için daha çabuk hastalanırlar. Ve mikroplar vücuduna daha çabuk girer. Bu yüzden yeni doğan bebeklere ve k Bebeklerde göz enfeksiyonu, Yeni doğan bebeklerin ve küçük yaştaki çocukların bağışıklık sistemleri zayıf olduğu için daha çabuk hastalanırlar. Ve mikroplar vücuduna daha çabuk girer. Bu yüzden yeni doğan bebeklere ve küçük yaştaki çocuklara çok dikkat edilmelidir. Soğuk havalara karşı özellikle önlem alınmalıdır. 

Bebeklerde göz enfeksiyonu sıkça karşılaşılan durumlar arasında yer alır. Özellikle de bebeklerin enfeksiyon kapması ya da soğuk alması sonucunda bebeklerde göz enfeksiyonuna sıkça karşılaşılır. Bu bebeklerde göz enfeksiyonu hastalıkların oluşumunu en önemli belirtisi olarak bilinir. Bu yüzden anne adaylarının çok dikkat etmesi gerekir.

Bebeklerde göz enfeksiyonunun nedenleri 

Periorbital Sellülit: Bu durum göz çevresinde meydana gelen dokuların kızarması ve enfeksiyon oluşması sonucunda meydana gelir. Bebeklerde göz enfeksiyonu oluşumuna neden olan bu durum göze çok çabuk bakteri girmesine ve göz çevresinde kızarıklık, morarma gibi belirtilerin oluşumuna neden olur.

Blefarit: Bebeklerde göz enfeksiyonuna neden olan bu durum ise göz kaplarının enfeksiyon kapması sonucunda oluşur. Blefarite neden olan etken bakteriyel enfeksiyonlar ve göz kapağında aşırı yağlanma bebeklerde göz enfeksiyonuna neden olur. Mutlaka bir doktora gösterilerek tedavi edilmelidir.

Şalazyon: Bu hastalık gözde ya da göz kapağında meydana gelen bir tomurcuk ya da yumru ile başlar. Daha sonra ise gözün iltihap kapmasını sağlar. Gözde meydana gelen bu hastalık bulaşıcı değildir. Fakat tedavi edilmesi gerekir.

Konjonktivit: Tıpta konjonktivit olarak bilinen bu hastalık halk arasında göz nezlesi olarak bilinir. Genelde daha çok küçük çocuklarda görülen bu rahatsızlık enfeksiyon kapma sonucunda meydana gelir. Doktor kontrolünde verilen antibiyotik etkili olabilir.

Arpacık: Bebeklere göz enfeksiyonuna sebep olan bir diğer durum ise arpacıktır. Kırmızı bir kızarıklık ve şişlik ile kendini belli eder.  Arpacık da göz kenarlarının enfeksiyon kapması sonucu oluşur. Göz doktoruna görünüp şikayetlerinizi söylemeniz sizin için iyi bir tedavi olabilir.

Bebeklerde göz enfeksiyonunun belirtileri

Bebeklerde meydana gelen göz enfeksiyonlarının çeşitli belirtileri vardır. Bebeklerde göz enfeksiyonu sonucunda meydana gelen bu belirtiler:
 • Kızarıklık 
 • Ağrı 
 • Sulanma 
 • Gözlerde yaşarma
 • Morarma 
 • Yanma 
 • Gözlerde çapaklanma ve göz içerisinde karıncalanma
Bebeklerde göz enfeksiyonunun tedavisi

Bebeği huzursuz edip aşırı ağlamalara neden olan bir ağrı varsa ve bu ağrıya eşlik eden kızarıklık, morarma ya da gözlerde çapaklanma gibi durumlar varsa eğer göz enfeksiyonuna karşı önlem almalısınız. Ve bebeğinizi en yakın bir sağlık kuruluşuna götürerek muayene ettirmelisiniz.
]]>
Yenidoğan Enfeksiyonları https://www.enfeksiyonlar.com/yenidogan-enfeksiyonlari.html Tue, 13 Nov 2018 21:44:38 +0000 Yenidoğan Enfeksiyonları, anne karnında gayet steril ve mikropsuz bir ortamda gelişimini sürdüren ve yaşayan bebek, anne karnından çıktıktan sonra çeşitli sebepler ile enfekte olabilir. Yeni doğan da bağışıklık sis Yenidoğan Enfeksiyonları, anne karnında gayet steril ve mikropsuz bir ortamda gelişimini sürdüren ve yaşayan bebek, anne karnından çıktıktan sonra çeşitli sebepler ile enfekte olabilir. Yeni doğan da bağışıklık sistemi henüz olgunlaşmamıştır. Annesinden özellikle gebeliğin son döneminde plasenta yolu ile geçen, immünglobülin yetersiz olduğu için bebek enfeksiyonlara açıktır. Tüm bunların yanı sıra derinin hassaslığı, deri yüzeyindeki verniks tabakasının eksikliği ve hastane kaynaklı enfeksiyonlar yenidoğan enfeksiyonları bakımından artış göstermektedir.

Yenidoğan enfeksiyonları nelerdir

 • Sepsis, yeni doğan sepsisi, bebekte doğumdan itibaren enfeksiyon bulgularının olduğu, kan kültüründe özgül bir etkenin üretildiği klinik bir sendromdur. Sepsise ait tanıyı koymak, yeni doğan döneminde olabilen diğer enfeksiyonları dışlamak gerektiğinden ilk etapta zordur. Annenin doğumdan dolayı antibiyotik kullanımı, bakteri yoğunluğunun düşük olması, gibi nedenlerden dolayı sepsis kan kültürü ile zor saptanabilmektedir. yeni doğan da sepsise sebep olan bakteri, perinatal dönemde doğum kanalından yada hematojen yol ile bebeğe bulaşır. Doğum gerçekleştikten sonra ise bebek ortamdaki bakteriler ile enfekte olur. Erken sepsis yaşamın 3. gününden önce, geç sepsis ise 3-30. günler arasında belli olur. Erken sepsite etken madde bebeğe kan ve plasenta yolu  ile bulaştığından daha kolay belli olur. Geç sepsis ise çoğunlukla bebek hastaneden taburcu olduktan sonra ortaya çıkar. Yeni doğan sepsisin de belirtiler, solunum sıklığı, apne, inleme,siyanoz e emme güçlüğü şeklindedir. 
 • Yeni doğan menenjiti, yenidoğan enfeksiyonları denilince akla gelen diğer enfeksiyondur. Bakteriyemisi olan yeni doğan bebeklerde bakteriyel menenjit de ortaya çıkmaktadır. Menenjitte semptomlar, beslenme de azlık, kusma, solunumda sıkıntı, ve vücutta ısı değişiklikleri gözlemlenir. Yeni doğan menenjitinde tedavi süreci 14-21 gün devam ettirilir. Tedavi de ampisilin eşliğinde sefotaksim kullanılır. Tedavi sonrasında bebeklerin yaklaşık üçte birinde kalıcı sorun olarak nörolojik hasar, işitme kaybı, mental retardasyon ve nöbet gelişebilir. 
 • Yeni doğan pnömonisi, neonatal pnömoni erken yada geç dönemde ortaya çıkabilir. Erken pnömoni amniyon sıvısının aspirasyonuna  veya mikroorganizmanın transplasental geçişine bağlı olarak oluşabilir. Pnömoni düşünülen bebekte kültür testi ve akciğer grafisine bakılır. Tedavi süreci 10-14 gün olarak düzenlenir.
 • Yeni doğanda üriner sistem enfeksiyonu, yenidoğan enfeksiyonları arasında sık görülür.  Sarılık, kusma, gelişim yetersizliği, letarji, ısı değişiklikleri, zayıf beslenme gibi semptomlar görülür. Özellikle erkek yeni doğanda daha sık görülür. Mikroskopi ve kültür testi yapılır. İdrarda tomurcuklu iplikçikler var ise sistemik mantar enfeksiyonları düşünülebilir.
 • Yenidoğan enfeksiyonları omfalit ve funusit,  göbek kordon enfeksiyonuna funusit, kordaon kökü enfeksiyonuna da omfalit denir. Gram negatif bakterilere bağlı olarak ortaya çıkar. Enfeksiyon genişleyebilme özelliğine sahiptir. Bu bakımdan hemen tedavi edilmesi gerekir. Antibiyotik tedavisinin yanında tropikal tedavi de gerektirir.
]]>
Cmv Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/cmv-enfeksiyonu.html Wed, 14 Nov 2018 04:34:17 +0000 Cmv Enfeksiyonu: Sitomegalovirüs olarak da adlandırılan Cmv enfeksiyonu, her yaşta görülebilen oldukça yaygın olan bir enfeksiyondur. Herpes grubundan olan bir virüsten kaynaklanan CMV enfeksiyonu oldukça bulaşıcı bir enfeksiyond Cmv Enfeksiyonu: Sitomegalovirüs olarak da adlandırılan Cmv enfeksiyonu, her yaşta görülebilen oldukça yaygın olan bir enfeksiyondur. Herpes grubundan olan bir virüsten kaynaklanan CMV enfeksiyonu oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur ve ilk kez geçirilen veya tekrar eden enfeksiyon biçiminde ortaya çıkabilir. Cmv enfeksiyonu akut döneminden sonra vücuda yerleşir ve uzun dönemler boyunca sessiz kalabilir. Sağlıklı bir bireyde bu enfeksiyonun tekrarlama olasılığı azdır. Fakat çoğunlukla sistematik bir hastalık ya da ilaç kullanımı gibi durumlarda tekrar edebilir. 

Cmv enfeksiyonu belirtileri, vücut sıvısı ile bulaşan ve bulaştığı zaman kişinin yaşamı boyunca vücudunda kalann bu enfeksiyon genellikle belirti vermez. Bu nedenle bu enfeksiyonu taşıyan kişiler enfeksiyonu taşıdıklarını bilmezler. Ancak yaşlılık, gebelik,, kanser hastalıkları ve organ nakli gibi bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda;
 • Yüksek ateş 
 • Boğaz ağrısı ile beraber yutkunmada zorluk 
 • Yorgunluk hissi 
 • Baş ve göğüs ağrısı 
 • Öksürük 
 • İştahsızlık 
 • Kas ağrıları ve bacaklarda güçsüzlük 
 • Lenf nodlarında büyüme 
 • Zatürre 
 • Karaciğer iltihaplanması 
 • İshal 
 • Zeka geriliği 
 • Davranış bozukluğu 
 • Beyin iltihabı 
 • Yemek borusunda kanama 
 • Koma 
 • İşitme kaybı ve felç gibi belirtiler ortaya çıkabilir. 
Cmv enfeksiyonu yeni doğan bebeklerde ise, bu belirtiler ile beraber sarılık, cilt renginde solma, cilt döküntüsü ve doğum kilosunun az olması gibi belirtiler de görülebilir. Bununla beraber Cmv enfeksiyonu bulaşan bebeklerde karaciğer veya dalak büyümesi gibi durumlar da olabilir. Ter, gözyaşı, idrar, anne sütü gibi vücut sıvıları ile bulaşan Cmv enfeksiyonu bazı kişiler ise basit bir nezle belirtileri gibi geçirebilir. 

Cmv enfeksiyonu nedenleri, Cmv enfeksiyonu su çiçeği, sitomegalovirüs, herpes ve mononükleoz gibi virüslerden nedeniyle ortaya çıkar. Cmv enfeksiyonu olan kişi ile cinsel ilişkide bulunma, öpüşme, annenin Cmv enfeksiyonu taşınması, organ transplantasyonu ya da transferi yapılması gibi durumlar Cmv enfeksiyonu nedenleri arasında sayılabilir.

Cmv enfeksiyonu tanısı, bu enfeksiyonun tanısı hastaya yapılan serolojik testler ile konulur. Gebelik döneminde ise anne adaylarına genellikle Cmv testi yapılması tavsiye edilir. Gebelik döneminde anne bu enfeksiyonu geçirdiği ise bebeğin izlenmesi gerekir.

Cmv enfeksiyonu tedavisi, Cmv enfeksiyonundan tamamen kurtulmak mümkün değildir. Fakat bu enfeksiyonun artmasını engellemek ve ortaya çıkacak olan belirtilerinin hafiflemesini sağlamak için hastaya bazı antiviral ilaçlar reçete edilebilir. CMV enfeksiyonun çoğunlukla vücut ortaya çıkan belirtilerin azalması için çalışır ve bu nedenle bu enfeksiyonda tedavi gerek kalmaz. Bu nedenle antiviral ilaçlar doktorun gerekli görüldüğü zamanlarda kullanılmalıdır.

Cmv enfeksiyondan korunma yolları, Cmv enfeksiyonu oldukça yaygın olmasına rağmen belirtileri nadir görülen bir enfeksiyon olmasından dolayı bu enfeksiyondan korunmak biraz güçtür. Çünkü Cmv enfeksiyonu olan biri enfeksiyonun farkında olmadığı için diğer kişilere bulaştırmış olabilir. Enfeksiyondan korunmak için henüz bir aşı bulunamamıştır. Ancak çatal, kaşık, tabak, diş fırçası gibi kişisel eşyaları paylaşmaktan kaçınılması, çocukların ağzını alabileceği oyuncakların sürekli dezenfekte edilmesi ve cinsel ilişki esnasında kondom kullanmaya özen gösterilmesi Cmv enfeksiyonu riskini azaltır.
]]>
İdrar Enfeksiyonu Nasıl Geçer https://www.enfeksiyonlar.com/idrar-enfeksiyonu-nasil-gecer.html Wed, 14 Nov 2018 23:44:41 +0000 İdrar enfeksiyonu nasıl geçer, idrar yollarında oluşan rahatsızlığın kişinin tüm düzenini alt üst edebilir. Yanma, ağrı, mide bulantısı ve kusma bunlardan sadece bir kısmıdır. İdrar enfeksiyonu nasıl geçer sorusu İdrar enfeksiyonu nasıl geçer, idrar yollarında oluşan rahatsızlığın kişinin tüm düzenini alt üst edebilir. Yanma, ağrı, mide bulantısı ve kusma bunlardan sadece bir kısmıdır. İdrar enfeksiyonu nasıl geçer sorusuna verilebilecek cevaplar şu şekildedir:
 • İlaç tedavisi, idrar enfeksiyonu tedavisini doktorun verdiği ilaçları önerilen dozda ve sürede kullanmak gerekir. Genellikle antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlarla bu sürecin üstesinden gelebilirsiniz. İleri durumlarda hastahane de yatıp damar yolu ile ilaç tedavisi uygulanarak hastanın ağrısını hafiflemesini sağlamaktadır.
 • Beslenme düzeni, idrar yolu enfeksiyonu daha kısa sürede atlatmak için vücudun savunma mekanizmasına destek olmanız gerekir. Bunun için düzenli olarak öğünleri atlamadan sağlıklı beslenmek gerekir. C vitamini içeren taze sebze ve meyve tüketmek gerekir. Portakal, mandalina, limon ve greyfurt gibi narenciye de bol miktarda C vitamini bulunur. Daha çok çiğ olarak tüketilir, yada suyu sıkılarak tüketilebilir. Bol miktarda su tüketmek kullanılan ilaçların ve enfeksiyonun vücuttan atılmasına yardımcı olur. İdrar enfeksiyonu nasıl geçer sorusuna cevap olarak vücudunuzu faydalı bakteriler barındıran probiyotiklerin başında yer alan yoğurt tüketimini artırarak sonuç alabilirsiniz. 
 • Sıcak su torbası, idrar enfeksiyonu nasıl geçer sorusuna bir diğer cevap da sıcak su torbası kullanımıdır. Bu ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olur. Yapmanız gereken sıcak su torbasını sıcak suyla doldurup karın ve kasık bölgesine koymaktır. 
 • Karbonatlı su, Kaynatılmış ılık bir su bardağı suyun içine bir çay kaşığı karbonat koyduktan sonra karıştırarak için. İdrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer diyenler için cevaplıyoruz, vücudun ph dengesini koruyarak enfeksiyonların ölmesine ve hastalığın tedavi edilmesine yardımcı olur. 
 • Kızılcık suyu, idrar enfeksiyonuna iyi geldiği bilinen bir diğer şey de kızılcık suyudur. Günde iki kez kızılcık şerbeti içmek tedaviye destek olacaktır. 
]]>
Burun Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/burun-enfeksiyonu.html Thu, 15 Nov 2018 02:13:02 +0000 Burun Enfeksiyonu, burunda yer alan mukus zarının iltihaplanması ile oluşur. Bu neden ile burun kanalları tıkanarak kişi nefes almak konusunda zorluk yaşar. En sık yaşanan bahar nezlesi ile aynı belirtileri yaşandığı için burun Burun Enfeksiyonu, burunda yer alan mukus zarının iltihaplanması ile oluşur. Bu neden ile burun kanalları tıkanarak kişi nefes almak konusunda zorluk yaşar. En sık yaşanan bahar nezlesi ile aynı belirtileri yaşandığı için burun enfeksiyonu, aynı ad ile anılır. Hafif bir hastalık olmasına karşın özellikle çocuklarda ilerlemesi ve sürekli bir hale gelmesi nedeni ile daha fazla önemli bir hal alabilir. Burun enfeksiyonunu alerjik ve alerjik olmayan nedenler ile iki grup halinde incelememiz mümkündür. 
 • Burunda alerji yaratmayan burun enfeksiyonu belirtileri, burunda tıkanıklık, kaşıntı ve burun akıntısına neden olur. Hapşırma ve göz yaşarması gibi belirtileri de yaşatır. Atılan balgam miktarında artış gözlemlenebilir. Hafif burun kanamalarına neden olabilir. Koku alma yeteneğinde azalma yaşanır. Kötü koku ve nefes lam konusunda zorluk yaşanabilir. Bir takım nedenleri vardır. Tahriş bunlardan bir tanesidir. Sigara, toz duman parfüm gibi nedenler ile tahrişe neden olup burun enfeksiyonuna neden olabilir. İklim değişikliği bahar nezlesi gibi farklı bir nedendir. Aynı zamanda enfeksiyonlar sinüzit vs. burun enfeksiyonu yaşatabilir. Bunların dışında alkol tüketmek baharatlı yiyecekler stres, aşırı koklamak, doğum, doğum kontrol hapı, adet sancısı ve hipotroit de neden olabilir. 
 • Burunda alerjiye neden olan burun enfeksiyonu belirtileri, göz kapaklarında deri etrafında ve damakta kaşıntı şişlik gibi problemler sık hapşırma halsizlik, göz altında kararma, şişlik, kurdeşene benzeyen deri döküntüsü, baş ağrısı gibi durumlar görülür. Bahar polenleri,hayvan tüyleri, hamam böceği, kedi salyası, küf, parazit dışkıları, mantarlar da neden olabilir. İlaç tedavileri de burun enfeksiyonu yaşatabilir. 
Burun enfeksiyonunun tedavisi nasıl yapılır Öncelikle nedenleri araştırılır. Alınan ilaçlar hava geçişine olanak sağlar ve burun zarını yenilendirir. İlaçlar bir gün kullanılmalıdır. Daha fazla kullanılması halinde burun kanallarının tıkanmasına yol açabilir. Eğer enfeksiyon alerji nedeni ile oluşmuş ise alerjiye neden olan etken belirlenerek ilaç tedavisi buna göre yapılması önemlidir. Çünkü kullanılan ilaç alerji etkeninin oluşumunu yenileyebilir. 
]]>
Boğaz Enfeksiyonu Nasıl Geçer https://www.enfeksiyonlar.com/bogaz-enfeksiyonu-nasil-gecer.html Thu, 15 Nov 2018 04:37:06 +0000 Boğaz Enfeksiyonu Nasıl Geçer, Boğaz enfeksiyonu gerçek bir hastalık olmaktan çok anatomik kaynaklı bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmektedir. Nedeni bu enfeksiyonun gerçekleştiği boğazın bir organ olmayıp vücutta Boğaz Enfeksiyonu Nasıl Geçer, Boğaz enfeksiyonu gerçek bir hastalık olmaktan çok anatomik kaynaklı bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmektedir. Nedeni bu enfeksiyonun gerçekleştiği boğazın bir organ olmayıp vücutta bir bölge olmasıdır. Halk arasında boğaz enfeksiyonu olarak isimlendirilen rahatsızlık tıpta üst solunum yolu enfeksiyonu olarak tanımlanır.

Boğaz enfeksiyonu nasıl geçer sorusunu iki şekilde cevaplamak mümkündür. Tedavi için kişinin evde bitkisel destekleyici ürünler kullanması ya da tıbbi bir uzman görüşü alarak ilaç tedavisi görmesi. İlk seçenek olarak evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz etkili tedavi yöntemleri anlatılacaktır.

Evde uygulanabilecek yöntemler
 • Boğazda ağrıya yol açan bakteri A türü ve streptokok bakteridir. Bu bakterilerin lenf düğümlerini ve bademcikleri toplu olarak istila etmelerinden kaynaklanır.
 • Papatya çayını arada bir içme hem ateşi azaltır hem de sıvı kaybını engeller
 • Tuzlu su ile gargara yapmak bakteriler ile mücadeleyi artırır ayrıca boğazdaki ağrıyı da azaltır
 • Sarımsak antibiyotik etkisinden dolayı tüketilebilir
 • Hastalık tamamen geçinceye kadar fazla soğuk yada fazla sıcak besinler tüketilmemelidir. Bunlar hem boğazın tahriş olmasına hem de iyileşme sürecinin uzamasına yol açarlar
 • Boğazınızda ağrı olduğu süre boyunca çorba, patates ezmesi, yoğurt ve boğazınızı zorlamayacak başka besinler tüketmeye özen gösterin
 • Sigara dumanı, kimyasal madde buharı ve alkol gibi boğazı zorlayıp daha fazla tahriş edecek olan etkilere karşı dikkatli olun
 • Solunum sisteminde daha fazla enfeksiyon oluşmaması için güçlü kokusu olan maddelere karşı kendinizi koruyun
 • Ihlamur içmek, adaçayı tüketmek boğaz enfeksiyonuna yol açan bakterilere karşı direnç sağlar
Boğaz enfeksiyonu nasıl geçer için tıbbi tedavi

Öncelikli olarak bir uzman doktor tavsiyesi alıp önerdiği ilaçları kullanmak gerekir. Ağrı ile birlikte ateş var ise ateş düşürücü ağrı kesici özellikteki ilaçlar verilir. Bol sıvı tüketimi boğaz ağrısı tedavisi için önemlidir. Şiddetli boğaz ağrısı şikayetleri söz konusu ise lokal anestetik ve antinflamatuar etken maddeler içeren pastil türü ilaçlar verilebilir. Doktor tarafından verilen ilaçlar bakteriye etkileri ve virütik etkileri giderici etkilere sahiptir.

Uygulanabilecek genel önlemler

Hasta kişilerden uzak durmak, bu kişilerle temastan uzak durmak önemlidir. Kişisel temizlik konusunda hassas davranmak gereklidir. Eğer sizde de boğaz iltihabı varsa bakteri yaymamak için gerekli önlemleri mutlaka alın (öksürürken ya da hapşırırken ağzı kapatmak gibi önlemler alınabilir). 

Antibiyotik tedavisi olmayı gerektiren durumlar
 • Bademcikler üzerinde beyaz lekelerin var olması antibiyotiklere gereksinim olmadığını gösterir
 • Nezle olduysanız ve 3 günden çok süren ateşiniz varsa, 5 günden daha fazla süren öksürüğünüz varsa 
 • Kan tahlillerinde bakteriyel iltihap varlığını gösteren bulguların olması
 • Krup enfeksiyonu ve beraberinde yüksek ateş varlığı söz konusu ise
]]> Boğaz Enfeksiyonu https://www.enfeksiyonlar.com/bogaz-enfeksiyonu.html Thu, 15 Nov 2018 18:25:22 +0000 Boğaz Enfeksiyonu, Anatomik bir tanıdır ve bu bölgede bir çok organ olduğu için tıpta, üst solunum yolları enfeksiyonu olarak geçer. Virüs ve bakterilerin belli nedenlerle vücuda girmesi ile oluşur. Çok ciddi bir rahatsızlık Boğaz Enfeksiyonu, Anatomik bir tanıdır ve bu bölgede bir çok organ olduğu için tıpta, üst solunum yolları enfeksiyonu olarak geçer. Virüs ve bakterilerin belli nedenlerle vücuda girmesi ile oluşur. Çok ciddi bir rahatsızlık olarak nitelendirilmez ve ilaç tedavisi uygulanmadan kendiliğinden geçebilir. Ancak ilk başlarda belirtisi boğaz enfeksiyonu olan diğer ciddi hastalıkların habercisi de olabilir.

Boğaz Enfeksiyonun Belirtileri 

En yaygın olan boğaz enfeksiyonu belirtileri, yutkunma zorluğu, boğaz kuruluğu, bademciklerde kızarma, boyunda ve kulakta ağrı, hırıltı ve boğuk ses, burun akıntısı, baş ağrısı, öksürük, halsizlik ve yüksek ateştir.

Boğaz Enfeksiyonunun Türleri

Virüs kaynaklı Hastalıklar

Sağlıklı bireylere, hasta bireylerle temas sonucu virüsün bulaşmasıyla oluşan enfeksiyonlardır. Kirli hava, el temizliğine ve beden temizliğine dikkat etmemek, hastane ve sağlık ocağı gibi virüsün hızlı yayılabileceği ortamlarda bulunmak diğer nedenler arasında yer alır. 

Enfeksiyon vakalarının %40 ve %80'i virüslerden kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Soğuk algınlığı ve nezle virüsleri boğaz enfeksiyonuna neden olmaktadır. Özellikle havanın soğuk olduğu mevsimlerde yani kış aylarında fazla etkilidir. Çok hızlı yayılan ve bulaşıcı özelliği çok yüksek olan virüslerdir. Bademciklerin üzerinde nokta şeklinde yada daha geniş alana yayılmış beyaz iltihaba neden olan bademcik iltihabı en yaygın olanıdır.

Faranjitte ise ağız ve ağız gerisinde iltihaba neden olur. Bazı zamanlarda faranjite bakteride yol açabilir. Boğaz enfeksiyonunun, virüs kaynaklı oluşması sonucu ortaya çıkan bir diğer hastalık ise larenjittir. Diğer ismi gırtlak iltihabıdır. Hemen teşhis edilmesini sağlayan öksürüğe neden olur. Aynı zamanda ses kısıklığına da yol açar. Kaşıntılı kızarıklığa neden olan su çiçeği de virüs kaynaklı bir enfeksiyondur. Çocuklarda hastalığı atlatmak büyüklere oranla daha kolaydır.

Başlangıcı nezleye benzeyen kızamığın sorumlusu da virüslerdir. Bir kere geçirdikten sonra vücut bağışıklık kazanır. Hastalıktan korunmak için kızamık aşısı vurdurmak yeterlidir. Hastalığa karşı bağışıklık kazanmamış kişiler, virüsle karşılaştıklarında hastalığa yakalanma riski %90'dır.

Halk arasında öpücük hastalığı olarak bilinen beze humması ise, karaciğeri etkileyerek gözlerde ve deride sararmaya yol açar. Tedavisi  bir haftadan uzun sürer, iyileşme bir ayı bulabilir. Ciddi anlamda boğaz iltihabı yapar ve bademciklerin şişmesine neden olur.

Genelde dudakta, dilde ve ağızda ortaya çıkan aftlar ve  afta benzeyen, genellikle dudak kenarında ortaya çıkan uçuk vakalarının sorumlusu olarak da virüsler gösterilir. Bu iki hastalığın belirtisi boğazda da ortaya çıkabilir.

Bakteri Kaynaklı Hastalıklar

Boğaz enfeksiyonunun bakteri kaynaklı olanı antibiyotik ile tedavi edilebilir. Vücutta bir çok hastalığa sebep olan Streptokok bakterilerinin boğazda iltihap oluşturması Streptokokal boğaz ağrısı olarak nitelendirilir. Bakterilerin neden olduğu ikinci hastalık ise boğmacadır. En bulaşıcı hastalıklardan biridir, çocuklarda ölümcül olabilir ve aşı ile hastalıktan korunma sağlanır. 

Üçüncü grup hastalık Epiglotittir. En ağır ve tehlikeli olan boğaz enfeksiyonu, nefes darlığına ve hırıltıya neden olur. Hastalık çene hareketleriyle iyice yerleşir, çok kısa zamanda  tıbbi yardım almak şarttır. Sinüzit ve burun iltihaplarını oluşturan etken de bakteri kaynaklıdır.

Boğaz Enfeksiyonu Tedavisi
 • Boğaz enfeksiyonu tedaviye ihtiyaç duymadan geçer fakat süreci hızlandırmak ve tekrarlamasını engellemek için tedavi uygulanabilir. 
 • Yüksek ateş gibi olası belirtileri hafifletmek için ağrı kesiciler, ibu]]> Vajinal Enfeksiyon https://www.enfeksiyonlar.com/vajinal-enfeksiyon.html Thu, 15 Nov 2018 18:47:59 +0000 Vajinal Enfeksiyon, Enfeksiyonlar vücudun birçok bölgesinde ortaya çıkabileceği gibi vajinada da görülebilir. Vajinit yani vajinal enfeksiyon vajinal mukozanın enflamasyonu olarak ortaya çıkar ve oldukça yaygın görülen enfeksiy Vajinal Enfeksiyon, Enfeksiyonlar vücudun birçok bölgesinde ortaya çıkabileceği gibi vajinada da görülebilir. Vajinit yani vajinal enfeksiyon vajinal mukozanın enflamasyonu olarak ortaya çıkar ve oldukça yaygın görülen enfeksiyonlar arasında yer alır. Vajinal enfeksiyon genellikle kadınların büyük bir bölümünü etkileyen bir sağlık problemidir. Rahatsız edici bir çok belirti ile ortaya çıkar ve kişinin hayatını oldukça olumsuz etkiler. vajinal enfeksiyon tedavi edilmediği takdirde daha ciddi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabileceği gibi sürekli tekrar edebilir.

  Vajinal enfeksiyon belirtileri

  Kadınlarda oldukça yaygın görülen enfeksiyon çeşidi olan vajinal enfeksiyon ilk olarak kişiyi oldukça rahatsız eden kaşıntı ile kendini belli eder. Bu kaşıntılar özellikle de geceleri daha da artar ve ilerleyen zamanlarda vulva derisinde soyulmaların olmasına, ufak kanamaların ortaya çıkmasına neden olabilir. Kaşınmadan dolayı deride ortaya çıkan çatlaklar ikinci bir enfeksiyonun ortaya çıkmasına da yol açabilir. Vajinal enfeksiyonda kaşınma ile birlikte yanma hissi, vajinada kızarıklık, koyu formda kokulu akıntı, cinsel ilişki esnasında acı hissetme, idrar yaparken idrarın temas ettiği yerlerde acı gibi belirtiler de görülebilir.

  Vajinal enfeksiyon nedenleri

  Vajinal enfeksiyon genellikle vajinada oluşan mantar bakteri ve parazit gibi zararlı mikroorganizmalar nedeniyle ortaya çıkar. Mantar sebebiyle gelişen vajinal enfeksiyonları çoğunlukla bazı antibiyotik ilaçların kullanılması ve doğum kontrol hapları nedeniyle ortaya çıkar ve hamilelik döneminde daha yaygın olarak görülür. Bunların yanı sıra vajinal enfeksiyon olmasına neden olan etkenlerin arasında vajina florasının bozulması ve PH dengesinin değişmesi de yer alır. Yaz aylarında daha yaygın olarak görülen vajinal enfeksiyon yazın sıcak günlerinde sıcaklığın artmasıyla vajina bölgesinin sürekli nemli kalmasından dolayı daha da artar. Vaninal enfeksiyon nedenleri arasında aynı zamanda bağışıklık sisteminin düşmesine neden olan bazı hastalıklar, şeker hastalığı, genital siğiller, cinsel ilişki esnasında bulaşan bel soğukluğu, vajinal bölgede oluşan uçuklar, sıkı ve dar iç çamaşırları kullanımı ve hamilelik gibi nedenler de sayılabilir.

  Vajinal enfeksiyon tedavisi

  Vajinal enfeksiyon tedavisinde amaç enfeksiyona neden olan etkenleri ortadan kaldırılmasıdır. Bu nedenle tedavide hastaya ağızdan alınan bir takım ilaçlar ile beraber vajinal bölgeye sürülen kremler reçete edilir. Tedaviye doktorun önerdiği süre boyunca devam edildiği takdirde vajinal enfeksiyonun iyileşme olasılığı oldukça yüksektir. Ancak bazı durumlarda vajinal enfeksiyon tekrar edebilir. Bu durumda ise hastaya uzun süreli baskılayıcı tedavi yöntemleri uygulanır.

  Vajinal enfeksiyon önleme yolları

  Vajinal enfeksiyon bir takım etkenler nedeniyle tetiklenebilir. Bu nedenle vajinal enfeksiyon oluşmasını büyük bir oranda düşürmek için bir takım önlemler alınabilir. 

  İç çamaşırı seçimi, vajinal enfeksiyon genellikle vajina bölgesinin nemli kalmasından dolayı ortaya çıkabileceği için iç çamaşırı seçimi oldukça büyük önem taşır. İç çamaşırının pamuklu olmasına dikkat edilmesi vajinal enfeksiyon riskini azaltır. Çünkü pamuklu iç çamaşırı nemin kurtulmasına yardımcı olur. 

  Hijyen, vajina enfeksiyonunun önlenmesinde oldukça etkili bir faktör olan kişisel hijyene önem verilmesi sayesinde vücudun PH dengesi korunmuş olur. Bu nedenle vajina bölgesi temizlerken bakteri oluşumunu engellemek için önden arkaya doğru temizlenmelidir. Bunların yanı sıra vajina bölgesinde kullanılan kokulu tamponlar, parfümlü sabunlar ve tozlar da vajinada bakteri oluşmasını neden olarak vajinal enfeksiyonun daha da ilerlemesine yol açar.

  Kıyafet seçimi, dar pantolon tercihi mantar]]> Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer https://www.enfeksiyonlar.com/bebeklerde-idrar-yolu-enfeksiyonu-nasil-gecer.html Fri, 16 Nov 2018 11:01:41 +0000 Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer, Bu soru anne babaların en çok cevap aradığı sorulardan bir tanesidir. Bebeklerin bünyesi çocuklara göre oldukça hassastır. Özellikle ilk 6 ay boyunca bebeklerin bakımı ve besl Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer, Bu soru anne babaların en çok cevap aradığı sorulardan bir tanesidir. Bebeklerin bünyesi çocuklara göre oldukça hassastır. Özellikle ilk 6 ay boyunca bebeklerin bakımı ve beslenmesine çok özen gösterilmesi gerekir. Bu konuda en büyük görev hiç şüphesiz ki anne babalara düşmektedir. Sağlıklı bir şekilde dünyaya gözlerini açmış bir bebekte görülebilecek ilk hastalık belirtisi diş çıkartmaya ilişkindir. Bebeklerde diş çıkarma bir hastalık değildir. Ondan sonraki sırayı ise solunum yolu enfeksiyonlarıyla idrar yolu enfeksiyonları almaktadır. İdrar yolu, boşaltım sisteminin bir parçasıdır. 

  Enfeksiyonların en temel nedenleri bakteri ve virüslerdir. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu hastalığının tedavisinin kısa süre içerisinde gerçekleştirilmesinin hastalığın erken teşhis edilmesine bağlı olduğu asla unutulmamalıdır. Bunun için de idrar yolu enfeksiyonu hastalığında oluşabilecek şikayetlerin çok iyi bilinmesi ve bebeğin iyi gözlemlenmesi gerekir. 

  Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer
  • Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer sorusuna verilecek cevaplardan bir tanesi de ilerlemeden tedavi ettirilmesidir. Tedavi sürecinde bebeğin hastalığının şiddeti, kilosu ve ayına uygun olan antibiyotik ilaçlar tavsiye edilir. Eğer bebeğinize ilk defa antibiyotik içecekse bu durumu çocuk doktoruna belirtmeniz gerekir. Bebeklerde görülen idrar yolu enfeksiyonunun geçmesini sağlayan en etkili şey antibiyotik ilaçtır. Aynı zamanda bebeğe ağrı kesici verilmesi de idrar yolu enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen ağrıların dindirilmesinde faydası olur.
  • Bebeğin bağışıklık sisteminin güçlendirilerek idrar yolunda oluşan enfeksiyondan bir an evvel kurtulması için beslenmesi çok önemlidir. Bunun için bebeğin bol bol emzirilmesinin idrar yolu enfeksiyonunun geçmesine katkı sağlayacağına şüphe yoktur. 
  • İdrar yolu enfeksiyonundan kurtulmak için sıvı tüketimi önemlidir. Eğer bebeğiniz ilk 6 aylık dönemi atlatmışsa normal miktardan daha fazla su takviyesi yapılması enfeksiyonu daha hızlı kurutur.   
  • Bebeklerin idrar yolu enfeksiyonundan kurtulabilmesi ve korunabilmesi için hijyen kurallarına azami derecede dikkat edilmesi çok önemlidir. Özellikle altını değiştiren kişinin bu konuda özenli davranması gerekir. Islak mendil ya da pamukla altı temizlenirken mutlaka önden arkaya doğru işlem gerçekleştirilmelidir.  Aynı zamanda bebek bezinin kaliteli olması, sık sık değiştirilmesi de idrar yolu enfeksiyonunun geçmesine yardımcı olur.
  • Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer sorusuna verilecek cevaplardan bir tanesi de ileri yaştaki bebekler içindir. Eğer bebeğiniz ek gıdaya başlamışsa işiniz daha kolaydır. İdrar yolu enfeksiyonunun geçmesi için bazı basit uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda beslenmesine daha fazla özen göstererek bağışıklık sistemine etki edecek gıda maddeleriyle hazırlayacağınız besinleri yedirebilirsiniz.
  ]]> Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir https://www.enfeksiyonlar.com/bogaz-enfeksiyonuna-ne-iyi-gelir.html Sat, 17 Nov 2018 11:00:50 +0000 Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir, Boğaz enfeksiyonu genellikle virüs ve bakterilerin boğaza yerleşmesinden dolayı meydana gelmektedir. Boğazda ağrı, yutkunmada zorluk çekme, yemek yerken acı çekme, konuşmada bile zorlanma g Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir, Boğaz enfeksiyonu genellikle virüs ve bakterilerin boğaza yerleşmesinden dolayı meydana gelmektedir. Boğazda ağrı, yutkunmada zorluk çekme, yemek yerken acı çekme, konuşmada bile zorlanma gibi belirtileri vardır. Ağrısı sadece boğazda da kalmayabilir, kulaklarda ağrı, baş ağrısı ve boyun ağrısı gibi şikayetleri de yanında getirebilmektedir. Boğaz enfeksiyonu üşütmeden kaynaklanıyorsa eğer tüm vücutta halsizlik, yorgunluk, bacaklarda ağrı, göğüste hırıltı gibi şikayetlerde yapabilmektedir. Boğaz enfeksiyonunun ağrısı rahatsızlığın başlarında fark edilmiş ise evde bitkisel tedavi ile ilerlemeden önüne geçmemiz mümkündür, fakat ilerlemiş ise mutlaka bir doktora gidilmelidir. Tedavisi geç kalınmış bir boğaz enfeksiyonu ilerlerse çok daha ciddi hastalıklara yol açabilmektedir.

  Boğaz Enfeksiyonuna İyi Gelen Uygulamalar

  Boğaz enfeksiyonuna ne iyi gelir sorusuna aşağıdaki uygulamalar ile cevap vermek mümkündür. Bu uygulamalar sayesinde kolaylıkla boğaz enfeksiyonundan kurtulmak mümkündür. 
  • Ballı limonlu su; Ballı limonlu sıcağa yakın ılıklıkta su içerseniz boğazınızı yumuşatarak ağrının da hafiflemesine iyi gelecektir.
  • Bal ve sirke; Kendi yapısında faydalı asitler barındıran sirke boğaz enfeksiyonlarının üzerinde büyük bir iyileşme etkisi göstermektedir, balla beraber içildiği zaman hem etkisi daha çok artacak hem de daha lezzetli olacaktır.
  • Karbonat; İçerisinde bol miktarda anti bakteriyel maddeler bulunduran karbonat, su ile karıştırılıp gargara yapıldığı zamanlar da hem boğaz ağrısını alır hem de boğazı temizleyerek enfeksiyonların önüne geçmiş olur.
  • Karanfil; Karanfilin içerdiği öjenol denilen maddenin kendi hoş esansı diş ağrısında nasıl etkili ise boğaz ağrısında ve enfeksiyonların azalmasında da çok etkilidir. Ağza alınan 3-4 adet karanfilin suyu emilerek yutulur.
  • Zencefil; Zencefil boğaz ağrısına en iyi gelen bitkisel tedavi yöntemlerinden birisidir. 2-3 adet taze zencefili bir kaç parçaya bölüp, bir tencerede 1 kg su ile kaynatıp süzdürerek bal ve limonla çay gibi tüketebilirsiniz. Zencefili toz halinde alıp, bal ile karıştırıp sabah akşam bir tatlı kaşığı olmak üzere de tüketebilirsiniz.
  • Ada çayı; Adaçayını bildiğiniz bir aktardan alıp, çay gibi demleyip bal ve limon ile rahatlıkla günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz. Zaman sıkıntısı yaşıyorsanız eğer, adaçayını sallama çay şeklinde de alıp içebilirsiniz.
  • Papatya çayı; Papatya çayının kasları gevşeten ve rahatlatan bir etkisi olduğunu göz önüne getirirsek, boğaz enfeksiyonlarının iyileşmesinde ve ağrılarının azalmasında etkisi büyüktür. İster aktardan kurutulmuş papatya alıp çay gibi demleyip tüketebilir, isterseniz de hazır paketli sallama çay şeklinde yapıp içebilirsiniz.
  • Nar; Nar'ın içerdiği antioksidan etkisi hemen hemen tüm hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Boğaz enfeksiyonunda da oldukça etkilidir. İsterseniz narı yiyerek tüketin isterseniz de suyunu sıkıp içebilirsiniz, bunların dışında da aktardan hazır nar çayı alıp içebilirsiniz.
  • Tuzlu su; Tuzlu su ile gargara yapmak da boğazdaki bakterilerin zamanla azalmasına yardımcı olacaktır. 1 bardak suya 1 çay kaşığı tuz atıp iyice eriterek, boğaza kadar götürüp gargara yapıp tükürebilirsiniz.
  • Meyan kökü; Meyan kökü de boğazdaki enfeksiyonların çabuk iyileşmesinde çok etkilidir, meyan kökü çayını alıp bal ve karanfil de ilave ederek etkisini daha fazla arttırarak rahatlıkla günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.
  • Okaliptüs çayı; Okaliptüs çayı, bir çok rahatsızlıkların bitkisel tedavisinde destekçi olarak kullanılsa da en etkili olarak özellikle üst solunum yolları rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Okaliptüs yapraklarını çay olarak demleyip içebileceğimiz gibi, kaynattıktan sonra suyunun buharını da soluyabilirsiniz.
  • Viks; Viks çok geçmiş zamanlardan beri bilinen en etkili yöntemlerden birisidir.]]> İdrar Yolu Enfeksiyonu Ameliyatı https://www.enfeksiyonlar.com/idrar-yolu-enfeksiyonu-ameliyati.html Sat, 17 Nov 2018 13:34:01 +0000 idrar yolları enfeksiyonu ameliyatı; İdrar yolları enfeksiyonu erkeklere oranla kadınlarda çok daha fazla görülmektedir. Gerek çocuklarda gerekse yetişkinlerde tedavisine dikkat edilmesi gereken rahatsızlıklardandır. İdrar yollar idrar yolları enfeksiyonu ameliyatı; İdrar yolları enfeksiyonu erkeklere oranla kadınlarda çok daha fazla görülmektedir. Gerek çocuklarda gerekse yetişkinlerde tedavisine dikkat edilmesi gereken rahatsızlıklardandır. İdrar yolları enfeksiyonu genelde ilaç ile tedavi edilmektedir. Fakat bazen idrar yolları enfeksiyonlara bağlı idrar tutamama veya idrar kesesinde sarkma görülmektedir. Bu gibi durumlarda ameliyat gerekmektedir. İdrar yolları enfeksiyonun bir çok nedeni bulunmaktadır. Cinsel ilişki genital temizlik, bağırsak bakterileri, sürekli kabızlık, böbrek taşı gibi rahatsızlıklar idrar yolları enfeksiyonuna neden olmaktadır. İdrar yolları enfeksiyon ameliyatından önce enfeksiyonun nedenlerini bulmak gerekmektedir. 

   İdrar yolları enfeksiyon ameliyatı hangi durumlarda yapılır

   Ani öksürükte veya aşırı gülmekte idrar kaçırma gibi sorunlarla karşı karşıya kalındığında idrar yolları enfeksiyonu ameliyatı gerekmektedir. Ayrıca rahimde elle hissedile bilen bir dolgunluk olduğunda veya idrar yaparken sürekli kasıklarda ağrı ve vajinada yanma hissi olduğunda da ameliyat gerektirebilir. Ayrıca idrar yaparken idrarın kısık kısık gelmesi ve az miktarda idrarı uzun sürede yapıldığında da idrar yolları ameliyatı gerekmektedir. İdrar yolları enfeksiyonu ameliyatı hastanın kendi talep edebileceği bir ameliyat değildir. İlk olarak doktor ilaç tedavi yöntemini uygulayacaktır ameliyat en son tercihtir. Ayrıca riskli ameliyatlar arasında yer almamaktadır.

   İdrar yolları enfeksiyonu ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

   Ameliyatın ardından ağrılar olacaktır ve ağrı kesici kullanmakta sakınca yoktur. İlk 1 hafta oldukça önemlidir ve hem hijyene hemde dinlemeye oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. İdrar yolları enfeksiyonu ameliyatının ardından 4-5 sonra  banyo yapmam pek tabi mümkündür. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kesinlikle ağır kaldırılmamalıdır. Ayrıca cinsel ilişkiye en az 3 ay ara vermekte fayda vardır. Ameliyatın ardından yaklaşık 1 hafta ateş yükselme görülebilir ateş düşürücü ilaçları temin etmekte de fayda vardır. Ameliyatın ardından aşırı kusma idrar yaparken aşırı zorlanma düşürülemeyen yüksek ateş dikişlerde kanma gibi durumlar görüldüğünde mutlaka ameliyatı gerçekleştiren doktora baş vurulması gerekmektedir. 
   ]]>